Bir zaman okyanusta yol alan bir gemi kaza geçirerek batar.Gemiden tek bir kişi sağ kurtulur.Kurtulur kurtulmasına ama hayatı oldukça zor olacaktır artık... Dalgalar bu adamı küçükıssız bir adaya kadar sürükledi. Adam kendisini kurtarmasıiçin sürekli Allahü Teala'ya yalvardı yakardı yardım gelir umuduylagözlerini ufuktan alamadı. Ama ne gelen oldu ne giden…Yeni hayat tarzına alışması gerektiğini düşünmeye başladığında rüzgardan yağmurdan ve zararlı hayvanlardan korunmak için ağaç dallarından ve yapraklardan bir kulübe yaptı.Sahilde bulduğu gemiden artakalan konserve pusula gibi eşyaları bu kulübeye koydu. Günler hep aynı şekilde geçiyordu.Balık avlıyor pişirip yiyor ve ufku gözlüyorkendisini kurtarması için Allah’a dua ediyordu. Bir gün içecek su bulmak için çıkmıştıgeri döndüğünde kulübesinin alevler içinde yandığını gördü. Dumanlar döne döne göğe yükseliyordu.Başına gelebilecek en kötü şeydi bu.Yıkıldı… Keder ve öfke içinde donakaldı. Şimdi bu ıssız adada başını sokabileceği bir kulübe de kalmamıştı. "Allah’ım ne yapacağım ben şimdi?" diye feryat etti.O geceyi keder ve üzüntü içinde geçirdi.

O kadar dua ettiği halde başına bu felaketin neden geldiğini anlayamadı...

Ertesi sabah erken saatlerde adaya yaklaşmakta olan bir geminin düdük sesiyle uyandı! "Benim burada olduğumu nasıl anladınız?" diye sordu bitkin adam kendisini kurtaranlara.

Cevap onu hem şaşırttı hem de utandırdı: "Dumanla verdiğiniz işareti gördük!

Acılar bazen derinlerinde gizlenen tatlı hediyelerle dolu.İnci tanesinin sert kabuklar içinde denizin derinliklerinde gizlendiği gibi... Bize düşen feryat figan etmek değilsıkıntıların ardındaki ferahlamayıkara günlerin ağarmasını gecelerin güne dönmesindeki mutluluğu görüp sabretmeyi bilmek değil mi?

“Vâki olanda hayır vardır” unutmayalım.