Nero Multimedia Suite 10'un satışa sunulmasıyla birlikte Chip Online olarak popüler yazılımın kullanışlı özelliklerini ve ipuçlarını bir araya getirdik.

Bu yeni araçlar ve ipuçlarıyla kısa sürede en sevdiğiniz fotoğraflarınızla slayt gösterileri oluşturabilir disklerinizden silinen dosyaları geri getirebilir veya videolarınızı doğrudan Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Nero 10 ile birlikte gelen yepyeni özelliklere de göz atacağız. Örneğin yedekleme çözümü BackItUp & Burn incelemede bizi yeterince ikna edemezken SmartEncoding ile videoların dönüştürme işlemleri çok kısa bir sürede yapabiliyor.

Vereceğimiz ipuçları sayesinde özellikle çizilmelere daha dayanıklı CD'ler oluşturabilir içeriğini bir şifre ile koruyabilir ve yazdırma işlemlerinizi otomatik olarak birçok diske bölebilirsiniz. CD & DVD yazma aracınız ve içindeki CD ile ilgili bilgiler de almanız mümkün. Bunların dışında Nero MediaHub ile slaytlar oluşturabilir saniyeler içerisinde Facebook ve YouTube'da yayınlayabilirsiniz.

Download:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Multimedia Suite 10 ile Nero'nun önceki sürümlerden daha zarif ve pratik bir sisteme kavuştuğunu söyleyebiliriz. Çünkü Nero 10 birçok alanda en iyi araçlara sahip. Programın karmaşık bir kurulumu yok ve gündelik işlemlerinizin sorunsuz şekilde üstesinden gelebilirsiniz. Galerimizin devamında Nero 10'un pratik özelliklerini ekran görüntüleriyle birlikte görebilirsiniz.
CD & DVD yazıcınız ile ilgili tüm bilgiler
Nero InfoTool CD & DVD yazıcınız ile ilgili yazdırılabilir formatlar okuma ve yazma hızları ve Firmware versiyonu gibi tüm bilgileri saniyeler içinde toplayabiliyor.
Yazdırma projelerinizi bölmek
Şayet projeleriniz tek bir disk için fazla büyükse ve örneğin iki ayrı DVD'ye yazdırılması gerekiyorsa yeni "Nero DiscSpan" aracı bu noktada imdadınıza yetişecektir. Size ise yalnızca bölümlendirme boyutunu ayarlamak kalıyor. Ayrıca CD ve Blu-Ray disk gibi farklı medya tiplerini bir arada kullanmak da mümkün. "DiscMerge" aracı ise bölünen projeleri birleştirmek için kullanılıyor.
Şifre korumalı diskler
Önemli bilgileri CD veya DVD'lere kaydetmek isteyenler "SecurDisc" fonksiyonunu kullanabilirler. Bu teknoloji artık tüm disk yazıcılarıyla uyumlu ve ufak tefek çizilmelerde bile mükemmel şekilde okunabilir dayanıklı diskler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda disklere en az 16 karakter uzunluğunda şifreler de atanabiliyor.

Nero 10: İnce ayarlar
Yazma işlemi bittikten sonra PC'nizin otomatik kapatılması da mümkün
Nero 10: İnce ayarlar
Şayet yazma işlemi bittikten sonra CD'nin otomatik çıkarılmasını sevmiyorsanız ilgili seçeneği işaretleyerek özelliği kapatabilirsiniz
Nero 10: İnce ayarlar
Ses CD'lerindeki parçaların bilgileri çevrimiçi olarak alınabiliyor ve bu şekilde yazdırma işlemi yapılabiliyor
DiscSpeed
Bir diğer kullanışlı araç ise Nero DiscSpeed. Bu araç ile okuma ve yazma hızı disk boyutu bad sector miktarı ve takılan disklerin üreticileri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Nero Scout yerine MediaHub
MediaHub ise birçok kullanıcının deyim yerindeyse sinir olduğu Nero Scout'un yerini alıyor. Scout bilgisayarınızdaki tüm verileri indekslemeye çalışırken MediaHub ise sadece standart Windows kütüphanelerini indeksliyor.

Değişiklik geçmişini görmek
İmajlarla çalışırken Nero 10 dosyalarda yaptığınız her değişikliği kaydediyor. "Orjinale çevir" butonu ile de imajı ilk açtığınız orijinal haline çevirebiliyorsunuz. Ayrıca fotoğrafı uygun pencere stiline ayarlayak Önce / Sonra şeklinde görebilirsiniz.

Birkaç tıklamayla slayt gösterisi oluşturmak
Slayt oluşturmak için istediğiniz resimleri seçmeniz ve ardından "Slayt gösterisi oluştur" butonuna tıklamanız yeterli. Fakat hepsinden önce bir slayt gösterisi ismi belirtmeniz gerekiyor.

