Winamp Media Player 5.56 Pro (Full Version)| TR| RS


Winamp is a free multimedia player made by Nullsoft. It supports numerous audio and video formats. It also plays streamed video and audio content both live and recorded authored worldwide. It has an extremely customizable media library and allows you to rip and burn your favorite music CDs. Winamp has thousands of skins and plug-ins that allow you to change the look-and-feel of the player as well as add new features. The player also has access to thousands of free songs videos and online radio stations from SHOUTcast Radio and AOL Radio with XM .

Feature List* Organize and find your favorite songs and videos in ONE place

* Rip your favorite music CDs into AAC MP3 WMA WAV or FLAC (Ripping limited to ~6x speeds for free users. MP3 encoding is only available in Winamp Pro)

* Burn your favorite music compilations to Audio CD (limited to 2x speed for free users)

* Media Library “Smart Views” allow you to easily create rule based lists of your media

* Easily modify your music collections tags (Artist Album Genre Title etc.)

* Download and view cover art for all of your albums

* Online Services

* Now Playing

* Download or subscribe to music and video podcasts via the Podcast Directory

* Easily manage all of your Portable Media Players.Winamp ne işe yarar?

Winamp pek çok müzik ve video dosyasını oynatabilen popüler bir programdır.Bunun yanında Internet üzerinden radyo ve televizyon yayınlarını da gösterebilmektedir. Winamp için pek çok eklenti ve dış görünüm (skin) geliştirilmiştir. Bu eklenti ve dış görünümleri kullanılarak Winamp isteklere göre fonksiyonları artıralabilir ihtiyaçlara göre yapılandırılabilir.Winamp'ı bu kadar popüler yapan nedir? Hemen akla kolay kullanımı gelebilir ya da diğer teknik nedenler…

Aslında Winamp'tan daha iyi müzik ve video yürütme programları vardır. Winamp'ı bu kadar popüler yapan şeyin altında bir kelime yatar: "Özgürlük". Biraz programlama bilgisi olan Winamp'ın çok esnek bir program olduğunu ve ihtiyaçlara göre ne kadar kolay bir şekilde yapılandırabileceğini hemen fark eder. Pek çok program için dış görünüm oluşturulabilir ve kullanılabilir. Bu dış görünümler sadece programın görünümü değiştirir. Ama kullanıcıya yeni seçenekler ve özellikler sunmaz. Pek az program Winamp dış görünümlerinin edindiği yeni işlevsellikleri edinebilir. Hiç bir program için bu kadar fazla eklenti ya da skin geliştirilmemiştir belki de... Sizde kendinize göre bir skin ya da eklenti oluşturabilirsiniz!


Alıntı:
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]