Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Biz Bir Hayal Kurduk

  Hayat dolu gözleri ve gülüşüyle etrafa mutluluk saçan Ezel en iyi arkadaşları olan Ceren ve Nergis’e hemen sorar:

  -- “ kızlar Bir Hayal Kuralım ikinizde şimdi bu kağıda yazın Sevda’ya sonra yazdırırım… Bu üniversiteden mezun olduğunuz ilk yıl hangi pozisyonda olacaksınız?”

  -- ” bilmiyorum gerçekten; ama Kpss’den iyi bir puan alıp atanmak istiyorum. Boşta kalmak istemiyorum ve İnşallah’ da nişanlanırım. Her şeyin hayırlısı bugünleri aramamak dileğiyle ben Nergis.”

  --“Kpss’ye hazırlanacağım İnşallah mezun olunca iyi bir kurumda çalışırım ve en önemlisi belki de nişanlı olacağım. Hiçbir arkadaşımı unutmayacağım. Ezel ve Nergis ikinizi de çok seviyorum. Bu arada ben Ceren hadi bye. Durun imzamı atayım ya daha derse yarım saat var.”

  --“ ÜDS zede olarak kalmadıysam eğer yüksek lisansa başlamak hayalim. En iyi dostlarımı unutmadan aileme olan vefa borcumu da ödeyerek yaşamak istiyorum. Evlilik bana çok uzak geliyor henüz büyüdüğümden emin değilim… Doğru kişi beni bulana kadar sultan olmak istiyorum.”

  Biz şimdi birer hayal kurduk bakalım zamanla ne olacak?
  Ezel Nergis ile birbirine benziyor; fakat Nergis biraz daha kiloluydu ve güzeldi. Ceren ve Sevda daha uzun ve zayıftı; ama Ezel ve Nergis’den farklı olarak Ceren gurubun sarışını Sevda’da esmeriydi…

  Yepyeni umutlarla farklı hikayelerle aynı üniversite kapısında bir dostluk hikayesi yazıyorlardı kendi kalemleriyle… Gurubun şairi Ezel hemen hemen hergün yeni şiirlerini ilk onların beğenisine sunup bolbol edebiyat yapar ve çocuk gibi sevilirdi Nergis ise gurubum en süslüsü ve bülbül dillisiydi.

  Ezel içlerinde en zekisi ;fakat aşk konusunda en tecrübesiziydi. Ama hayat onu 17 yaşına kadar evire çevire yontmuştu…
  Henüz ikinci sınıfı bitirmeye yaklaşan bu kızların yine birbirlerinden ayrılacakları için son haftaları duygu yoğun geçiyordu bu yaz da olduğu gibi.

  Geçen yaz yaptığı muhasebe stajı ile CV bilançosunda kar sağlayan Ezel bu yaz da okuldaki muhasebe hocasıyla görüşüp bürosunda staj yapmak istediğini söylemeye karar verdi. Bu fikri daha fazla düşünmeden mali müşavir hocasının yanına gitti ve :

  --“ hocam sakıncası yoksa sizinle bir konu üzerine konuşmak istiyorum.”
  --“ tabii ki Ezel konu ne?”

  --“ hocam ben geçen yaz bir muhasebecide staj yaptım ve bu yazda evde durmak istemiyorum. Yine staj yapmak istiyorum;ama sizin için uygun mu?”

  --“ ben bir arkadaşlara bakayım uygun bir büro da ayarlayabilirsem eğer sana söylerim olmazsa yanımda yaparsın; ama bunu fakültede kimseye söyleme. Sonra yanlış anlarlar.”

  --“ beni tanıyorsunuz artık hocam o konuda şüpheniz olmasın.”
  --“ bu arada geçen gün neden ağlayarak göle doğru gittin? Bir problemin varsa anlatabilirsin.”

  --“  ailevi bir problem hocam şuan anlatamam özür dilerim; ama yine de teşekkürler.”

  --“ peki sen bilirsin ama her zaman buradayım unutma.”
  --“ sağ olun hocam iyi günler.”

  Ezel bu sırrı stajı yapıp bitirene kadar kızlara dahi söylememeye karar verir; ama Ceren Nergis ve Sevda’ya zamanla söyleyecektir tabii.

