Küçükken minik ellerimle kuzulara ot yedirmem gibiydi heyecanım
Ellerimi sana verdiğimdeDaima bir yerlerde çocuk olmanın çocuk olarak yaşayabilmenin şiddetli kıpırtısını duyuyorum yanı başımda. Ama ulaşamıyorum çocukluğuma bir odaya kapatmış olmalı zaman onu. Gidecek bir yer bulamıyorum bazen küçükken akşamları balkona çıkıp saydığım uçakların sayısını çoktan unuttum. Gidemiyorum uçamıyorum. Olduğum yerde kalırsam her şey daha kolay olacak gibi geliyor. Gitmek için neden çokken kalmalar kalıyor bana. Ayaklarıma dolanıyor beceriksizliğim.

Sorularıma cevap alamadan geçti yıllar uzun zaman önce sormayı da bıraktım zaten. İnsan gittikçe yılıyor sakinleşiyor. Çocukken öğrendiğin küslüklerden de vazgeçiyorsun. Büyümek belki de biraz vazgeçmek belki. Ama ben uzun süre küsüyorum küstüklerim arasında ilk sıradan kendim var. Susuyorum konuşmayı öğreniyorum sonra bazen bir fotoğrafla. Bazen geçmişten kalan yıllara meydan okuyan bir elbiseyle…

Heyecanların gücü azalıyor ya da çocuklukta kalıyor artık onlar da. Benden olan her şey çocukluğumda kaldı sanki bazen kendimi tanımakta zorlanıyorum. Eski resimler de olmasa kendimi bulamayacağım sanırım. Zaman mı bizi böyle değiştiren büyümek mi zorunluluk mu? Akıllı olmak mı deli ölmek mi? Bilmiyorum. Sormayacağım demiştim ama yine tutamadım sözümü sorular hala konuşmak kadar hayatın gerçeği sorular olmasa belki de hiç konuşmayacağız küs zamanlarımızla

Eğer yaşıyorsa hala çocukluğum benim de yaşamak için bir nedenim vardır.
Ya da yaşamak için ölmek gibi bir neden vardır.

Zamanda yer kaplamaktan korkmuyorum şu sıralar nasılsa ulaşamıyorum çocukluğuma her yaşımı; yaşımca yaşama çabalarım yarı yolda bırakıyor beni.

Geçecek kelimesine inanmıyorum artık geçtiğini bildiğimiz şeyler iz bırakıyorsa geçmiyordur. Geçmemiştir geçip giden sadece zamandır ve o zamanda yaşanılan. Ama bir iz varsa hala geçmez.

Geçen şeyler değil kaçan şeyler vardır. Otobüsler kaçar mesela yağmurlu bir günde yağmur metal gibi dimdik yağarken tepemizden aşağıya beklediğimiz taksi kaçar. Zaman kaçar bize sormadan arkasına bile bakmadan geçer gider.

Ne zaman canım acısa çocukluğuma sığınırım mutlu olduğum gülüp oynadığım günler gelir aklıma sanki hiç canım acımamış gibi. Büyüyünce unutursun diyorlar ya işte unutuyorum ondan sığınıyorum çocukluğa belki başka çare de bırakmamışlardı. Çocukluğuma yetişemiyorum yarım pabuçları giyip dışarıda oynayamıyorum. Sadece sığınırım o günlere geçecek yalanına inandığım gibi.

Hiç geçmemiş gibi olur çocukluğum sanki hiç terk etmemiş hep yanımda beni beklemiş gibi olur. Hatırlasam gözümün önünde tutsam dokunacağım sanki anılara. Öyle yakın o kadar uzak. Büyülü bir tılsıma inanırım bazen beni çocukluğuma götürecek diye yaşlandıkça daha mı iyi inanıyoruz? İnanmaktan başka çarem olmadığı için belki de
Ömrün içinde buruşan bir hikâyeydim ben ezik-büzük. Bu yüzden küçük kalmayı başardım. İstemediler ömrün açılmasını bunun yerine buruşturup atmak istediler hikâyemi. Bana aitken başkalarının yazdığı hikâyeyi sığdırmaya çalıştım ömrüme. Kendime aitsizliğim burada başlıyor işte en başından.