Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Yıllardır kullandığımız ünlü müzik çalıcı (ve video oynatıcı) Winamp'a alıştık ve artık bilgisayarımızın olmazsa olmazı haline geldi.Piyasada yüzlerce firma bu alanda çalışsa da Winamp'tan ödün vermek oldukça zor gibi görünüyor bizim için. Fakat Rus yazılımcılar sonunda turnayı gözünden vurmuşa benziyor. İlk başta önyargı ile baktığım bu çalıcıyı potansiyel bir Winamp taklidi olduğu düşüncesiyle yükledim ve sonuç Winamp'a güle güle dememe neden oldu. Farkı görmeniz için mutlaka deneyimleyip kendiniz hissetmelisiniz. En önemli artısı ne diye sorarsanız bilgisayarınızı winamp kadar kasmaması başta olmak üzere estetik kolay anlaşılabilir ve format conventer desteğinin paket ile birlikte gelmesidir. Müzik çalarken başka bir uygulamadan ödün vermemek isteyenlerin tercihi olmalıdır özellikle düşük konfigürasyonlu pc kullanıcılarına hitaben... Diğer bir artısı dinlediğiniz playlistleri yanyana dizerek aralarında hızlı geçiş yapabilme olanağınız ve playlisti oluşturan müziklerin klasörlerine göre kategorize edilerek görsel bir biçimde sunulması. Uzun lafın kısası mutlaka deneyin.

Bir küçük ayrıntı: Müzik kalitesini Winamptaki DFX efektleri şeklinde yükseltirken AIMP'ta yaklaşık kaliteyi kendi geniş equalizer seçeneklerinden ufak bir ayarlama ile kolayca yakalayabiliyorsunuz.Mutlaka ayar çekin fark sizi tatmin edecektir...

Ayrıca çeşitli kaynaklardan derlenmiş bir tanıtım serisi de aşağıda sunulmuştur:

AIMP Classic gelişmiş ses kalitesi ile müziklerinizi dinleyebileceğiniz güçlü özelliklere sahip ücretsiz bir müzik çalıcı. Görünümü klasikleşen WinAmp'a benzeyen uygulamanın arabirim desteği ile görünümünü değişitirebiliyor ses dosyalarınızı organize edebiliyor görselleştirme penceresinde ritmik görsel etkiler görüntüleyebiliyor 18-band eşitleyici [equalizer] ile ses çıkışını düzenleyebiliyorsunuz. Listedeki şarkılarınızın bitiminde solma etkisi vererek müzikler arası geçişleri güzelleştirebiliyor müzikler arasında şiddetli ses değişikliklerini engelleyebiliyorsunuz. Uygulamayı kısayol tuşları ile tamamen kontrol altına alabiliyorsunuz. Uygulama Türkçe desteğini de beraberinde getiriyor.

AIMP müzik çalmanın yanında beraberinde getirdiği üç ek özellikle bilgisayarınızdan herhangi bir sesi kaydedebilmenizi bir ses dosyası türünden diğer bir ses dosyası türüne dönüştürme ve etiketleri [tag] görüntüleme ve düzenleme imkânı sunuyor. Eklenti desteği sayesinde AIMP'in işlevselliklerini de artırabiliyorsunuz.


Winamp'ın yerini doldurabilecek sağlam bir müzik oynatıcı olan AIMP ufak boyutuyla hem sistemi yormuyor hem de bilgisayar başında size sorunsuz rahat bir ortam vaad ediyor. Winamp'ın neredeyse bütün özelliklerini içeren programda birden çok çalma listesi de etiket şeklinde düzenlenebiliyor.

Programın arayüzü gelişmiş olmakla beraber menüleri kullanışlı; arka planda rahatlıkla çalışabiliyor. Program Rus yapımıdır. Hızlıdır sistemi yormaz. Program ayrıca Utilities isimli bir araçla birlikte kuruluyor. Bu araç ile birlikte;

Ses ve müzik türü dönüştürücüsü
Ses kayıt seçeneği
Etiket düzenleyicisi
Eklenti editörü de kullanımınıza sunuluyor.

Göze çarpan farklı özellikleri :

Programda ilk olarak göze çarpan görünümü ve hızlı olması. Önemli bir diğer özellik ise default ve listen şeklinde radyo açtığınızda bunu ayrı sekmelerde göstermesi. Bu şekilde istediğiniz zaman radyo istediğiniz zaman bilgisayarınızdaki müzikleri hızlı bir şekilde açabiliyorsunuz.

Bir de bir müzikten başka bir müziğe geçtiğinizde kapatılan müziğin sesi yavaş yavaş azalıyor bu da winamp'ta varsayılan olarak gelmeyen başka bir özellik.

Müzik dinlerken küçültme simgesine basıldığında sağ alt köşede küçük bir simge çıkıyor. Ayrıca sağ alt köşedeki bu simgenin üzerine gelindiğinde de çalan müziklerin isimleri çıkıyor.

Bu program sadece müzik dinleme değil çeşitli uzantıları (WAW OGG MP3 WMA) birbirlerine dönüştürebilme özelliğine de sahip (Winamp'ın sadece PRO sürümünde bu özellik tam anlamıyla düzgün çalışabiliyordu).

Ayrıca winamp çalma listesini ortak kullanabiliyor veya çalma listesini winamp’ın tanıyacağı gibi .pls yapabiliyor.

Ayarlarından (ctrl+p) simge değiştirebilme özelliği

MP+ AAC AC3 OGG FLAC APE WavPack Speex WAV CDA WMA S3M XM MOD IT MO3 MTM UMX açabilme
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]arayüz

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

alıntıdır