Gözlerim karardı birden. Ahşap kapının sivri olan köşesiyle bütünleşti kaşlarım. Hızla odaya girme girişimim son bulmuştu kapı köşelerinde. Ellerim kavuştu gözlerimin çeperin de. Koşar adım kanepede buldum kendimi. Biraz olsun güvende olmanın verdiği huzur çokta uzun sürmeksizin dönüştü derin bir sızıya. Ellerim ıslak mendil etkisinde. Gözlerimin çeperini sarmalamış oracıkta beklemekte. Derin sızı ve sonrasında keskin bir baş ağrısı. Dayanılmaz! Ellerimi çekemedim bir türlü. Oracıkta kala kaldı şefkatle sevgiyle. Biraz olsun derin sızıyı kovabilme umudu ile... Bir süre sonra kalmadı. Sanki yok olmuşcasına.
O an etrafımdan gelen anlam veremediğim aptalca sesler...
Duymak ile duymamak arasında kalmış tutarsızlığın yansıması?

Ve ben...
Ve sızlayan yanlarım...
Ve başımda çalan ?tam tam? sesleri...
Sadece bir kaza. Hepsi bu. Ne az ne çok.
Sadece bir kaza?


Bir süre sonra şefkatli ellerimin yerini bir buz parçası aldı. Soğuk donuk ve bir o kadar acımasız. Sızlayan yanlarım kaskatı kesildi. Uçsuz bucaksız derin birer sızı. Ve sonrasında patlamaya hazır balon gibi şişmiş bir kaşa bıraktı yerini. Uzandı elleri ucu körelmiş kurşun kaleme.

Yazmak boş beyaz bir sayfaya anlam kazandırmak ve hatta can verebilmek. Yazdığı her bir sözcük-sözcükler duygu seli olmalı ve sonrasında bir renk cümbüşüne dönüşmeli miydi? Tüm duyguları içerisinde barındırmalı o anın sızını dindirmeli miydi? Artık beyaz zemin boş bir sayfadan öte dans pistini anımsatıyordu. O sayfa da belli belirsiz bir ritim ile dans eden iyi kötü her renkten duygular olmalı sözcükler cümleler hepsi bir yerde bir anlam kazanmalıydı. Artık daha fazlası ve daha fazlası... Kim bilir belki yansımaları geçmişimizin her bir anını temsil edebilirdi. Korkularımız sevinçlerimiz heyecanlarımız inançlarımız ve binlercesi...

O detaylarda gizlenmiş birer söz dizesi. Zamanın her kalp atışında bir başkası ekleneceğini bile bile görmezden geliriz. Anlamak isteriz. Zaman zaman sorgularız. Ama hiç bir zaman bunu layıkıyla doğru yapamayız. Aslında bazen çok basitttir. Bazen de içinden çıkılamayacak kadar karmaşık. Aslında hep aynı yerdedir. Ve umduğumuzdan daha yakındır. Yeterince istemeyiz veya kendimizi istemediğimize inandırırız. Sözcükler o beyaz dans pistinde kavuşmak isterler. Beyaz boş bir sayfada bir araya gelmek mürekkebin son damlasına kadar haykırmak isterler. Boş beyaz sayfayı boşluğundan kurtarmak ve özgürleştirebilmek isterler. Bu fırsatı onlara verebilmek gerçekten zordur. Bazen çok kısa bir zaman dilimi bazen de bir ömür bitmesine rağmen bu özgürlüğü elde edemezler. Yazmak ve kalbinin bir kısmını veya tümünü belgelemek gerçekten zor bir karardır. Bunu ne derece doğru yapabilineceği bilinmez.

Yazmak... Ve sonrasında sözcüklerin haykırışını ve özgürleşmesini seyretmek. O beyaz dans pistinde her birinin ayrı dansını izlemek. Zamanın kalp atış melodisini dinlemek. Sonrasında haykırış dans ve müzik üçlemesinin ortasında kaybolmak. Büyük bir keyif değil midir? Bu keyfin tanımı sizce yapılabilir mi? Bir yaşamın yansıması her bir detayın bir bütün içerisinde ki uyumu?

Ne kadar basittir aslında. Doğmak yaşamak ve ölmek. Bu basitliğin içinde bir ifade şeklidir sözcükler. İfade biçimleri kimisine göre özgür ve olması gerektiği kadar doğru kimisine göre ise gerçek dışı. Kimisine göre ise saçma bir detay. Akrep neredeyse on ikiyi vuruyor. İçimden karalamak geliyor. Karalamak mı? Karalamak çoğu şeyin artık gerçekte var olmadığına alamet. Karalamak bir dizi yalan ve kandırmaca dizeleri meydana getirmek. Bazen de aksine yalansız ve aldatmaca çıkmazından uzak yalın ve bir o kadar hayatın içinden.


Karalamak? Çıkılmış bir yolda tökezlerken oluşan gölgenin ta kendisi?