Portable Programlar (Açıklamalı)

Portable terimini daha önce duymuşmuydunuz? Yahut duyduysanız kullanıyormusunuz? Portable programlar (Portable Software) yükleme gerektirmeksizin tıkla ve çalıştır usülü her yerde çalışabilen programlar. Mesela USB belleğinize kopyalayacağınız bir kaç portable program yardımı ile gittiğiniz her yerde çok rahat edebilirsiniz! Pek fazla zaman olmadı bende kullanmaya başlayalı. Lakin şu an pek’de vazgeçecek gibi gözükmüyorum dahada ötesi pek bir sevmeye başladım. Portable programlar sayesinde artık oturduğum her bilgisayar benim bilgisayarım oldu.

Evvela portable programlarınızı daha rahat kullanabilmeniz için bir menü seçmeniz gerekiyor. Çeşitli menüler mevcut. Lakin ben bunlar arasından PStart‘ı seçtim. Daha önce kullandığım PortableApps.com‘un menüsü kadar göze hoş gelmese dahi grup oluşturma programlar arasında arama not tutma ve hatırlatma özellikleriyle benim seçimim oldu.

Aşağıdaki resimlerden’de görebileceğiniz gibi gayet zengin bir içeriğe sahip. Aradığınız her program olmasa dahi çoğu programın kendisi yahut işlevsel olarak bir benzeri kullanımınız için portable program olarak mevcut ve sizleri bekliyor.

Şu an için benim kullandığım programları sayacak olursak:

Internet Kategorisinde

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Firefox Portable (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Firefox Internet Explorer’ın en azılı rakiplerinden. Gelişmiş eklenti ve tema desteği bütünleşik arama motoru download yöneticisi ve şifre yönetimi ile web standartlarına uygun Internet Tarayıcısı herkesin mutlaka kullanması gereken yazılımlar listesinde başı çekiyor. Eğer henüz denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz!

Filezilla Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Filezilla ücretsiz bir FTP İstemcisi‘dir. * .zip uzantılı dosyayı indiriniz.

Flashget Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

Gaim Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Gaim bilgisayarınızdaki sohbet programları karmaşasından sizi kurtarmak üzere oluşturulmuş programlardan birisi. Bu program yardımı ile aynı anda istediğiniz kadar MSN Messenger Yahoo! IM ICQ GTalk AIM IRC gibi protokollere bağlanabilir ve tüm hesaplarınıza tek bir programla hükmedebilirsiniz.

HFS Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] )
HFS Nâm-ı diğer “Http File Server” sayesinde dosyalarınızı http protokolü üzerinden tek tıkla paylaşabilirsiniz.

Miranda Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Miranda bilgisayarınızdaki sohbet programları karmaşasından sizi kurtarmak üzere oluşturulmuş programlardan birisi. Bu program yardımı ile aynı anda istediğiniz kadar MSN Messenger Yahoo! IM ICQ GTalk AIM IRC ve adını ilk kez duyduğum bir sürü protokole bağlanıp tüm arkadaşlarınızı tek pencere altında görebilirsiniz.

uTorrent Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Ünlü Bittorrent istemcisi ufak boyutları ve taşınabilir olmasıyla dikkat çekiyor.

Skype Portablehttp://Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Skype; eş zamanlı sesli ve görüntülü sohbet yazılımı. Kredi aldığınız takdirde ev ve cep telefonlarını arayabilirsiniz..

Grafik Kategorisinde

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Faststone Image Resizer Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Tek yada çoklu olarak tüm resimlerinizin boyutunu küçültmek büyütmek watermark eklemek gibi işlemleri başarı ile gerçekleştiren bir program.

Faststone Image Viewer Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
F.I.V. Adından da anlaşılabileceği gibi bir Resim Görüntüleyicisi program. Irfan View ACD See gibi çok bilindik programların yaptığı işi yapan bu ücretsiz program daha kararlı ve kullanıcı dostu arabirimi ile resimlerinizi görüntülemeyi işkence olmaktan çıkartıyor.

Faststone Screen Capture Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
F.S.C Sayesinde hızlı bir biçimde ekran görüntünüzü; yani o sırada ekranda ne gözüküyorsa isterseniz ekranın belirli bir kısmını bir programı yahut tam ekranı JPG veya PNG olarak kaydetmek çocuk oyuncağı.

CorelDraw Grafik Seti Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Corel Firmasının ünlü programı Corel Draw ve Corel Capture Corel Rave Corel Photopaint Corel Trace ve Corel BarCode yazılımlarını barındıran bu paket sayesinde gezer bir grafik üssüne dönüşebilirsiniz.

Gimp Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
GIMP (GNU Image Manipulation) programı Adobe Photoshop’a rakip olarak gösterilen bir grafik editörü. GIMP aslen linux/unix tabanlı bir program olduğu için arabirimi alıştığınızın biraz değişiği olursa şaşırmayın. Başarılı lakin benim için kullanması zor bir program..

Wink Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Bu program sayesinde ekranınızın belirli bir programın ekranda bir kesitin saniye saniye yahut tıklandıkça güncellenen bir biçimde ekran görüntüsünü kaydedebilir ve flash animasyonu olarak paylaşabilirsiniz. Lakin oluşturduğu dosyaların boyutlarını şahsen pek de ufak bulmuyorum..


Genel Programlar Kategorisinde

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

7-Zip Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
7-Zip Diğer popüler sıkıştırma formatlarınıda destekleyen .7z uzantısının sahibi RAR ve ZIP gibi dosya sıkıştırma amaçlı program.

