Spotify Nedir ?

Spotify İsveçli bir müzik veri akışı servisi olup aralarında Sony EMI Warner Müzik Grubu The Orchard ve Universal'in de bulunduğu bir dizi seçkin bağımsız plak şirketlerinden seçilmiş müziklerin sınırsızca dinlenmesine izin vermektedir.[2][3] Şimdilik sadece genellikle Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Avrupa'nın bazı ülkelerinde kullanılabilmektedir. Sistem Windows Mac OS X iOS Linux işletim sistemlerini kullanan bilgisayarların yanısıra taşınabilir aygıtlardan Android Windows Mobile S60 ve webOS işletim sistemlerini kullanan aygıtlar üzerinden erişilebilir.[4].
Sonos üzerinde Spotify 2011 Mart ayından itibaren erişilebilmekte ve Finlandiya Fransa Hollanda Norveç İspanya İsveç ve Birleşik Krallık'ta kullanılabilmektedir.
KaynakçaSpotify 2006 yılından bu yana Stokholm İsveç merkezli Spotify AB bünyesindeki bir ekip tarafından geliştirilmektedir. Şirket Stardoll'un eski Baş Teknoloji Sorumlusu olan Daniel Ek ve TradeDoubler'ın kurucu ortağı Martin Lorentzon tarafından Stokholm'da kurulmuştur. Şirketin genel merkeziLondra'da ve araştırma ve geliştirme merkezi ise Stokholm'da bulunmaktadır.
Spotify 7 Ekim 2008'de herkesin kullanımına açılmıştır. Her ne kadar ücretsiz hesaplar hizmetin büyüme hızını yönetebilmek için sadece davetiye aracılığı ile alınabilirken ödemeli abonelikler servisin kullanıma sunulması ile birlikte herkes tarafından satın alınabilmekteydi. Aynı zamanda Spotify büyük müzik şirketleri ile yaptığı anlaşmaları da duyurdu.Spotify 2008 yılında 4.4 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.Ücretsiz hesapların herkes tarafından davetiye olmadan alınabilmesine yönelik ilk adım 10 Şubat 2009'da Spotify'ın ücretsiz kayıtları Birleşik Krallık'ta açması ile atıldı.
Spotify mobil servisinin yayımlanmasının ardından kayıtların hızla artması sebebiyle Spotify Birleşik Krallık'taki herkese açık olan ücretsiz hesap kayıtlarını 11 Eylül 2009'da kapattı. Ücretsiz servis artık yine sadece davetiye aracılığı ile edinilebiliyor ancak buna rağmen davetiye sistemine bağlı olmadan doğrudan kayıt sayfasının web adresini ziyaret ederek ücretsiz hesap açmak birkaç ay boyunca mümkündü. Bu açık bir süre sonra Spotify tarafından geç te olsa fark edildi ve kapatıldı. Artık kayıt sayfası da davetiye kodunun girilmesini gerektiriyor.Abonelikler halen davetiye kodu olmadan satın alınabilir.
4 Mart 2009'da Spotify hizmetinde bir güvenlik açığının bulunduğu duyuruldu. Bu açık üzerinden kötü niyetli bir kullanıcı servise 19 Aralık 2008'den önce kayıt olmuş Spotify kullanıcılarının elektronik posta adreslerini ve şifrelenmiş şifrelerini muhtemelen ele geçirebiliyordu.28 Mart 2010'da Symantec anti-virüs uygulaması Spotify'ı Truva atı olarak algılayarak milyonlarca bilgisayarın uygulamaya erişimini engelledi.
18 Mayıs 2010'da Spotify iki yeni hesap türünün varlığını duyurdu. Spotify Unlimited adına sahip Spotify Premium ile aynı özelliklere sahip olmasına rağmen taşınabilir aygıtlar üzerinden erişim desteğini içermiyordu. Spotify Open ise Spotify Free ile aynı özelliklere sahip ancak her ay 20 saat müzik dinleme sınırını içeriyor.Spotify Free hesapları halen sadece davetiye ile açılabiliyor.
1 Eylül 2010'da Dünya Ekonomik Forumu şirketi Teknoloji Öncüsü olarak duyurdu.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]