İlkbaharın ilk çiçeklerinin yüzünü göstermeye başladığı güneşin daha bir sarıgökyüzünün olanca mavi bulutların belli belirsiz gezindiği bir gündü.Her yerde erguvan ağaçları mor çiçekleriyle nefesleriserinletiyordu.

Börtü-böcek pürneşe etrafa saçılmıştı.çocuklar kıpırkıpırdı. Nevruzdan bir gün öncesiydi.Tek sohbet konusuyarın gece yakılacak büyük ateşti. Dilek tutularak ateşin üstünden atlayacak büyüklerini izlemenin heyecanı sarmıştı.Hepsi bir ağızdan nevruzla ilgili bir şeyler anlatıyordu.

Çocuklardan biri :

"nevruznevruz bahara
güllergüller nahare
bahçemizde gül olsun
gül olsunbülbül olsun"

diye tekerleme söyledi.Diğerleri de neşeyle eşlik ettiler.Anneleri akşamdan özenle soğan kabuklarını yumurta ile birlikte pişirmişlerdi.Böylece renkli renkli taşlara benzeyen "nevruz yumurtalarını" pikniğe getirmişlerdi. yumurtalarını sevinçle bana gösterdiler. Bir süre sonra heyecanları dinmiş oyun oynamak istemişlerdi.Onlarla "yağmur yağıyortopal karga el el üstündeçelik çomakarpa çarpa ve çındır pır" oyunları oynadık.Çocuklar kan ter içinde kalmış yorgun bir çuval gibi ağaçların gölgesine kendilerini atmıştı.Epey soluklanmaya ihtiyaçları vardı.

-Haydi çocuklar birazda kitap okuyalım dedim.Amacım oyundan sonra piknikte aynı saatte kitap okunmasıydı.
Kitap okuma saatinde iki öğrencinin eksik olduğunu fark ettim. Efe ve Musab yoktu. Hiç şaşırmadım. Efe sınıfın en yaramaz çocuğuydu. Liderdi. Diğer çocukları yoldan çıkarmada üstüne yoktu. Musab muhtemelen ona uymuş olabilirdi. Böyle düşünürken çalıların ardında ayak sesleri işittim.

-Öğretmenim öğretmenim!
-N’oldu Musab?
-Öğretmenim Efe fidanları kırıyor. "Öğretmen kızar sakın yapma!" dedimse de engel olamadım.

Efe epey körpe fidan kırmış balık misali istiflemişti.
-Efe bu ne hal? Size "Sakın dalları kırmayın fidanlarla oynamayın" demedim mi? Çok kızmıştım. İçim acıyordu.

-Neden yaptığını söyler misin Efe?
-Kendime ateş yakmak için topladım.
-ateş...?

-Hani nevruzda yakıyorlar ya: ateşin üstünden atlıyorlar. çocuklar sonra orada oyun oynuyor.

-Efe bu davranışınla beni ne kadar üzdüğünün farkında mısın?

-...?

Sakinleşmeye çalışarakyol boyunca fidanların önemi üzerinde konuştuk. birlikte diğer çocukların yanına döndük. Çocuklardan okudukları kitapları kapatmalarını hilal şeklinde etrafımda beni duyabilecekleri şekilde oturmalarını söyledim.

-Çocuklar atalarımız: "Ağaç çocuğumuzun beşiğikapımızın eşiği ve çorbamızın kaşığı" der. Ellerinizde tuttuğunuz kitapların da maddesinin ağaç olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Şimdi size atalarımızın ağaç sevgisiyle ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum. Lütfen beni dikkatlice dinleyin!

"Osmanlının Yükselme Dönemleri. Kanuni Sultan Süleyman’ın en sevdiği lalası kara kara düşünmektedir. Belli ki; bir derdi var."Bir pusula zembile koysam mı? " diye düşünür. Çünkü; Şeyhülislam Zembilli Ali Efendi her gün evinin daracık penceresinden bir zembil sarkıtırdı.

Sorunu olanlar dertlerini yazarak zembile bırakırlardı. İkindi akşama kavuşunca dükkanlarının kepenklerini kapatıp camiye koşan cemaatle birlikte akşam namazını kıldıktan sonra; Zembilli Ali Efendi zembili çekerdi. Yer minderine bağdaş kurar kandilin kısık ateşi altında dizleri uyuşana gözleri uykuya yenik düşene kadar sorulara cevap yazar emektar zembile cevapları koyardı. Gün ağarmadan pencereden zembili tekrar sarkıtırdı. Lala karasız "En iyisi Şeyhülislamdan önce Sultan Süleyman’a sormak" der ve huzura çıkar.


"Sultanım" der. "Siz Trabzon’da şehzadeyken biz o çok sevdiğiniz elmaların fidesini getirmiştik ve sarayın bahçesine ekmiştik.Fakat gel zaman git zaman tam meyve vereceği sırada ağacı karıncalar sarıyor. Bir türlü meyve alamıyoruz. Artık biz de bu ağacı kesmeye karar verdik. Hiçbir işe yaramıyor. İzin verirseniz keselim der. "Ağacımdan bir dal kesenin başını keserim" diyen Fatih Sultan Mehmet’in torunu Kanuni biraz düşünür. Birden irkilir. "Lala bu iş beni aşar" der. "Şeyhülislam Zembilli Ali Efendiye bir pusula yazacağım. Tezinden ona ulaştır" der ve Kanuni şu pusulayı yazar:

"Ger dırahtmanı sarınca karınca
Var mıdır günahı karıncayı kırınca?"

Çocuklardan biri :
-Ger ne demek öğretmenim?" diye sordu.
-Ger çocuklar "eğerşayet" demek.Dıraht da "ağaç" demek. Yani ne diyor Sultan Süleyman?

"Eğer ağacı sararsa karınca
Var mıdır günahı öldürmekte karıncayı."

-Peki sonra n’oldu öğretmenim ? dedi bir kaç öğrenci. Anlatmaya devam ettim. Çocukların merakı iyice artmıştı.
"Lala pusulayı Zembilli Ali Efendiye ulaştırır. Zembilli şöyle bir sakalını sıvar biraz düşünür odasında volta atar. Sonra Kanuni’ye kısa bir cevap yazar ve lalaya verir. Lala pusulayı sultana teslim eder.Kanuni Sultan Süleyman pusulayı okur. Yüzünde bir gülümseme belirir pusula şöyledir:

El-cevap:
"Yarın mahşere varınca
Sultan Süleyman’ dan
Hakkını almasını bilir karınca..."
Kanuni: "Aman lala! Sakın ağacı kesmeyin. Karıncaların nasibi o ağaçta. Ağacı keserek bunun vebalinin altına girmeyelim" der.

-Görüyorsunuz değil mi çocuklar atalarımızın ağaçlarla ilgili hassasiyetini. Efe yerinden doğruldu.

-Nereye gidiyorsun Efe.

Efe ağlamaklı:

-Gidip ağaçlardan özür dileyeceğim öğretmenim.