Her şey bir bahar akşamı başladı. Ufacık masum bir tıkırtıyla. Mutfaktan gelen belli belirsiz bir ses. Üzerinde bile durmadım evvela. Derken gürültü arttı. Ve siyah incecik bir kuyruk sallandı yarı aralık duran çekmeceden. Kuyruğun sahibinin ne olduğunu anlamamla çığlığı basmam bir oldu. Londra’da günbatımı. Evin içinde fareler cirit atmakta. Ben çıkmışım bir sandalyenin üstüne avazım çıktığı kadar haykırıyorum.

Meğer bu sandalyeye çıkma hadisesi gerçekmiş adeta bir refleks.
Hani hep görürdüm filmlerde inanmazdım.
Abartısız doğruymuş. Hazırlıksız yakalandım farelerin istilasına. Süpürgem bile yok. Bu durumda kim aranır ne yapılır bilmiyorum. Çocukluğumun Ankara’sında sıçanlar olurdu ama sağolsun anneannem peynirle tuzak kurar yakalardı. Şimdi iş başa düştü. Komşuları çağırıyoruz yardıma. Üst kattaki İtalyan gay çift sofradan kalkıp geliyorlar sağolsunlar.

Bir tanesi resmen sarhoş. Ayakta duramıyor.
Üstelik fareden tiksinirmiş meğer. İkide bir huylanıyor ayağına bir şey değdi zannedip havaya sıçrıyor. Taylandlı orta yaşlı aşçı damlıyor az sonra. Derken İsveçli karı-koca ve İrlandalı kadın ressam. Hep beraber Birleşmiş Milletler vaziyetindeyiz ortak düşmana karşı tek yumruk. Ellerde süpürgeler eldivenler; yüzlerde maskeler.

Beş dakika geçmeden anlaşılıyor ki en cesurumuz İrlandalı kadın ressam. Bir kez daha takdir ediyorum İrlandalıları. Geri kalanlarımız ayıptır söylemesi cesaret sınavında sapır sapır dökülüyoruz. Biz mi fare kovalıyoruz fare mi bizi kovalıyor belli değil.
Kadın ressam iki fare yakalıyor tek başına. Ayakkabı kutusunda tutuyor ganimetini. Yakaladık da şimdi ne yapacağız? Taylandlı aşçı Budist çıkıyor.

Üstelik Budizm’in Theravada kolundan.
Diyor ki bu zavallı fareler daha evvel dünyaya insan suretinde gelmiş olabilirler. Ressam hatun zaten hayvan öldürmeye karşı. Bırakın fareyi sinek sivrisinek ve hamamböceklerine bile zarar vermezmiş. İtalyan gay çiftin sürüngen ve kemirgen öldürmekle derdi yok yeter ki başkası yapsın. İsveçli erkek her işi uzmanına bırakmaktan yana. “İlaçlama şirketlerine götürüp teslim edelim onlar bilir ne yapacaklarını” diyor. Derken biri yeni bir fikir atıyor ortaya: “Gidip başka bir sokağa bırakalım.” “Muhtemelen bu fareler de böyle geldi buraya” diyor İsveçli kadın. Derin bir sessizlik çöküyor. İnsan kendi evini temizlerken bir başkasının evine nasıl zarar verir?

Bir etik muamma içindeyiz. Sonunda üç-dört komşu arabaya doluşup fareleri bırakabileceğimiz bir park arıyoruz. Böylece sonlanıyor macera. Ya da ben öyle sanıyorum. Ertesi gün aynı saatlerde evde gene bir tıkırtı var. Bu sefer komşulara haber vermeyip işin ehlini arıyorum. Meğer ne çok fare avcısı varmış bu şehirde. Üstelik 24 saat açıklar. Telefonda tok bir ses var karşımda “Fare bir-iki taneyse bile umutlanmayın muhakkak bir ordu dolusu daha vardır” diyor.

“Sosyal hayvanlar bunlar bizim gibi.” Mümkün mertebe acele gelmesini rica ediyorum. Bir saat sonra bir adam çıkageliyor. Üzerine “Her türlü haşeratın çaresi var!” yazılı siyah bir tişört giymiş. Kulağında halka küpe kollarında devasa dövmeler ağzında sakız ayağında komando botları elinde bilmediğim cihazlar savaşa gider gibi hazırlanmış.

Bir form doldurmamı istiyor evvela. İlk soru: “Hayvan öldürmeye karşı mısınız?” Ne diyeyim şimdi? Elim varmıyor öteki kutuya. “Karşıyım” cevabını işaretliyorum. Tek tek yakalıyor fareleri. Kafeslere dolduruyor. Bu arada Türk olduğumu öğrenince bir de milliyetçi espri patlatıyor. “İsterseniz gidip bunları Yunanlıların mahallesine bırakayım.”

Yunanlılar ile Türklerin kardeş olduğunu söylüyorum. “İyi aman peki kim var Türklerin düşmanı?” diye soruyor. “İranlıların bahçesi? Rus lokantasının park yeri?” Şovenist ve ırkçı bir fare avcısıyla karşı karşıyayım. Adama zenofobinin kötü bir şey.