bir gün susmayı öğrendim. öyle bir sustum ki belki sonsuza kadarsusacaktım. çünkü susmak benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı.
babam akşamları eve yorgun dönerdi. ben bütün gün evde sıkılır onun
gelişini iple çekerdim. daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim. babam sarılır öper sonra da hadi odana git derdi. yemek hazırlanınca annem çağırır bu defa masada bir araya gelirdik babamla. onlar annemle konuşurken ben araya girer sesimi duyuramayınca da bağırırdım.
babam sinirlenir 'bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım birde sen kafam ı ütüleme!' derdi.

annem de 'bütün gün zaten seninle uğraştım bir çift laf da mı konuşturtmayacaksın babanla?' diye çıkışır beni odama gönderirdi. çaresiz bir şekilde boynumu büker odama yani hapishaneme doğru yol alırdım. babam arkamdan 'bizim bir odamız bile yoktu her şeye
sahip hÂl ne istiyor anlamadım.' diye bağırmaya devam ederdi.

'keşke benim de bir odam olmasaydı keşke bizim de evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık' derdim içimden; ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim.

yemekten sonra babam kanepeye uzanır eline kumandayı alır
televizyon seyrederdi. beni yanına çağırır biraz severdi. onun izleyeceği önemli birşey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı. azıcık hareket edip koşup oynamaya çalışsam oda hapsim yeniden baslardı. bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz. bu defa susarak yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım.

önce resim yaparak başladım ise. babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor;
'bak böyle uslu uslu oyna iste.' diyordu. babam bazen göz ucuyla bakıyor resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu. ama bana kızarak beni artik odama göndermiyordu.

'son günlerde ne de akıllandı benim oğlum.' diye komsulara anlatıyordu annem halimi. resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı. annem 'odanı topla!'diye odama kapattığında ise nereden başlayacağımı ilemiyordum. ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor; ama odamı toparlamayı beceremiyordum. annem odama gelip 'bak sana resim yapmayı yasaklayacağım.' dedi bir gün. susuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım? bu düşüncelerle bir aile tablosu yaptım. babam eve gelince uygun zamanı kolladım. her zamanki gibi yemekler yendi odaya geçildi. babam oturur oturmaz çizdiğim resmi getirdim. babam baktı. hım dedi 'çok güzel olmuş. bu adam benim herhalde.' dedi. ben 'hayır o adam değil bu çocuk sensin.'dedim. o 'hayır bu adam benim bu çocuk sensin bu küçük kız da arkadaşın.'dedi. ben yine 'hayır o büyük adam benim bu küçük adam sensin bu küçük kız da annem.' dedim. babam benimle uğraşmaktan vazgeçip: 'peki neden bizi küçük çizdin?' dedi.

heyecanla başladım anlatmaya. ben büyüyüp adam olacağım. iş bulup çalışacağım. siz yaşlanıp küçüleceksiniz. beliniz bükülecek komsumuz ahmet amca ile ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız.ben isten geldiğimde yorgun olacağım.

siz benimle konuşmaya çalıştığınızda işyerinde kafam sismiş olacağından sizi duymayacağım bile. siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğinizde 'hadi odanıza çekilin de kafa dinleyeyim.' diyeceğim.

ve bir de bağıracağım 'her şeylerini alıyorum. sıcacık odaları da var daha ne istiyorlar' diye.annemle babamın gözleri fal taşı gibi açılmıştı. duyduklarına inanamıyorlardı.

bana sarılıp beni öyle içten bir okşayışları vardı ki sonsuza kadar konuşsam hiç bıkmadan dinleyecekler gibiydi farkında' olmalı insan...

kendisinin hayatin olayların gidişatın farkında olmalı ömür dediğin üç gündür dün geldi geçti yarın meçhuldür o halde ömür dediğin bir gündür o da bugündür.


alıntıdır.