Karmal bir yaşam standardı bizimkisi. Kimi zaman yoğun göçlerin yaşandığı kimi zaman büyük boğumların olduğu. Bir türlü dengesini tutturamadığımız bir çepeçevre sapkınlıklar yolu.. Ardına gittiğimiz uçsuz bucaksız bir dağ yolu. Şimdi kaçıyoruz o zamanlarında apaydınlık olan geçmişimizden. Şimdi koşar adımlarla uzaklaşıyoruz bir zamanlarını ayrılmamak için attığımız temel değerlerimizden. Bilinmez bir ufkun pusulası olmayan denizcileri gibiyiz…

Hadi diyelim yeterince bedenini uzaklaştırdın ya düşüncelerin? Ya da orada kalan hayallerin… İnsanların bu derece yabanileşmesinde ki sebepleri sorgulamaya kalkıyorum işin içinden çıkmak ne mümkün. Herkes bir yerde her yer her yerde. Sorun üretmekte üstümüze olmayan bir milletiz. Ama çözüm bulmakta ise kısır döngü içerisindeyiz. Bizi bu derece derinlere sürükleyen şey ne hâlâ görebilmiş değilim. Ya ben körüm ya da bir yolumuz yok. Çeşitli düşünceler arasında gidip gelen aklımın tıkandığı noktalardan biride bu.Sessizce yok olmaya yüz tutmuş olan insanlığın ardında ki gizli gerçek ne?! Biri yok eden tümü de dağıtan.. Şimdi sualler sorarak neyi çözebilirim(iz) ki? . Nereye kadar yol alabilirim..Hoş ama çok boş bir çaba olacak benim ki. Üç beş kelimede ne kadar ilerletebilirsin ki insanların o dar düşüncelerini sanki bilgi ile dolmuşcasına tıkanmış duran ama içi kom beyinlerini..

Hayatın neresinden tutarsan tut neresinden bakarsan bak mutlaka eksik bir yanlarını yakalamak mümkündür. Benim şu sıralar gözüme çarpan şey etrafımda olan çok derinden olmasa da biraz tanıdığım ve gözlemleyebildiğim insanların kararan gözleri ve önünde yok olan hayatları. Artık herkes o kadar boş vermişlik havasında ki şaşırıyorum. Bu kadar mı ucuz sizin hayatınız demekten kendimi bir türlü alamıyorum. Günlük hayatta kullanılan kavramlar bile artık değişmiyor. Bir muhabbet ortamında bir kokteylde bir partide bir beş çayında ki sohbetler bile artık aynı. Değişmeyen tek gerçek ise günümüz de ve dünümüz de ki olanlar.

Yıllardır aşinalığını koruyan ve yıllardır sanki içimizden biriymiş gibi hiç kimsesin gık demediği ya da dese bile bir adım bile ileri gidemediği. Gitse bile bir sonuca ulaşamadığı ulaşmaya çalıştığı anda kutsal(!) bir güç gelip sanki önlüyormuş gibisine hala hayatımızda yer kaplayan ve büyük acılara sebebiyet veren şey. Gücümüz yokmuş gibi baka kaldığımız ve adını duyduğumuzda bile içimizin kaybettiklerimiz aklımıza geldiğinde bin bir türlü parçaya ayrıldığı olgu. Aslında olgu demek bile hata sadece nefret kaynağı.

Daha ne kadar kaybedilmeli daha ne kadar yok olmalı insanlık bilmiyorum. Sayamıyorum artık gidenleri dönmeyenleri… Ve artık tutamıyorum yolda yürüyen bedenimi. Hadi ! Kalk ve dikil karşısına deyip çıkmak istiyorum en yüksek kayanın üstüne ve oradan kusmak istiyorum tüm nefretimi.

` Ya bu diyardan gitmeli ya da bu deveye gütmeli… ´


alıntı.