Veri kaybının önüne geçmek için en etkili yol verilerin anlık olarak güvenli bir ortama yedek alınmasıdır. Fakat ne kadar dikkatli olursanız olun hiç beklemedeğiniz anlarda veri kaybı ile karşılaşabilirsiniz. Bazen tatil resimlerinizi fotoğraf makinenizin hafızasından okuyamazsınız bazen akıllı oda arkadaşınız bir haftadır üzerinde çalıştığınız ödevi bir çırpıda silebilir. Sayacağımız acil durum veri kurtarma araçları verilerinizi sonsuza göndermeden önceki kurtarıcılarınız olabilir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
TestDisk açık kaynak olarak geliştirilmiş çok güçlü bir araç. TestDisk FAT NTFS ve ext2 dosya sistemlerinde bulunan silinmiş verileri kurtarmakla kalmayıp birçok ek özelliği de beraberinde getiriyor. TestDisk'i kullanarak önceden aldığınız bir backup dosyası üzerinden boot sektörünüzü kurtarabilirsiniz. boot sektörünüzü baştan oluşturabilirsiniz FAT tablolarını tamir edebilirsiniz MFT'nizi düzeltebilirsiniz ext2/ext3'lerde bulunan SuperBlock kısmını yedekleyebilirsiniz diskin değişik bölmelerinde bulunan silinmiş dosyaları kurtarabilirsiniz ayrıca silinmiş disk bölümlerini çok değişik formatlarda olsa bile tekrar bulabilirsiniz. TestDisk komut satırı tabanlı bir araç bu yüzden herhangi bir arayüze sahip değil fakat yazılım içerisinde bulunan menüler ve wiki sayfasında bulunan dökümanlar sorunsuz bir başlangıç için oldukça yeterli.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Recuva Windows tabanlı çalışan oldukça kullanıcı dostu bir uygulama. Recuva'yı çalıştırdığınız zaman kayıp dosyalarınızı ister yazılım üzerinde bulunan sihirbaz ile isterseniz de manuel modda çalıştırarak bulabilirsiniz. Dosya bulma sihirbazı dosyalarınızı kaybettiğiniz fakat nerede olduğunu ve nasıl geri getireceğini bilmediğiniz durumlarda oldukça pratik. Sihirbaz adım adım sorular sorarak hangi dosya tipini hangi klasörlerde aradığınızı öğreniyor ve bu şekilde daha temiz ve hızlı sonuçlar çıkarabiliyor. Eğer sihirbazı kullanmak istemezseniz direk olarak manuel modu kullanabilir ve dosyalarınızı olması gereken yerlerde arayabilirsiniz. Recuva kayıp dosyalar için yeşil/sarı/kırmızı renk durumları kullanarak dosyaların ne kadar geri döndürülebilir olduğunu gösteriyor. Ayrıca mümkün oldukça resim dosyalarını thumbnail olarak gösterebiliyor. Yanı sıra wipe özelliği sayesinde gerçekten silmek istediğiniz dosyaların üzerine veri yazarak kaybolmasını sağlıyor.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
PhotoRec listemizde bulunan TestDisk'e benzer bir uygulama. TestDisk'te olduğu gibi bu uygulama da bir arayüzden yoksun fakat dosya kurtarma konusunda oldukça başarılı. PhotoRec'i listemize ayrıca almamızın sebebi birçok kullanıcının PhotoRec'i daha güvenli bulması. Bunun sebebi diğer yazılımlara nispeten PhotoRec boot sektörünüzle veya disk bölümlerinizle uğraşmıyor sadece okuma modunda ve güvenli bir şekilde kayıp dosyalarınızı bulmanıza yardımcı oluyor. PhotoRec dosya tiplerine göre çalışan bir program. Her türlü işletim sisteminde çalışıyor olabilmesi isminden zannedildiği gibi sadece fotoğrafları değil tüm dosya tiplerini kurtarabilmesi PhotoRec'i güçlü bir yazılım olarak öne çıkarıyor.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Restoration küçüçük hiç gösterişi olmayan ve taşınabilir bir uygulama. Tüm Windows işletim ve dosya sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Diğer yazılımlara nazaran bazı özel fonksiyonları olmasa da temel dosya ismine göre arama dosya tipine ve boyutuna göre sıralama yapma gibi özelliklere sahip. Küçük boyutuna rağmen yaptığımız testlerde diğer yazılımlar kadar iyi performans gösterdi. Restoration topu topu 406k'a sığarak USB'lerimizde yerini almaya şimdiden hazır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Undelete Plus normalde ücretli olarak satılan bir ürün fakat uzunca bir süredir "sınırlı bir süre için ücretsiz" olarak dağıtılmakta yani ücretsiz diyebiliriz. Bu program Windowsun tüm versiyonlarında FAT ve NTFS dosya sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmakta. Recuva'da olduğu gibi Undelete Plus bulduğu dosyaların zarar görme ve silinme oranlarına göre geri döndürülebilme ihtimali şeklinde yüzde değerler atamakta. Yazılımın diskte bulduğu dosyaları dosya tipi boyut ve süreye göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca klasör yapılarını da bu yazılım sayesinde bozulmadan kurtarabilirsiniz.
Yazının orijinali için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Alıntıdır...