“Zaman geçecek her şey yitip gidecek. Tutkular unutulur size alçak sesle ‘gecikme ve sakın üşütme’ diyen insancıkların sesleri de unutulur.”
Guillaume Musso (Kağıt kız kitabından)

Dulsinea’ya telefon ettim.
-Ayrıldığım sevgilimin babalar gününü kutlamak üzere mesaj yolladım. Bana ;
“Çok teşekkürler her zamanki gibi çok naziksin ve iyisin.” diye bir mesaj atmış.
İlişkimiz süresince sevgilim hep bana iyi bir insan olduğumu söylerdi. Ne düşünüyorsun? Bu kelimeye kafam takıldı. Dulsinea ben iyi bir insan mıyım? Eğer öyleysem neden sevdiğim insanla bu ilişkiyi yürütemedik. Niye sürekli beni eleştirdi. Renkli televizyon izler gibi seyredip davranışlarım üzerine ilginç tesbitler yaptı. Sakinliğimi her an patlayacak bir bomba gibi değerlendirip 2 yıl boyunca ne zaman gerçek kimliğim ortaya çıkacak diye bekledi.
Diye sordum.

Dulsinea :

-Valla Safo ben asla kendimi iyi bir insan olarak görmediğim için bu soruyu cevaplarken zorlanacağım. Bence samimi bir kelime değil. Klişe bir sözcük. Birisinin davranışlarının nedenini açıklayamazsan aslında ikna olamazsan kısa yoldan bir tanımlama yapma ihtiyacı duyarsın. Diğer yandan sen edepsiz bir insansındır. Normalde sana yapılan bir davranışa tepkin çok sert ve haddini bildirerek olur. Ama karşındaki insan kolay kolay sinirlenmiyorsa “Vay bayağı sabırlıymışsın. Sen çok iyi insansın.” dersin. Kitaplarda iyi insan tanımlamasını sorarsan sözü özü doğrudur. Çalışkandır. Ahlaklıdır. Namusludur. Vatanını milletini sever. Küfür etmez. Büyüklerine saygılıdır. Küçüklerin gözlerinden öper. Biri sana her türlü kötülüğü yapsa da çok teşekkür ederim der. Kötü davranışlara karşı asla ters tepki vermez. Anlamaya çalışır. Ne deniyordu hani kendini başkasının yerine koyabilme sanatı yani “empati” yapabilir.

-Dulsinea uzattın gene. Kafa mı bulmaya çalışıyorsun benle.

-Asla. Hiç böyle bir şey yapar mıyım? Bak Safo sen fazla iyi bir insansın. Deli deliyi görünce sopasını saklar misali neden insanlar beni görünce hemen hizaya girip konuşmadan önce 3 kere düşünüyorlar. Çünkü ben onlara anlayacakları dilde kendileri gibi konuşuyorum. O zaman başına gelecekleri bildikleri için dikkatli duruyorlar. Ama sana öyle mi? Sen bu saygısızlığı yapmalarına izin veriyorsun. Hatta buyurun bir de bu taraftan vurun diyorsun. Sen derviş misin kızım? Ya da Hindistan’da meditasyoncu musun? Ya da neydi kitabın adı Voltaire’in yazdığı Candide misin?

- Tamam tamam bir soru sordum. Beş yüz hayat dersi işittim. Kusura bakma huyumu değiştiremiyorum. Keşke becerebilsem. Bu arada senin şair mesaj atmış. Adresimi istiyor. Kitabını yollayacakmış.

-Yolladın mı?

-Bilmiyorum karar veremedim.

-Sen bana sabır ver. Neden karar veremediniz acaba?

-Ya adam bana egosu yüksek biri gibi geldi. Hani o biten aşkını anlatırken eski sevgilisini çok fazla eleştirdi. Böyle adamlardan çok hoşlanmıyorum biliyorsun.

-Yahu adamı almıyorsun. Yalnızca bir yemeğe çıkarsın sohbet edersin.

-Ben ilişki potansiyeli görüşmelere şu sıralarda katılmasam diyorum. Beynim bu kitapla çok meşgul. Hem böyle hayal kırıklıklarından sonra bence dostlarınla dışarı çıkman sohbet etmen eğlenmen daha garantili. Süprizler tehlikeli olabilir.

-Ne biliyorsan onu yap iyi insan. Yalnız senden isteğim şu adama adresini yolla da kitabını yollasın. Bu arada Aşık beş kilo verdi. Artık dışarı çıkabileceğini söyledi. Hazır bu moda geçmişken bu akşam deniz kıyısına gidelim. Balık yiyelim ve size anlatacaklarım var.

ALINTIDIR.