Yabancı Bir Gezegendeki Tuhaf Canlılar
Alp Çetiner
Dostum... Yabancı bir gezegendeki tuhaf canlılarız biz. Evren’i sizin gibi gezip göremiyorsak daha kendi içimizdeki dünyayı bile keşfedememiş olmamızdandır derim onlara.


Dostum;

Ben bu Evren’de bizden başka akıllı canlıların yaşadığına inanıyorum.

Birgün şayet iyi niyetli olanları ziyaretimize gelirse ben de bütün iyi niyetimle onlara mihmandarlık etmeyi bir borç bilirim. Kurduğumuz şehirleri gezdiririm. Kültür varlıklarımızı selüloz dünyamızı kitaplarımızı anlatırım. Mimarimizi heykellerimizi gösteririm. İnsanlık tarihimizin en güzel görsellerini resimleri fotoğrafları; hayal dünyamızı edebiyatımızı şiirlerimizi açıklarım onlara.

Sizin gezegeninize ulaşamadık ama kendi kafamızda her gün yenidünyalar yarattık derim.

Belki teknolojide yetişemeyiz onlara; duyguda estetikte kültürde çağlar boyu ne yol kat etmişsek hepsini sayar dökerim. İnternet paylaşımlarımızı bilgi havuzlarımızı dev uluslararası ansiklopedilerimizi görüşlerine sunarım.

Nelere ne için ibadet ettiğimizi anlatmaya çalışırım.

Doğanın binbir rengini o güzel renklere verdiğimiz adları tarif ederim: yavru ağzı çingene pembesi kahve rengi kirli sarı cam göbeği kan kırmızı gece mavisi turuncu...

Siyah ve lacivertin kızıllığı örtmeye başladığı dakikalarda gün batımında onlarla birlikte kendi gezegenlerini bulmaya çalışırım. Hilalin yıldızların uçuş uçuş mukavves bulutların arasında gözlerimiz dolaşır. İşte derim sizin aşıp geldiğiniz atmosferin ötesi; buradan böyle muhteşem görünür. Sizin oraları bilmem ama burada başını göğe kaldırıp bakmasını bilenler ibadet etmek için yeni deliller bulur derim.

Karla yağmurla tanıştırırım onları. Yağmurda ıslanmanın karlı havada gezip oynamanın keyfini layıkıyla anlatabilirsem eğer bunların basit atmosfer olayları olmadığını anlarlar belki.

Dostum kokuları tanıtırdım onlara. Koku melekesinin mucizesini... Çiçek kokularını ağaç kokularını yağmur sonrası toprak kokusunu güneşli bir bayram sabahı neşeli çocukların kokularını tarçınlı çörek kokusunu; damak zevkimize uygun bütün bütün leziz yemeklerin kokularını tasvir etmeye çalışırım.

Yemek kültürümüzden lezzetlerden söz ederim.

Müzik dinletirim onlara. Chopin’den bir pasaj Korsakov veya Rachmaninov’an bir süit; ne bileyim Hint müziğinden tasavvuf müziğinden taksimler dinletirim. Biz insan türü garibiz derim; birimizin sevdiğini diğeri sevmiyor. Ella Fitzgerald’ı Ayla Dikmen’i Çocuk Gözler’i dinletirim.

Kavgalarımızdan savaşlarımızdan bahsederim. Kendi kendimizi nasıl yiyip tükettiğimizden... Doğanın renkleriyle birlikte birbirimizi de nasıl kirlettiğimizden... Onların dünyasında da böyle midir?

İnsanlardan bahsederim onlara. Bebekleri gösteririm önce “insan yavruları”nı. Sonra ihtiyarları gösteririm. Sizin gezegeninizde de hayat bu kadar kısa mı diye sorarım. İnsan gülüşüyle tanıştırırım gözyaşına dokundururum tenlerini sevişmekten ten uyumundan söz ederim. Biz dost insanlar tokalaşırız derim ellerimiz birbirine değer.

Dostum onlara öpüşürüz derim. Dudaklarımızı değdirir öperiz derim. Öpmek bizim için en güzel dokunuştur derim.

Sevmelerimizden sevilmelerimizden bahsederim onlara. Güzel dostum onlara senden bahsederim. İnsan türünün iki cinsi var derim. Herne kadar dünyamızda bu türe örnek oluşturabilecek mükemmel insanlar varsa da dostum derim ki onlara onu bir görmelisiniz... Seni söylerim bir görmelisiniz onu derim. İnsan türüne kadın cinsine bir örnek derim. Hepimizin ayakları elleri var; ama bir de onunkileri görün derim. Hepimiz iki ayak üzerinde yürürüz ama onun yürüyüşüne de bir bakın derim. Hepimiz şu iki gözle görürüz ama onun gözleri nasıl da ışıl ışıl parlar... Ne olur ne olur onun gözlerini de bir görün derim. Gülüşüne bakın derim; nasıl cıvıl cıvıl sizin de içinizi ısıtmadı mı diye sorarım onlara. Teninin kokusu sesinin tınısı bir başkadır; yüzüne bakmaya sesini duymaya doyulmaz derim.

Aziz dostum siz de sevebilir misiniz derim. Sevince siz de böyle olur musunuz...

Dostum...

Yabancı bir gezegendeki tuhaf canlılarız biz. Evren’i sizin gibi gezip göremiyorsak daha kendi içimizdeki dünyayı bile keşfedememiş olmamızdandır derim onlara.

Dostum aziz dostum güzel dostum; daha birbirimizi bile keşfedememiş olmamızdandır doyasıya kucaklaşamamamızdandır derim.