Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir. Hiçbir hissediş düşünüş bakış algılayış... seziş de öyle. Hatta bunların tersi de tesadüf değil. Alışveriş yaptığımız marketyemek yediğimiz lokanta su içtiğimiz çeşme yürüdüğümüz kaldırım ve orada yanlarından birer yabancı olarak geçip gittiğimiz insanlar... Tesadüf gibi görünen karşılaşmalaryolu sorduğumuz herhangi biri hafifçe çarptığımız insan...

Bize gülümseyen küçük bir çocuk önümüzden aniden uçuveren kuş...Gün boyu yaşadığımız en basit olay bile herhangi bir zihinsel fiziksel ruhsal yada duygusal bir olayın tetikleyicisi olur.

Küçük ya da büyük...Bazen hiç hesapta olmayan durumların içine çekiliveririz. Hayal bile etmediğimiz olayları yaşarken buluruz kendimizi. Bir martı çığlığıbir satıcı bağırışı alır götürür bizi yıllarca ya da yollarca uzaklara...Hem öğretmen hem de öğrenciyizdir her ilişkinin içinde. Doğduğumuz aile gittiğimiz okullar sıra arkadaşımız sevgilimiz eşimiz çocuğumuz vs. Her ilişki farklı bir yönümüzün aynasıdır. Ve bizler de onlar için birer aynayız.


Farkındalığımız yükseldikçe durumları ve ilişkileri yaşarken kendimizi ve yaşanılanları gözlemlemeye başlarız. Ve eğer yaşadıklarımıza yüksek idrakle bakabilmeyi başarırsak o ilişki ya da durumu ne için yaşadığımızı kavrarız. Düğmelerimize en fazla basan insanlar en iyi öğretmenlerimizdir. O ilişkide kurban olmadığımızı anlarilişkinin bize neyi öğretmeye çalıştığını kavrarsakdersimizi alır ve yolumuza devam ederiz. Eğer bunu yapamazsak o ilişkide ya da durum içinde tutsak olur ya daha ağır durumlar yaşar ya da daha travmatik durumları ( o dersi alıncaya eksik yönümüzü tamamlayıncaya kendimizi düzeltinceye kadar) tekrar takrar yaşamaya devam ederiz.

Bazen bazı insanların hayatına yalnızca katalizör olarak gireriz. Onların hayatlarında değiştirmesi gereken durumun düğmesine basar ve sessizce çekiliriz. Ve yüksek farkındalık içinde kalırsak yaşanılan durumdan etkilenmeden arkamıza bakmadan yolumuza devam ederiz.

Özet olarak en büyük düşmanımız en iyi dostumuzdur aslında. Çünkü bizde en büyük değişime neden olur genellikle. Ve her karşılaşma kutsaldır. Karşımızdaki insanın tanrısallığını kabul edip o şekilde yaklaşırsak nefreti öfkeyi suçluluk duygusunu o insana karşı sorumlu olduğumuz ve o ilişkiye mahkum olduğumuz duygusunu ve kini söküp atarız varlığımızdan.

Yaşadığımız her durum tanıştığımız her insan öğretmenimizdir. Ne kadar kısa sürede öğrenirsek öğrenmemiz gerekenleri karmamızı çözüp iç huzurunamutluluğaideal ilişkimize ve ruhsal eşimize kavuşuruz.