Sen Kuşların Göçtüğü Yersin


Hafızamın şerrine uğrayanlar varsa beni bağışlasın; ancak bu yaşıma değin aldığım iki iltifatı unutmam mümkün değil.Birincisi Ahmet abiden hani şu avukat olan uzun yıllar önce bir gün iş yerinin biraz ötesinde karşılaştık beni farkedince gözleri ışıldıyarak "Seni gördüm de kitabımı unuttuğum aklıma geldi" dedi ve geri iş yerine geri döndü. Aklına kitap düşüncesinin beni gördüğünde düşmesini ifade etmesi ne kadar incelikliydi. Kitaplarla seni özdeşleştirdim demenin ne güzel bir yöntemiydi bu. Ah benim Ahmet abim güzel abim.


İkincisini ise yaşam sınavından alınmış bir onur nişanesi gibi aklımda tutuyorum; "Sen kuşların göçtüğü yersin" demişti sevgili. Sıcacık bir iltifattı imge zenginliği idi içmeden körkütük sarhoş edebilecek bir sözdü.


Gerçekten de okyanus geçmek zorunda olan kuş sürüleri gibiydik yola çıkarken herkes gibi hayatlarımızı ısıtacak iklimler arıyorduk.


"Marifet iltifata tabidir iltifatsız marifet zayidir" diyen ataların ellerinden öpmek gerekir.


Hepimizin ihtiyacı var iltifata tay tay durmaya çalışan on aylık bebeğin de ihtiyacı var yapabildiklerini artık kontrolsüz yapabilen yaşlıların da. Cebimizden para çıkar gibi cimri olmamıza gerek yok bu konuda. Hak edene hakkı verilmeli kuşkusuz iltifatı esirgemeyin sevdiklerinizden bakın yıllar sonra bile unutulmuyor.
Dinleme Günlüğü 2


Tutam Yar Elinden Tutam


İnsanın içindeki yalnızlık duygusunu çimdikleyen bir türkü bu sözleri de çok güzel ama ezgisi bir başka güzel.

Hiç gitmediğim ama kışın kaldırımlarında damlarından sarkan buzlardan korunarak yürümenin gerekli olduğunu duyduğum Erzurum'un yakan soğuğunu hissettiren bir türkü bu...

Başlar başlamaz nedenini açıklayamadığınız bir dinginlik hisseder ve ezgisine vurulursunuz. .. Akıcılığı bir tarafa öyle bir tınısı vardır ki türkünün alıp götürür bilmediğiniz ama orada olmaktan dolayı da mutlu olduğunuz yerlere. Nereli olduğunuz hiç önemli değildir hani; sanki bir italyan dinlese aynı etkiyi bırakacaktır!

Kavuşamamayı anlatır. Kavuşma isteğinin insanın içini kavuran sıcaklığını saklar.

Hadi bulun bir yerlerden de dinleyin; içinizdeki sevgiye sevgiliye sarılın..
.


Nevzat TEKİN