Birkaç tıklamayla slayt gösterisi oluşturmak
Sonraki pencerede fotoğraflarınız için uygun bir tasarımı başlığı ve müziğin süresini seçebilirsiniz. Fakat hepsinden önce başlıklar menüsünden kapanış başlığında yazan "Nero MediaHub ile yaratılmıştır" yazısını silmenizi tavsiye ederiz. Bu slayt türü az seçenek sunuyor diyorsanız "Gelişmiş Düzenleme" butonunu tıklayarak projenizi Nero Vision'a taşıyabilirsiniz.

Profesyonel slayt gösterileri
"Ortamım" sütunundan videolarınızı fotoğraflarınızı ve müziklerinizi içe aktarabilir "Efekt Paleti"nden ise onlarca geçiş ve efekte ulaşabilirsiniz.

Profesyonel slayt gösterileri
"İleri" butonu ile slayt gösterinizin formatını ve kaydedilecek yeri belirleyebilirsiniz.

Videolarınız için gelişmiş ayarlar
Yeni bir film veya slayt oluştururken "Film Seçenekleri"nde "Gelişmiş Seçenekler" butonunu tıklayın. Burada çözünürlük ve kare oranı gibi ayarlara ulaşabilirsiniz.

Smart Encoding
Smart Encoding videolarınızın daha hızlı dönüştürülmesini sağlar. Bu özellik kurulumdan sonra varsayılan olarak açıktır.

Resim müzik ve videoları paylaşmak
Nero Multimedia Suite 10. versiyonunda sosyal ağlara ve topluluklara doğrudan bağlanabiliyor. Bir veya daha fazla dosyanızı Facebook vb. sitelerde yayınlamak için ilgili dosyayı seçin ve yükle butonuna tıklayın
Resim müzik ve videoları paylaşmak
Bu kısımda karşınıza çıkan ekrandan ilgili dosyaları ister CD & DVD diske kaydedebiliyor isterseniz sosyal ağınıza yükleyebiliyorsunuz. Sosyal ağlarla ilgili açılan pencerede YouTube Flickr Myspace ve Facebook kullanılabilir durumda. "Yetkilendir" butonuna tıklayarak hesap bilgilerinizi girebileceğiniz bir pencere açılıyor bu sayede Nero uygulamanıza Facebook hesabınızdan erişim izni verebiliyorsunuz.

Resim müzik ve videoları paylaşmak
Yükle butonuna tıklayarak ilgili içeriği Facebook profilinize yükleyebilirsiniz. YouTube Myspace ve Flickr içinde aynı işlem geçerli.

Harici aygıtlardan içerik almak
Tıpkı Media Player gibi Nero da bilgisayarlarınıza bağladığınız USB aygıtları ve MP3 belleklerini otomatik olarak algılayabiliyor. Aktarma seçenekleri menüsünden ilgili dosyaların nereye kaydedileceğini veya taşınacağını belirleyebilirsiniz.

Silinen dosyaları kurtarmak
USB disklerinizden sildiğiniz dosyalar çöp kutusuna taşınmaz veya otomatik olarak gözden kaybolabilir. Nero Rescue Agent ile disklerinizden sildiğiniz herhangi bir dosyayı geri getirmek mümkün. Bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için Hızlı Tarama'yı seçin. Şayet bu şekilde aradığınız dosyaya ulaşamıyorsanız "Derin Tarama" ile biraz daha zaman ayırarak ilgili dosyayı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Diski tamamen silmek
CD veya DVD'leri tamamen silmek için Nero Multimedia Suite 10'da bu konuda bir özellik bulunmakta. Nero Vision Extra'da bulunan disk araçlarından diski sil seçeneğini tıklayarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

Disk ve dosya güvenliği
Nero BackItUp & Burn ile sürücülerinizi ve dosyalarınızı güvenceye alabilir planları yönetebilir bozulmuş yüzeylere sahip disklerinizi okumayı deneyebilirsiniz. Yedekleme işlemini iki adımda yapabilir hem neyi yedeklemek istediğinizi...


Disk ve dosya güvenliği
...hem de nereye yedeklemek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Hard diskinize yedekleme işlemi saniyeler içinde yapılabilirken harici bir diskin yedeklemesini yapmak biraz fazla zaman alabilir. Çünkü BackItUp & Burn ile 2 GB'lık veriye sahip bir hafıza kartını yedeklemek tam 60 dakika sürdü.

Nero 10 için tema paketleri
Slayt gösterileri için dahili temaları yeterli bulmayanlar ek tema paketlerini deneyebilirler. Ayrıca filmleriniz ve DVD menüleriniz için onlarca Clipart bulunmakta.
Download: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Nero'yu tamamen kaldırmak
Nero'nun ürünlerini kaldırmak isterseniz bunu yine Nero'nun sağladığı ücretsiz bir araç olan Nero General Clean Tool ile yapabilirsiniz. Bu araç ile tüm Nero ürünlerini kolayca kaldırmak mümkün.
Download: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Kaynak:Chiponline