Anakartınızın her şeyini öğrenin

Yeni bir işlemci ya da ekran kartı almadan önce anakartınız hakkında biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Öğrenmek mi? Aslında çok kolay

Bilgisayarınızın donanımlarını güncellemeye karar verdiğinizde (hele bilgisayarınız biraz eskiyse) anakartınızın bütün özelliklerini bilmeden müdahale etmeniz biraz riskli olacaktır. Keza BIOS güncellemesi gibi kritik işler için anakartınızın modelini tam olarak bilmeniz gerekir. Çoğu zaman bubilgiyi öğrenmek düşünüldüğü kadar kolay olmuyor. Çünkü üreticiler genelde anakartın üzerine model numarası gibi detay bilgileri yazmıyorlar. Ayrıca yazsalar bile garanti kapsamında olan bir bilgisayarın kasasını açmak onun garantisini yok etmeyle eşdeğer olduğu için kasayı açıp bakmak pek de yapılası bir hareket değil.

Peki ne yapmalı? BIOS'un içinde gerekli bilgiler mevcut. Ancak girmesi riskli bir yer olan BIOS'u teğet geçip bu işlemi 3. parti yazılımlarla halletmek daha güvenli. Bu yazıda donanım bilgisi veren en popüler yazılımlarla nasıl anakartınızın üreticisini ve seri numarasını bulacağınızı anlatacağız.
Hwinfo32
Elzem bilgileri elde etmek için ilk olarak Hwinfo32 programını ele aldık.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] indirebileceğiniz hwinfo32 yazılımını kurup çalıştırdıktan sonra hwinfo32'ye donanım bilgilerinizi bulup ekrana getirmesi için biraz zaman tanımanız gerekiyor.


Çıkan ilk ekranda bilgisayarınızın tüm donanım özelliklerini görebilirsiniz. Onu kapatıp arkasında açık olan sayfada sol menüdeki motherboard sekmesine tıklamanız gerekiyor.Tıkladıktan sonra ekranın solunda anakartınızla ilgili gerekli tüm bilgilerin listelendiğinizi göreceksiniz.
Sandra
Bilgisayarınızın donaımı hakkında bilgi veren diğer bir yazılımımız da Sandra. İncelediğimiz programlar arasında en güzel arabirime sahip program Sandra.

Bu güzellik Sandra'yı fazla yavaşlatmıyor. Ana menüde Hardware seçeneğine tıklayıp (büyüteçli yeşil adam) gelen menüdende Mainboard seçeneğine tıkladığınızda Sandra sizin için anakartınızın özelliklerini sıralıyor.Sayfanın en başında anakartınızın modeli gibi genel bilgiler verirken sayfanın en sonunda “boş bellek yuvası var onu doldurabilirsin işlemcin daha hızlı çalışabilir” gibi çeşitli uyarılar mevcut ki bunlar özellikle dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve donanım güncelleştirmesi yapmak istiyorsanız gerçekten işe yarıyor.Sandra'yı indirmek için; Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Everest
İncelediğimiz son donanım bilgisi veren yazılım Everest. İlk önceZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] adresinden kurulum dosyasını indirip kurmanız gerekiyor. Everest'in Hwinfo32'ye göre bir kaç avantajı var. İlki programın Türkçe dil desteğinin olması.


Kurulumu bitirdikten sonra programı çalıştırdığınızda ana menüden Anakart seçeneğine tıklamanız yeterli. Anakartınızla ilgili detaylı bilgilere ek olarak anakartınızın üreticisi sürücü ve BIOS güncellemeleri için gerekli linkleri de barındırıyor.


Bu yazıda tanıttığımız programların dışında aynı işlevi gören başka programlar da bulabilirsiniz. Özellikle eski bir anakarta sahip olanların oldukça işine yarayan bu progrmalar sayesinde bilgisayarımıza yeni bir ekleme yapmadan önce neyle karşılaşacağımızı bilmemiz çok önemli. Bunun yanında format atılmış bir bilgisayara yeniden işletim sistemi kurarken ihtiyacımız olan sürücü dosyalarını doğru seçebilmek için de bu programları kullanmak büyük bir kolaylık sağlıyor.

Ne olursa olsun Everest Sandra ve Hwinfo32'yi bir kenarda tutmakta fayda var..


Kaynak:Techno.labs.com