  Haziran’ın son haftasıydı mali müşavir hoca Ezel’i aradı:
  --“ Ezel merhaba eğer merkezdeysen gel staj hakkında görüşelim temmuzda da staja başlayacaksın benim büromda.”

  --“ çok sevindim hocam ama ilçedeyim şimdi gelemem de pazartesi hemen olurum büroda.”

  --“ tamam Ezel görüşürüz iyi günler.”
  --“ size de iyi günler hocam.”

  Kafasında kariyer planı çizen Ezel büyük bir öğrenme aşkıyla staj için büroya gider…

  Veee…

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Henüz stajın ilk günü Ezel büyük bir heyecanla büronun ziline basar.

  -Ezel-“merhaba ben Malik hocanın öğrencisiyim kendisi içeride mi?”
  -?-“evet buyurun.”
  -Malik hoca—“ hoş geldin Ezel gel sana çalışacağın odayı ve neler yapacağını göstereyim.”

  -E—“iyi olur hocam hemen başlamak istiyorum.”
  -M—“bu odadaki bütün evraklar karıştı iş yeri değiştirince… Bunların hepsini düzenleyeceksin bitti zaman fiş işleme ve diğer işlemleri sana öğreteceğiz.”
  -E—“tabii olur hocam.”
  -M—“bu arada bu yan taraftaki de mutfak istediğin zaman gir- çık. Elemanlarla tanıştırayım işe koyul sonra.”
  -M—“bu ağabeyimiz İlhan elli yaşında. Mutfaktaki Tuba ablamızdır arada bir yanına gidersin işin olmayınca. Bu çocuklar Alican Barış ve Umut. Alican lise bir de Barış liseden terk Umut ise üniversite bir de… son olarak ta bu arkadaş en iyi elemanım Musa. Musa’da üniversite mezunu yirmi altı yaşında. Muhasebeci olmak için sınavlara girecek. Kafana takılan bir şey olursa Musa ağabeyine sorabilirsin.
  -Ezel—“ peki hocam sağ olun.”

  Ezel hemen işe koyuldu önünde bir oda dolusu olmasa da çok fazla iş yerlerinin beş altı yıllıktan fazla muhasebe defterleri ve dosyaları vardı… Hemen işe koyuldu.
  Anlamadığı şeyler çok oluyordu ve Musa’ya hep soruyordu. Musa Ezel’in mutlu mutlu gülümsemelerinden hoşlanıyor ve her fırsatta ona bir şeyler öğretmeye çalışıp sonrada soru yağmuruna tutuyordu. Mütevazi ve memur bir babanın üç çocuğundan ilkiydi.
  Ezel ile güzel muhabbetlere giren Musa Ezel’i kariyer düşüncesinden uzaklaştırıp muhasebeci yapmak istiyordu. Bu yüzden mesleğin güzel yanlarında bahsedip bolbol bilgi veriyordu ona.
  -Musa—“Ezel kaç kardeşsiniz?”
  -Ezel—“ altı kardeşiz ve ben baştan dördüncüyüm.”
  -Musa—“biz üç kardeşiz benim küçüğüm tıp fakültesinde ve en küçüğümüz Kevser’de okumadı.”
  -Ezel—“neden okumadı siz mi okutmadınız?”
  -Musa—“ya biz onun ilahiyat okumasını istiyoruz bunun dışında kazanırsa okuyamaz.”
  -Ezel—“çok saçma ne yani ben İktisat okuyorum yanlış mı bu? Türkiye’nin ekonomisi bize bağlı…”
  -Musa—“ bunu söylemesen şaşırırdım ben okumuş olabilirim; ama bu bana göre doğru değil. Kardeşim türbanlı ve bunu açamaz…”
  -Ezel—“neyse ben işime baksam daha iyi… yazık o kıza…”

