Doğruymuş dağın dağa selâmı olduğu. Geçtiğimiz hafta sonu Erciyes’in selâmını Ağrı Dağı’na iletmek üzere kendimi Doğubayazıt’ta buldum. Ağrı Dağı’nı üçüncü görüşüm. İlkinde perdelerini peçelerini açmamıştı. Başında bulut mizacında naz vardı.


İkincisinde İran yoluna girerken refakatimdeydi ve cömertti. Şimdi ise en az Erciyes’i kuşatan gökler kadar mavi bir gök altında açık. Ovanın ortasından öylece yükseliyor.

Kaymakamlığın davetlisi olarak Doğubayazıt’a varmak üzere Van Havaalanı’ndan çıktığımda çok güzel duygular içindeydim. Nar Ağacı hakkında Türkiye’de tek yerde konuşmam istense bunun Doğubayazıt olmasını isterdim elbette. Çünkü her şey Doğubayazıt’ta başlamıştı. Ömrümün yolculuğunun kapıları oradan açılmıştı.

Güzel duygularımı artıracak başka sebepler de eksik değil. Nereye dokunsam ışık nereye baksam ayla. Önce uçakta karşılaştığım eski bir öğrencim. Sonra Doğubayazıt’ta beni bekleyen yine eski öğrencilerim. Hepsi vatan toprağına hizmet vermek için buralara uçmuş konmuşlar. Gözlerinde sıla özlemi var ama genç ve heyecan dolular. Burada bırakacakları yılların unutulmaz olacağının farkında içlerinden ışık taşırıyorlar.

Ümit Van Gölü kıyısında çay molası verdiğimiz bir kamyoncu lokantasında da gösteriyor kendisini. Lokanta sahibi gençler masamıza oturmak için izin istiyorlar. Dar zamanlı tatlı bir sohbet kendiliğinden akıyor. Çay parası vermeye kalkıştığımızda ise reddediyorlar: Bu çaylar bizden! Hepsi geleceğe ümitle bakıyor barış istiyor. Bıkmışlar. Bense üç yıl önce nice heyecanla geldiğim Doğubayazıt’ın hatırasındayım. Sonunda o vakit kaldığım otel işte karşımda. Ağrı Dağı her yerde. Erciyes’in selâmı boynuma borç selâmı makamına iletiyorum.

Doğubayazıt’a gelince gidilmesi gereken ilk yer İshakpaşa Sarayı. Ağrı Dağı’nı görmeyen bir tepenin üzerine (kendi haşmetini gölgelemesin diye mi?) kurulmuş bu sarayı gezerken bir yandan hayranlık diğer yandan hayretler içinde kalıyorum. Hayret! O güzelim taş yapının restoresinde kullanılmış yöntemsizlik bilgisizlik ve zevksizlikler sırıtarak iç acıtıyor. Restorasyon? Evet gerekli. Dengesi bozulmuşsa bir yapıyı ayakta tutmanın yollarını araştırmalı. Ama bunun binanın estetik ve mimari bütünlüğüyle uyumlu daha iyi ve daha doğru yolları olmalı. Hele de az ötedeki Ahmed-i Hani türbesinin maneviyatına halel getirecek naylon yapılaşmalardan kaçınılmalı. Tamamı yerle bir edilmiş Beyazıt evlerinin kalıntılarına bakarken de aynı acı içimi yokluyor. Etrafta kıyamete kadar toprağa karışmayacak naylon poşetler pet şişeler. Sahipleri neyi beklediğini bilmiyor mu? Ziyaretçi neyi ziyaret ettiğinin farkında değil mi?

Gidecek bir yer kaldı. Gürbulak Sınır Kapısı. Kararsızım. Gitmeli mi gitmemeli mi? Gidip de kapıda kalmak zor bir duygu. İnsan ötesine geçmeyeceği bir sınıra niye gelmeli ki? Karar ver; gitmeli mi gitmemeli mi? Hatıralar her zaman yerinde midir? Hiç olmazsa görmek. Yine de bu duygu ağır basıyor.

İşte yoldayız. Asfalta yapışmış açılıp kapanan mavi bir kuşkanadıyla karşılaşmıyorum ama her şey aynı. Sınıra yaklaştığımızın alâmeti TIR kuyrukları. Ağrı Dağı yine eşlik ediyor. İki kapı arasındaki bölgeye kadar geçebiliyoruz. Daha ötesi yok. Yüzüm İran kapısına dönük. Sol tarafıma bakıyorum. Şurası yolların en başında çay içtiğim kafeterya. Hemen yanında dikenli teller uzanıyor. Aynı cümleler dilimden dökülüyor: Bir sınır kapısından geçmek her zaman mucizevî bir tecrübe. Orada ne oluyor ki bir anda diliniz akçeleriniz geçersiz oluyor. Geçerli olan her şeyiniz geçmez oluyor.

Ayrılırken başımı çevirsem geriye baksam bir fotoğraf göreceğim. Temmuz sıcağı. Bir masada bir kadın. İran yolcusu. Başında ilk kez sardığı siyah bir örtü sınır çizgisine bakıyor. Düşünüyor: Burada Türk bayrağı orada İran bayrağı. Bu sınırları şu dikenli teller mi ayırıyor? Şu ağacın kökü bu tarafta dalları İran tarafına sarkmış oysa. Ağacın umurunda değil. Fotoğraf yerli yerinde. Bizse gerisin geri dönüyoruz. Kimsenin anlayamayacağı pek çok duyguyu sadece Ağrı Dağı’nın sırtına bırakıyorum.