Adem oğullarını Havva kızlarını çeşitlemek renkli kutulara yerleştirmek kolay. Dünya görüşlerine yaşam biçimlerine o da olmadı oy verdikleri partilere göre habire kategoriler icat ediyoruz ya. Peki sizce siz "mektup yazanlardan mısınız"? Yoksa "hiç mektup yazamayanlardan mı"? Ortası var mı bu ikisinin kanımca yok. Bu öyle bir gelenek ki ya içindeyiz ya dışında.
Ben mektup yazmayı beceremeyenler taifesindenim. Halbuki severim mektup kültürünü kökleri ta ötelere uzanan. Yazarların düşünürlerin sanatçı ve filozofların yüzyıllar boyunca aralarında gidip gelen hem dostane hem kıskanç mektupları takip ederim dinmeyen bir merakla. Çoğu zaman geçmişte yaşamış bir yazarı tanımanın en aklıselim yoludur onun kaleme aldığı mektuplara yakından bakmak. Orada söylenenleri ve söylenilmeyenleri okumak satır aralarını. Benimse ne mektup ne kart ne de kısacık not mümkün mertebe boş kâğıda mürekkep damlatmayışımın sebebi başka: El yazımdan hiç mi hiç hazzetmiyor olmam.
El yazım ve ben iki ayrı gezegeniz. Dönüp dursak da aynı uzayda bir türlü kesişmez yörüngelerimiz. El yazım gider Mersin'e ben tersine. Ne vakit bir dolmakalem alıp yazmaya kalksam en fazla üç satır sürer sevkim enerjim. Bırakıveririm. Bıkıveririm. Bakarım uzaktan bir yabancıya bakar gibi karaladığım harflere. G'lerin kuyruğunu uzatmalı mı sarkıtmalı mı düz mü çekmeli? Y'ler tombul mu olmalı cılız mı? Hâlâ karar veremem. Benimseyemem. Hissedemem. Uzaklaşırım.
Doğduğumda yani çocukluğumda solaktım. 1970'ler ortası Ankara'da o dönemin anlayışına göre benim gibilere "düzeltilmesi gereken arızalar" muamelesi yapılırdı. Gençlerin tatlı dille telkinle o da olmadı cezalandırmak suretiyle sağ ele geçiş yapacaklarına kesin gözüyle bakılırdı. Olur da ısrar edersek "Sol elimi kullanmak istiyorum" dersek çatal-kaşık yahut kalem-silgi tutan elimize vurmak bir elimizi masanın altında tutmak bazen de notumuzu kırmak gibi yollara başvurulurdu. Dolayısıyla kimi iyi niyetli ama bilgisiz kimi dediğim dedikçi ve tahammülsüz büyüklerin yanlış yönlendirmesiyle solaklığımdan arındım; sağ elle yazmaya başladım.
Şimdi bakıyorum çocuklarımın ikisi de solak. Bense seneler var ki sol elle ne çatal tutuyorum ne kalem. "Endoktrinasyon" işe yaramış demek ki. Ancak bu sistematik propagandanın ve yukarıdan aşağıya "normalleştirme"nin bende yarattığı sonuç el yazımla bir türlü barışamamak bütünleşememek oldu. O yüzdendir gıptam içtenlikle mektup yazabilen yazarlara; iç dünyalarını açıp fikir alışverişinde bulunanlara; e-mail ile değil tabii kâğıt mürekkep kokuları arasında.

*

Fatma Aliye tarihçi ve devlet adamı Ahmet Cevdet Paşa ile Rabia Adviye Hanım'ın kızıdır (Tarihi biyografilerde neden sadece babaların ismi anılır anlamam; sanki babalardır doğuran). Osmanlı son dönem kültür ve edebiyat hayatının bizlere armağan ettiği en kıymetli isimlerden biridir. "İlk kadın romancımız" diye adlandırır saygı duyar lakin ne kadar az tanırız kendisini. O da şüphesiz bizim kabahatimiz.
Senelerce kocasından gizli kabahat işler gibi kitap okumuştur kendi kendine. Zamanla eşinin tavrını yumuşatması sayesinde açıktan açığa okumaya yazmaya çeviriler yapmaya başlar. Yardım cemiyetlerine katılır kadın derneklerinde aktif roller alır. Yazarlığı kadar aktivistliği de ön plandadır. Fatma Aliye'ye yazılan mektuplar Klasik Yayınevi tarafından bir kitapta bir araya getirildi. Tavsiye ederim. Başlığı o kadar güzel ki: "Fazıl ve Feylezof Kızım-Fatma Aliye'ye mektuplar."
Sene 2012. Hani sözde eğitimde bilimde ve kültürde bunca yol aldık. Kaç baba düşünebiliyorsunuz evladına böyle hitap etsin? Yahut kaç koca karısına böyle seslensin? Veya kaç erkek kadın meslektaşına böyle dokunaklı bir saygıyla yazsın? Ahmet Midhat ile adeta evladı gibi gördüğü Fatma Aliye'nin yazışmalarını okumak apayrı bir keyif. O dönemde bir kadın yazarın bir erkek yazarla mektuplaşması çeşitli önyargı duvarlarına toslayacağından her ikisi de özenle dikkatle kaleme almış bunları. Satırlar kadar satır aralarını da okumalı.
Fatma Aliye'nin kız kardeşi Emine Semiye de hayli önemlidir. Öğretmen feminist yazar. İngiliz edebiyatında Bronte kardeşleri biliyoruz da Fatma Aliye ve Emine Semiye hanımları akademik ve entelektüel çevreler dışında ne yazık ki tanımıyoruz.
Osmanlı son dönem aydınlarının yazışmalarını okurken insan zengin ve nitelikli bir mektup kültürü olduğunu görmeden edemiyor. Kimbilir belki feyiz verirler bize. Tek ihtiyacımız bir kâğıt bir kalem bir dost ve bol bol hayal gücü. Ha sol elle ha sağ elle...