  Fikir çatışmaları nadiren olsa da iyi anlaşıyorlardı Musa ile…
  Henüz on gün kadar geçmiş olmasına rağmen birbirlerine karşı görünmez bir bağ kurmuşlardı bile… Musa “ çok tatlı bir kız ya Allah’a dört aydır yalvarıyordum iyi birini karşıma çıkarsın diye. Galiba bu kız benim duam…” ve Ezel ise “çok efendi açık sözlü ve kalp kırmayan biri… Acaba doğru kişi o mu?” diye düşünmeye başladılar…
  Ezel her gün iş heyecanıyla işe giderken o gün başka bir heyecanla iş yerine doğru gidiyordu… Tabii her zamanki gibi kulağında kulaklığı…
  __________________

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aldı eline telefonu Ezel ve Ceren ile mesajlaşmaya başladı. Hafta içi hergün sabah 08:00 ile akşam 17:00 arası staj yaptığı büroya yürüyerek ve müzik dinleyerek gidip geliyordu. Hayatından gayet memnundu müzikleri ona ilham veriyordu hayata dair…
  Ceren’e Musa’dan bahsedecekti; ama çekiniyordu çünkü ilk aşık olduğu kişi ile ayrıları henüz bir buçuk yıl olmuştu ve ondan ayrıldıktan sonra sık sık aldığı tekliflerden bıkmıştı… Bu bıkkınlık karşı cinsten nefret etmesini sağlayacaktı ki Musa karşısına çıkmıştı. Karar veremedi ve Ceren’e sadece stajın iyi gittiğini ve bolbol eğlenerek öğrendiğini söyledi.
  Ceren o yaz İstanbul’a gitmişti yaklaşık bir ay orada kalacaktı ve bu yüzden iş çıkışı bile olsa görüşemeyeceklerdi. Nergis memleketine gitmiş evde pinekliyordu annesi devlet bankasında ona staj hazırlamasına rağmen o gitmedi ve Ezel’in ısrarından etkilenmiş olacak ki bilgisayar kursuna gitti. Sevda ile üçü de pek görüşemiyordu çünkü operatör farklıydı aldıkları tek haber ‘ iyi olduğu ve evde pineklediğiydi’.
  Yine her gün olduğu gibi işini tertemiz yaptı terledi yoruldu ve mutfağa Tuba ablanın yanına gitti. İlhan bey de kadın ve kızlarla muhabbet etmeye dedikodu yalan ve abartmaya meyilli olduğu için hemen mutfakta bitiverdi.
  -İlhan—“yarın Musa annesini de alıp Diyarbakır’a gidecekmiş.”
  -Tuba—“neden İlhan abi hayırdır?”
  -İlhan—“Neden olacak annesi kız bulmuş gidip bakacaklarmış.”
  -Tuba—“Valla mı? Çok sevindim sonunda evlenecek demek? Hadi bakalım hayırlısı olsun.”

