Çok günahım olmalı! Farkında olduklarım olmadıklarım… Çok günahımız olmalı! Bildiklerimiz bilmediklerimiz…

Günahlar…

Birilerinin hakkını yemişizdir mutlaka. Sıranın önüne geçmişizdir trafik ışıklarında beklememek için. Yanlış birini sevmişizdir birinin hakkında dedikodu etmişizdir.

Hayatımız boyunca isteyerek ya da istemeyerek birilerini kırmışızdır. Gençken mesela gözümüz başkasında olmasına rağmen bizden çok hoşlandığını söyleyen bir delikanlıyla takılmışızdır. O arkamızdan hüzünle bakarken ayrılmışızdır.

Bir yerlerde mutlaka hata yapmışızdır. Şarkıdaki gibi masum değiliz hiçbirimiz. Ancak işin aslı özünü koruyabilmek; yüreğini temiz tutabilmek.
Yaşamın finalinde kimse bize arabamızın markasını sormayacak. Kaç evimiz olduğuyla hangi marka giydiğimizle kimse ilgilenmeyecek. Asıl olan ruhumuz olacak..

Asıl olan kalbimiz olacak. Ne kadar koruyabildiğimize ne kadar sevebildiğimize ne kadar emek verebildiğimize bakacaklar.
Bize verilen tüm zenginliklere ne kadar sahip çıkabildiğimizi soracaklar. Yaşama karşı nasıl davrandığımızla ilgilenecekler.

Ne kadar sevebildiğimiz değer kazanacak ne kadar çok yürekte güzel izler bırakabildiğimiz önemli olacak.

İstiflenmiş ne kadar paran olsa gittiğin yerde işe yaramayacak. Ne kadar dostluk ve güzel anı biriktirdiysen onlar kar sayılacak.

Velhasıl bütün bu çaba boşuna! Ne kadar paylaşabildiysen ne kadar kendini bildiysen ne kadar değer verdiysen sevmeye dostluğa; o kadarlık olacaksın. Aslında doğru bakan gözler için şimdi de o kadarsın!

Candan Ünal