Çocukların bile rahat rahat dolaştığı bu sanal ağda her türlü bilgi bulmak mümkün. Eğer çocuğunuzun dijital dünyadaki güvenliğinden endişeliyseniz RTÜK’ün yayınladığı bu program size çözüm olacak.Yeni eğitim sistemiyle birlikte artık çocuklar da interneti daha etkin şekilde kullanmaya başladı. Sanal dünyada minik beyinlere yönelik eğlenceli ve öğretici siteler olduğu gibi aynı şekilde onları yanlış yollarla yönlendirecek sayfalarda bulunuyor.
Çocuklarınızı internetin kötü yüzünden korumak için sanal dünyayı onlara yasaklamak uygun bir çözüm değil. Çocuklar için özel hazırlanmış filtreleme programları sayesinde onları sanal dünyanın zararlarından koruyabilirsiniz.


Programa nasıl erişirsiniz?
Gözcü RTÜK ve Microsoft tarafından ortaklaşa bir çalışmanın sonucunda dağıtılan bir programdır. Gözcüye ulaşmak için aşağıdaki linkte tıklayabilirsiniz. Yazılım en iyi performansı Internet Explorer sürümleriyle veriyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Kurulum
Netron Gözcü adlı programını kurmak için ilk önce. Net Framework versiyonunuzun programla uyumlu olması gerekiyor. Program sizi bu versiyonu indireceğiniz sayfaya yönlendiriyor.
İşlem başladıktan sonra bu programı kimlerin kullanacağını seçin. Just me adlı seçeneğe tıklarsanız sadece sizin oturumunuz Gözcüyü yönetebilir.


Bir sonraki menüden ise kullanım dilini Türkçe olarak işaretleyin. Kurulum bittiğinde ise karşınıza gelen ekrandan yardım'ı göster ve gözcüyü çalıştır seçeneklerini işaretleyin.Parola atamak
Program ilk çalıştığında sadece sizin bilmeniz gereken bir şifre girmenizi ister. Bu ekranda kendinize uzun ama akılda kalacak bir parola bulun. Aynı menün alt kısmında ise eğer parolanızı unutursanız bunu hatırlamanız için hatırlamanız gereken kelimeler atamanız istenecektir.

Gerekli ayarları yapmak ve kullanım
Gözcü'nin ayarları ve kullanımı oldukça basit. Bilgisayarın hangi saatler arasında internette erişmeyeceğini ve hangi sitelere girmeyeceğini siz seçiyorsunuz. Bunu yapmak için ilk önce solda bulunan menüden internet sekmesini tıklayın. Buradan kendinize yasaklı web siteleri listesi oluşturun.


Aşağıda bulunan yasak siteye girildiğinde bu adrese yönlendir sekmesiyle de çocuğunuzu tasvip ettiğiniz sayfalara yönlendirebilirsiniz. Bilgisayarın belirli sürelerde internette erişimini engellemek içinse sol menüden süre kısıtlamaları sekmesine tıklayın.
Karşınıza gelen menüden hangi saatlerin internette yasak olacağını işaretleyin. Yine sol tarafta bulunan kullanım günlüğü sayesinde çocuklarınızın internette girdiği sitelere ve yaptığı işlemlerinde detaylı listesine ulaşabilirsiniz.


Kaynak:Shiftdelete.net