  Ezel’in başından kaynar sular dökülmüştü sanki. Sesini çıkaramadı konuşmayı dinledi. İlhan bey ballı ballı anlatıyordu akrabadan bir kız olmalıydı…
  Nerden çıkmıştı bu şimdi tam da hayalin içine Musa’yı koymaya çalışırken bu olacak şey miydi? Biraz daha zaman olsaydı elinde belki de Musa’yı sevip sevmediğinden emin olacaktı…
  Düşündü ‘ben ne zaman bir hayal kurmaya kalksam çok görülüyor sanki her şey elimi uzatmayı düşündüğüm zaman kaybolurdu önceden. Şimdi düşünemedim bile.’ Dedi kendi kendine. Sonra konuşmalara dayanamayıp kalktı ve lavaboya gitti aynada baktı çehresine. Çirkin miydi yanlış mıydı? Hayır belki değildi; ama korkuyordu. Çünkü sevmeye yeteneksizdi. Hayatında ilk defa aşık olduğu biri olmuştu ve bir kız yüzünden her şey mahfolmuştu. Sonra kaç kişi ona yaklaşmak istediyse o eski sevdiğini hep sayıkladı. Unutmak istedi ama başkasını sevememişti işte… Takii yanında mutlu ve huzurlu olduğunu düşündüğü Musa karşısına çıkana kadar.
  Ne olacaktı peki şimdi? Musa’nın kendisine karşı bir hissi olup olmadığını dahi anlayamamıştı ki… Üstelik Musa ondan mail adresini istemişti; ama oEzel Musa’nın mail adresini veya cep numarasını falan istememişti.
  Tuba abla seslendi ‘herkes mutfağa sofra hazır!’
  Ellerini beşinci kez yıkadı ve mutfağın önüne geldi o sırada Musa’da aynı noktaya geldi. Musa ile küçük birer hamle gibi gülümsediler. Ve Ezel:” benim ufak bir işim var siz başlayın ben gelirim.” Sonrada Tuba’ya; “abla onlar yesin çekilsin sonra ben yerim İlhan ağabeyinin kaynı burada ben yiyemem.” dedi. Onay aldı ve odasına gitti.
  Evraklarla oyalandı biraz ve şiir yazmaya başlayacaktı ki düşünmeye başladı. Ne tür yazabilirdi ayrılık sevgi hasret??? Yoksa doğmadan ölmüş bir aşk mı?
  Durdu olduğu yerde ve kendi kendine gülümsedi Ezel biran saçmaladığını ve Musa’dan uzak durması gerektiğini anladı. Ve neden sonra hiç ummadığı bir şey oldu.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Musa odasının kapısını açtı ve :
  -M--“ neden bizimle yemedin Ezel çekinmene gerek yoktu.”
  -E--“ya öyle olsa geçen gün sizinle beraber yemezdim ben Tuba ablaya söyledim. Yani İlhan ağabeyinin kaynı var diye gelmedim.”
  -M—“iyi o zaman bir şey soracak olursan ben yerimdeyim gelebilirsin.”
  -E—“tamam sağ ol.”
  Bakışları kendine çekiyordu Ezel’i. Hemen belgeleri kurcaladı ve sorabileceği mantıklı bir şey buldu. Akşam olmak üzereydi bir saat sonra eve gidecekti ve yarın cumartesiydi ki yarın da Musa Diyarbakır’a gidecekti… Ezel sordu soruyu Musa yarım saat anlattı. O Ezel’in gözünün içine baka baka anlatırken Ezel hem ‘yanlış mı yapıyorum’ diye düşündü hemde ‘yarın ne olacak’ diyordu… saat ne kadar da çabuk geçivermişti.
  Musa hemen küçük bir açıklama yaptı:
  -M--“yarın ben yokum Ezel annemi Diyarbakır’a ananeme götüreceğim. İstersen sende gelme ben Malik hocaya söylerim.”
  -E--“hayır Musa sağ ol. Ben hocamdan böyle bir şey isteyemem. Yarın gelip işimi yapar giderim.”
  -M-“ama ben ben olmayacağım ve soru soracağın kimse yok diye demiştim. Sen bilirsin.”
  -E-“sorun değil sorum olursa pazartesi sorarım sana.”
  -M-“tamam zaman doldu çıkabilirsin şimdi. Geç kalma sen hem.”

  Gidiyordu ve belki de İlhan ila Tuba’nın konuştuğu gibi olacaktı. Kızı görecekti beğenecekti ve bir hafta sonra tatlısını bile yiyeceklerdi.

  Büyük bir sıkıntı ve stres ile ne yapacağını anlayamadan çıktı iş yerinden eve gitti. Akşam olmuştu ve sonra yatağa girdi başladı yine hayal kurmaya. Kurdu yıktı kurdu yıktı…
  Artık bir hayal kurmayı beceremediğini düşündü. Çok geç olmuştu artık ama uyudu.
  Sabah kalktığında iş yerine giderken yüzü eskisi gibi gülmüyordu. Telefondaki müzik düşünmesi için özel seçtiği birkaç fon müzik ve birkaç slov müzikti…

