“Dinle neyden zira o bir şeyler anlatmada... Ayrılıklardan şikayet etmededir”


İnan EKER

“Bu ne aşkın bu ne derdin bu ne mestin sesidir. Bu ne tizin bu ne evcin bu ne pestin sesidir.”

“Kamışların üzerinden geçerken kuşları uyandırmaya korkan tatlı bir meltemin kanat çırpışları” diye ifade ediyor Rauf Yekta Ney’i . Ben ise bir çift masmavi kocaman gözde ve küçücük ellerde görüyorum. Senin gözlerinde ve ellerinde ilk kez. İlk kez senin üfleyişinde tanıyorum sesini. “Bu ne aşkın bu ne derdin bu ne mestin sesidir. Bu ne tizin bu ne evcin bu ne pestin sesidir.” Bu aşkın sesidir.. aşkın...”

Eve gelen polis memurları aslında pek bir anlam verememişti merdivende ağlayan kıza; neden sonra birisinin aklına kim olduğunu sormak geldi. Kız ağlamaklı sessizce “Ömür” dedi. “Arkadaşıyım”. Polis memuru alaycı bir ses tonuyla “Sadece arkadaş değilmişsiniz anlaşılan”dedi ve elindeki kağıdı kıza uzattı. “İşte sanırım en son yazdıkları bunlar masasının üzerinde duruyorlardı. Ömür çok şaşırdı ve aslında biraz da kızdı polisin tavrına. Kağıdı adamın ellerinden koparırcasına aldı ve okumaya başladı.

“Ömrüm.. ne demiş şair: “ Bir kızıl goncaya benzer dudağın Açılan tek gülüsün sen bu bağın. Kurulur kalplere sevda otağın. Kim bilir hangi gönüldür durağın...” Ömrüm.. sen de benim gönül bağımdaki kızıl goncamsın. Gözlerine bakmaya ellerini tutmaya doyamadığımsın. Kalbimde durmadan kanat çırpan kuşların sahibi sensin. Baharım yazımsın... yazgımsın...( ) ... “Kamışların üzerinden geçerken kuşları uyandırmaya korkan...

Elindeki kağıdı okudukça bu güne kadar tüm yaşananlar birer birer anlam buluyordu Ömür’ün zihninde. İlk kez o gece Eğitim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği kendisine Ney üflemesini öğreten ustanın anma konserinde karşılaşmışlardı Ali’yle. Genç yaşına rağmen çok iyi tambur çalan bu adamla tanışmak istemiş ve yanına gitmişti kuliste. Arkadaşlıkları böylelikle başlamış aylarca pek de ayrılmamışlardı birbirlerinden; ama Ali’nin tavırlarından ilişkilerinin arkadaşlıktan pek öteye gidebileceğini düşünmüyordu Ömür. Şimdi ise elinde ki kağıda baktıkça daha da kahroluyor onu sebebsiz kaybetmenin hüznüne boğuluyordu. Anlaşılan o da Ömür gibi çok sevmiş ama açılamamıştı. İki arkadaştan iki müzisyenden çok bir sobanın ayırdığı iki aşıktı şimdi onlar.

“Her gören göğsüme taksam seni der Kimi ateş gibi yaktın beni der. Kimi billur bakışından söz eder Kim bilir hangi gönüldür durağın.”


ALINTIDIR.