Ad-Aware Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Lavasoft Ad-Aware programı bilgisayarınıza yüklenen zararlı spyware’leri (bilgisayarınıza yüklenip kişisel bilgilerinizi gezdiğiniz siteleri ve benzer bilgileri üreticilerine bildiren bu sayede bilgisayayar ve internetinizin yavaşlamasına neden olan progr*****lar) bulan ve temizleyen bir yazılım. Arada bir çalıştırmakta fayda vardır.

Audacity Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Audacity ücretsiz ve kullanımı kolay olan ses dosyalarınızı düzenlemenize yada ses kaydı yapmanıza olanak sağlıyan bir program.

CCleaner Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Ücretsiz bir program olan CCleaner yardımı ile bilgisayarınızda sizin farkında olmadığınız atık niteliğindeki dosyaları bulup temizleyebilirsiniz.

Clamwin Antivirus Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Ücretsiz ve sık güncellenen bir Anti-Virüs çözümü olan ClamWin bir bilgisayara oturduğunuz zaman ilk çalıştırmanız gereken programlardan birisi memory scanner özelliği sayesinde o anda çalışan programları tarayıp bir virüs/keylogger çalışıyorsa temizleyebilir yahut bir sistem taraması gerçekleştirebilirsiniz..

EssentialPIM Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Bu program vasıtasıyla Outlook’da bulunan kişi randevu yapılacak işler listeniz ve notlarınızı arada bir senkronize edebilir nereye gitseniz Outlook’unuzda bulunan bilgilere erişebilirsiniz. Özellikle benim gibi telefonunuzdaki tüm kişileri Outlookla senkronize ediyorsanız…

HDDLife Portable .(Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) Ücretli
HddLife yardımı ile Harddisk’lerinizin sağlığını gözetleyebilir o anki çalışma ısısına ve harddisk teknik bilgilerinize hızla erişebilirsiniz.

Keepass Portable (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Kişisel Şifre Yöneticiniz olan KeePass yardımı ile ister internet sitelerinin şifrelerini ister ATM şifrenizi gönül rahatlığı ile bu programda depolayabilir istek dahilinde ana şifrenizi girerek sadece siz görebilirsiniz. Otomatik şifreler üretmenizede imkan veren program yüksek şifrelereme algoritması ile ön plana çıkıyor.

Nvu Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
NVU Ücretsiz bir Web sayfası editörü. WYSIWYG (What You See Is What You Get) arabirimi ile basitçe web sayfaları oluşturmanıza yahut düzenlemenize olanak sağlayan bir program.

Openoffice.org Office Programları Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Microsoft Office alternatifi OpenOffice içinde yok yok! Ücretsiz olması sayesinde çoğu kullanıcının ve şirketlerin göz bebeği olan bu program Writer Impress Math Draw Calc gibi uygulamalarıyla Word Powerpoint Excel gibi uygulamaları aratmıyor.

PSPad Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
PSPad notepad’a alternatif olarak kullanabileceğiniz lakin notpad’le kıyaslanamayacak kadar çok mahareti olan bir çok programlama ve web dilini tanıyıp kod renklendirme özelliğine ve aynı anda birden çok dosya ile çalışıp dahili hex editörüne sahip olması gibi özellikleriyle kesinlikle bilgisayarınızda ve USB Belleğinizde olması gereken bir program.

Putty Portable (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Putty pek çok kişinin anlamını dahi bilmediği Telnet ve SSH gibi protokollere bağlanmanıza olanak sağlayan bir progr*****.

Sunbird Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Sunbird Firefox’u üreten Mozilla firmasının bir başka ücretsiz ürünü. Başlı başına bir takvim uygulaması olan Sunbird sayesinde randevularınızı hatırlatmalarınızı doğum günlerini ve önemli günlerinizi yanınızda taşıyın.

Thunderbird Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
Gene Mozilla firmasının bu sefer Microsoft Outlook tarzı ücretsiz email istemcisi. Thunderbird sayesinde emaillerinize erişmek çok basit.

VLC Media Player Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
VLC Media Player (VideoLAN Client) bir çok formatı destekleyen internet üzerindeki (streaming) yahut bilgisayarınızdaki audio/video dosyalarınızı oynatmanıza olanak sağlayan güzel bir program.

Winamp Portable Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])
En bilindik medya oynatıcısı olan program Winamp. Herhalde açıklamaya lüzum yoktur!


Arkadaşlar oyun konusu ve bazı programlar ücretli olduğu için buraya koymadım. İsimlerini vereyim siz arayıp bulun.Kusura bakmayın.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Oyun Kategorisinde

Age of Mythology Portable

Age of Empires II - The Conquerors Portable

Command & Conqueror - Generals Portable

Empire Earth Portable

Medieval II: Total War Portable

Red Alert 2 Portable

Red Alert 2 - Yuri’s Revenge Portable

Battlefield 2 Portable

Syberia II Portable

Temple of Elemantal Portable

Hitman: Contracts Portable

DukeNukem Portable

Monopoly Portable

Risk II Portable

Re-Volt Portable

Warcraft III - Frozen Throne Portable

Darwinia Portable

Counter-Strike 2D Portable

LBreakout 2 Portable

Mario Worlds Portable

Sudoku Portable

NagaSkaki Satranç Oyunu Portable

Warsow Portable

Xenon Portable

Sokoban Portable

Battle for Wesnoth Portable

Gördüğünüz gibi bayağı bir program ve oyun emrime âmade olarak USB Harddisk’imde beni bekliyor! Herhangi bir yerde her hangi bir bilgisayarda oturup harddiskimi bağladığım anda o bilgisayarın kişisel bilgisayarımdan bir farkı kalmıyor! Bir Autorun dosyası ile aygıt takılır takılmaz açılmasını sağladığım PStart system tray kısmına kendisini bir öğe olarak yerleştiriyor. Tıkladığınızda ise aşağıdaki menü açılıyor ve programlara hızlıca erişiminizi sağlıyor.

Alıntıdır..