Merhaba dostlarım bugün hiç el atmadığım bir albümün kritiğini sizlere sunacağım. Gotik Metal ve Doom Metal türünde müzik yapan “Lacrimas Profundere”’ın “Burning A Wish” adlı albümüne gelin şöyle birlikte bir göz atalım.

Aslına bakarsanız Lacrimas Profundere’ı yeni dinlemeye başladım bende fakat dinlediğim şu kısa zamanda o kadar çok sevdim ki grubu ve şarkılarını hemen bir albümünün kritiğini yapmalıyım dedim. Doom metal sevdalısı biri olarak beni cezbetmesi zaten gayet normal. Burning A Wish grubun 2001 yılında çıkarttığı dördüncü stüdyo albümü. Albümün karanlık havası kendini o kadar çok hissettiriyor ki sanki ayağınız kaymışta derin bir kuyuya düşüp hapsolmuşsunuz. Çoğu zaman klavyeyi metal müziğe yakıştırmam fakat söz konusu Power Metal ve Doom Metal olunca iş değişiyor. Öyle ki Burnin A Wish’te de klavye çok iyi olmuş. Lacrimas’ta sevdiğim bir diğer şey ise şarkıların güftesi ve o güfteleri söyleyen harikulade vokal Christopher Schmid. Çok hızlı riffleri sevenler büyük ihtimalle bu albümden kaçacaktır fakat benim gibi riffin hızına tozuna bakmayanların favori albümlerinden biri olacaktır. Albümde toplamda 10 şarkı yer alıyor ve maksimum şarkı uzunluğu 6 dakika. Bu da şarkıların sıkıcı bir hal almasını engelleyen en önemli faktör oluyor. Çünkü bu tür ağırkanlı şarkıların çok uzatılması bu türü sevenlerin bile canını sıkabiliyor. Albümün gitar rifflerini genellikle beğendim fakat daha yaratıcıda olunabilirmiş. Albümün daha önce de dediğim gibi en can alıcı noktası vokal olmuş. Kulaklarım bayram etti dinlerken.

Burning A Wish’teki en sevdiğim şarkılar ise; WithoutAdorer and SomebodySolicitudeSilence2Sec. And Tear ve Re-Silence adlı şarkılar oldu ama albümün tamamı aslında beni sardı dinlerken hiç sıkılmadım. Gotik Metal ve Doom Metal’in en iyi birleşimlerinden biri olan Lacrimas Profundere benim beğenimi fazlasıyla kazandı ve gelecek haftalarda birkaç albümünün daha kritiğini burada sizlerle paylaşmak istiyorum dostlarım. Bence doom metal sevenlerin kesinlikle dinlemesi gereken bir grup ve albüm. Şu an en çok dinlediğim albüm Burning A Wish olduğu için ilk olarak bunu değerlendirdim ve eminim ki grubun diğer albümleri de benim beğenimi kazanacak.


Dostlarım böylece bir albüm kritiğini daha geride bırakıyoruz kendinize iyi bakın ve hoşça kalın !


Albüm Puanı : 8/10

Solicitude Silence-Lacrimas Profundere Video Klip ve Şarkı SözüBORKED[music O. N. Schmid lyrics Ch. Schmid]

Break the silence

But we left the feeling of emtiness
To discover the new doom
Of silence but

I could adore the silence more
And everything is nothing
Solicitude I never thought
I thought it was

Could escape from
My dreams
And heal my wounds

So what we become
So what we become
Is silence heal me

I hope that we broke the silence.