  Dalgındı ve kendine kızıyordu.
  Tek tek Ceren Nergis ve Sevda’ya mesaj attı geç de olsa gelen mesajlarda şunlar yazılıydı:
  Ceren:’ canım ya moralim bozuk. Erkek arkadaşımla tartıştık ama İstanbul bambaşka her şeyi unutturuyor. Sen nasılsın?’
  Nergis:’ya bunun yüzünden bu yazımda zehir oluyor insan kız arkadaşının kursa gitmesini demi kıskanır yahu? Senden ne haber canım?’
  Sevda:’Valla ben her zaman ki gibiyim canım ablamla alışveriş yaptık eve geldim. Sen neler yapıyorsun staj nasıl gidiyor?’
  Düşünceli tavrıyla iş yerine vardı tadı tuzu yoktu… ne anlamı vardı ki evraklarla uğraşmanın. Sadece düşünmesini biraz olsun engelliyordu. Zaten bugünlük stajı öğleye kadardı.
  Bitti bu günde ve iş çıkışı eski staj yerine uğradı. Tek bayan kendisiydi bir önceki yaz ama şimdi cana yakın ve istediğini koparan Ayşe diye biri alınmıştı. Kısa boylu esmer bir kızdı. Hayatın acımasızlıklarına karşı dik durmayı bilen biri…
  Ezel ilk defa o gün üzgün bir şekilde Ayşe’nin karşısındadır. Merakını dindiremeyen Ayşe sorar: --“ Ezel neyin var bugün?”
  Ezel—“ ya daha önce biri vardı biliyorsun. Ben artık kimseyi istememeye karar vermişken yeni biri çıktı karşıma.”
  Ayşe—“eee nesi kötü bunun?”
  Ezel—“o benim için imkansız oluyor galiba…”
  Devam edecek...

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bugün kızmasının da iyi bir şey olduğunu çünkü kıskanma durumu olduğunu söyler. Yavaş yavaş mutlulukları gölgelenmeler yaşar; ama onlar aldırış etmemeye kararlıdırlar…
  Son haftalar yaklaşmaktadır artık ve arşiv düzenleme bitmiş sürekli olarak Musa’nın öğrettikleriyle ve fiş işlemleriyle uğraşıyordur Ezel. Her gün onlar için çok eğlenceli geçerken Malik hoca Ezel’i odasına çağırır ve artık stajının bittiğini ve istediği zaman çıkıp gidebileceğini söyler.
  Ezel bir ayı evde geçirdikten sonra okul açılır ve kızlara büyük bir heyecanla her şeyi sil baştan anlatır.
  Musa artık dayanamayıp annesine durumu söyler ve Ezellere gönderir. Ezel telaşlı ve heyecanlıdır annesi sadece durumdan haberdardır… Misafirleri ağırlarlar ve Musa’nın annesi giderken ‘İnşallah bir daha geliriz.’ Diyerek ayrılır…
  Çok geçmeden Ezel’in bu mutluluğu gölgelenir. İş erindeki İlhan’ın yalanları Musa’ya karşı sevgisinin azalmasına yol açarken Musa’nın acele acele evlenmek istemesi O’nu üzmeye ve korkutmaya başlamıştır. Halbuki staj sonrası dahi her cumartesi buluşmak görüşmek mutlu ediyordu ikisini de; ama Musa saflığına yenik düşmüş ve İlhan’ın söylediği her yalan için Ezel’i sorgulamaya başlamıştır. Bu durum O’nu iyice sıkmaya başlamıştır.
  Bir Hayal Kurarak yola çıkan Ezel yolu yarıda bırakır; çünkü İlhan’ın söylediği yalanlar onu hem stajından etmiştir hemde Musa’nın saflığının büyük bir saçmalığa dönüşüp aralarını bozmasına sebep olmuştur. Hayatın sürekli yonttuğu mutluluğa hasret biri olarak HAYALlerden uzaklaşmış halde kendini bulan Ezel artık pes etmeye karar vermiştir.
  Ama bu durum önündeki bir yıl boyunca okul hayatını etkileyecektir. Sadece okul değil hayata bakış açısını bir kez daha YEMİN ile sürdürmeye çalışmasını sağlayacaktır…


  Ezel yine yorgun Ezel yine üzgün…
  Yine çok görüldü Ezel’e mutluluk huzur ve sevgi…
  Ezel yine başladı günlük sayfalarında YEMİN etmeye yalnızlık yine kapısını çalmaya geldi…
  Ama en güzeli ölümsüz olarak yaşattıkları dostluklarıydı.
  Bu durumu üzerinde atması için hiçbir yardım görmese de DOSTlarında yine de iyi ki varlardı…

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş