Bir dağın eteklerinde kalmışım. Sesi yok dağın ellerimle ayaklarımla vursam da ses gelmiyor dağın bağrındaki taşlardan. Rüzgar da çıkıyor şimdi. Karlıymış dağın tepesi o rüzgar soğuğu taşıyor buralara. Yitirdiğimi hissettiğim anlardayım kopkoyu zamanlarda...

Kayıp gidiyor ömrüm avuçlarımın arasından. Daha birkaç gün önce selamlamıştım ilk gümüş renkli saç telimi muhabbetle. Şerefe kadeh kaldırmıştım sevinçli bir akşamüstüydü. Bugün dağın doruklarından farkı kalmamış saçlarımın bir gecede beyaza kestiler sanki acımdan. Türk filmlerinde Hadi oradan? Deyip de güldüğümü anımsadım buruk bir şekilde. Oluyormuş meğer. Masaldı ya bu son zamanlar fotoromana dönmüş biz farkına varamadan.

Bir dağın eteklerinde kalmışım. Gücümü yıllar evvel tüketmişim bilmedim. Çıkamıyorum o doruğa ayaklarım mıh gibi çakılı toprağa. Görememişim kök saldığımı o kıyıya. İncecik bir dal uzatmaya başlamışım tepelere doğru büyümeden gelip kırmışlar onu da. Taşıyamamış dalım kara kuşların ağırlığını. Onu da geçtim kimsecikler görmemiş tek başıma kaldığımı. Hüzünlü bir mevsime girmişim başkaları kutluyorken cemrelerin düşüşünü. O ilk cemre suya değil yüreğimin ta içine katmanlarımın en altına düştü oysa senin ellerinden. Filiz verdim yeniden bir umut "Ha gayret!" dedim köklerime. "Şimdi bana en değerli mineralleri gönderin bereketli topraktan henüz çorak değil iklim". Son bir güçle bir dal yeşerttim ya hani işte o daldı kırılan o ağır savaşta. Kimseler görmemiş evet bilmemişler yalnızlığımı. Uzaktan bakan gölgemi hayal etmiş benim gölgeme bakıp kalabalık sanmışlar etrafımı. Yanılgının en büyüğüne düşmüşler ses etmemişler düğün hazırlığındaki yapraklarıma nasılsa vardır diye davetliler. Benim düğünüm var dostlarım birazdan. Haklılar...

Bir dağın eteklerinde kalmışım. Oysa isterdim birazdan başlayacak olan tören dağın en yüksek noktasındayken olsun. Olmadı ne yapalım. Şimdi söyleyeceklerim var Yüce Dağ; şu rüzgar var ya esen deli deli işte ona teslim et yükseklerde sakladığın kar tanelerinden bir kaçını. Benim düğünüm var ve giyecek bir elbisem bile yok. Yapraklarım ancak gelin çiçeğim olacak ellerimde saçımda parlayanlar elmaslar değil elbette o gümüş renkli olan yıllarım onlar son demlerim... Onlarla da süslenme işlemim bitiyor. Tek eksiğim elbisem şimdi. İşte o kar taneciklerin bu işe yarayacak sessiz kal yine sen hiçbir şey söyleme yine istersen sadece rüzgara ver istediğimi. O bana getirir kar tanelerini.

Teşekkür ederim sana beni sakladın bir süre eteklerinin altında sonra ışığa çıktım büyüdüm serpildim. Yoldaş oldun bana şu son zamanlarda bir de üstelik. Keşke küsmeseydin de şu mutlu günümde üzmeseydin beni. Ne yaptım sana bilmiyorum ne oldu da bana sırt çevirdin? Bir de güneşi ayı yıldızları da aldın götürdün. Bir sırtını döndün dünya sırtını döndü bana. Uzun zamandır yalnızdım tamam biliyorum yalnızlığım kalıcı. Bir zamanlar bazı periler anlatmışlardı bana bunu fısıldayarak. Güvenme dağlara demişlerdi ben seni yoldaş bilirken. Kar mı yağmış güvendiğim dağlara bak göbeklerini tuta tuta gülüyorlar uzaktan işitiyorum ben. Ya sen? Duyuyor musun kahkahalarını onların? Haklı değiller oysa ben küstürdüm seni biliyorum. Sen bana bir küstün... Tüm evren küstü... Bu düğünü tek başıma kutlayacağım maalesef artık. Çünkü susuyorsun yüzyıldır ve belli ki konuşmayacaksın bir daha; masal anlatmayacaksın...

Teşekkür ederim rüzgar sana. Getirdin ya kar tanelerini sarabilir misin bedenime onları şimdi? Biliyordum dağın benden esirgemeyeceğini şefkatini en azından birkaç kristal tanesini. Geri döndüğünde dağa çok çok çok mutlu olduğumu söyle ona. Hediye kabul etti yolladıklarını de olmaz mı? Bak yakışmadı mı elbisem? Biraz üşüyorum ama olsun korkuyordum törenin eksik kalmasından bir parça beyazlık yüzünden.

Dostlarım; böcekler balıklar sokaklardan kaçan köpekler terk edilen kediler toprak rüzgar!

Alkışlayın beni. Düğün başlıyor birazdan. Uğurlamaya gelmedi bakın kimse demek ki cezam buymuş. Ne yapalım ben size veda edeyim şimdi. Sevgili rüzgar bir mektup daha bıraktım bak evime yerleşmeden şurada az ilerde kıpırdıyor senin saçlarının esintisinden. Al onu ve götür dağın en yücesine. Senden isteğimdir bu. Veda sanmasın sallanan mendile saysın bu son mektubumu. Belki... Neyse biliyorum yine de cevabını ya. Olsun varsın! Bu düğün sonsuzluğumadır. Bırakmayacağım kaderimi insafına zamanın.

Ben çok mutluyum bakın kim başka türlü bir son düşleyebilirdi ki?

Sallanan mendilde yazanlara gelince sevgili okuyucu bir ağacın bir dağa söyleyebileceği ne varsa; eskilerden bir aşık söylemiş Kul Ahmet adı ne güzel söylemiş:

Seher yeli nazlı yare
Bildir beni bildir beni
Düşmüşüm elden ayaktan
Kaldır beni kaldır beni

Söyle güzeller şahına
Yüz süreydim dergahına
Zehir olan kadehine
Doldur beni doldur beni

Kul Ahmedim gönül versem
Bağrında gülünü dersem
Senden gayrı yar seversem
Öldür beni öldür beni

Bir de son not: Dağın bundan o ana kadar hiç haberi olmamış...