Ağlamak ayıp değil yüreğim
Yaşam uzun ve çileli bir yoldur yüreğim. İyi ve kötü günlerin acıyla sevincin dürüstlükle ihanetin kol kola olduğu bu dünyada sana biçilen ömrü yaşamak zorundasın. Dikenli inişli-çıkışlı yollara defalarca gireceğin onulmaz yaralar alacağın kesin. Acıya dayanacak gücün kalmadığını hissediyorsan ağla. Ağlamak ayıp değil yüreğim.

İyiyi ve güzeli aramaktan asla vazgeçme; Çünkü yaşam bir kelebeğin ömrü kadar kısa. Aylar yıllar kayıyor dik durmaya çalıştığın ayaklarının altından. Kirpiğini kırptığında geçen o kısacık anı geri getirebilecek hiçbir güç yok dünyada. Değiştiremeyeceğin beyinler kabullenmek istemediğin bedenler seni oyalamasın. Hiçbir şey için geç değildir bunu bil. Son nefesini verip dost darbeleriyle yaralanmış bedeninden çıkan ruhun göğe tırmanıncaya kadar umudunu yitirme. Sevdaları da kabulleneceksin ihanetleri de. Gülmeyi kendine yakıştırdığın gibi ağlamayı da yakıştıracak ve yeri geldiğinde gözyaşından nehir oluşturup yüzünceye kadar ağlayacaksın. Ağlamak ayıp değil yüreğim...

İyiliği karşılık beklemeden yapacak almayı düşünmeden vereceksin. Doğru olanı ve sana yakışanı da budur. Hak etmediğini düşündüğün sözleri duyar davranışlara şahit olursan hiç şaşırma kimselere gönül koyup incinme. Herkes senin düşündüğü hayal ettiğin gibi değil ve asla da olamaz. Hayallerini örtünüp düşlerine gömülerek ağlamak istiyorsan ağla. Ağlamak ayıp değil yüreğim.

Bakma gidenin ardından. Vefanın ne demek olduğunu biliyorsan vefasızlığı da kabullenmesini bil. Seni üzeni vicdanıyla baş başa bırak. Soldurma umut çiçeklerini. Hoyratlara verme yaprağını. Koklatma kendini güzel kokudan anlamayanlara. Bulacağını düşlediğin mutluluğa doğru yürü. Yolun seni nereye değil kime götüreceği önemli. Kırlangıcın kanadındaki gizemi serçedeki yüreği düşün. Gökyüzüne desenler çizen turnaların uçuşunu izleyip seslerini dinle. Seher vakti bir gonca gül için ağlayan bülbül görürsen sen de ağla. Ağlamak ayıp değil yüreğim.

İçten yıkılıyorsa kalen tehlikedeyse yarınların ve kendini çaresiz hissediyorsan ağla. Ağlamak ayıp değil yüreğim.

Turgut ERBEK