Sherlock Holmes / Benedict Cumberbatch


Sherlock Holmes Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan hayalî dedektif kahraman polisiye edebiyatının önemli ilk kişiliklerinden biridir. Gazetelerde basılmış ve polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur.
Olayları gözlem yoluyla çözmesi ile ünlüdür. Tümdengelimyöntemini çok iyi kullanmaktadır sorduğu soruların cevaplarınının birbiriyle tutarlı bir bütün oluşturmasına dikkat eder yani yöntemindeki fark ipuçlarını biraraya getirip bir çözüm bulmak yerine elindeki ipuçlarından anlamlı bir bütüne ulaşmaya çalışmaktır; bunun yanı sıra kendi kendine yaptığı laboratuar araştırmaları sonucunda elde ettiği bilgileri tekil olaylara uygular ve sigara izmaritlerinden el yazılarından ayak izlerinden ve her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşır.
Aslında varolmayan bu detektifin kitaplarda her zaman adresi olarak gösterilen ve bugün müze olan evi İngiltere'de Baker Sokak 221B'dedir. Holmes kendi dönemi için oldukça bohem bir adamdır garip zevkleri de vardır ve aynı zamanda bipolar kişiliğe sahiptir. Morfin ve kokain kullanır ve bunları evdeki garip yerlere koyar usta bir eskrimcidirçok iyi keman çalar Irene Adler dışında takdir ettiği veya hayatına giren bir kadın yoktur.Benedict Timothy Carlton Cumberbatch (d. 19 Temmuz 1976 Londra) İngiliz sinema televizyon ve tiyatro oyuncusu.
Manchester Üniversitesi drama bölümünde öğrenim gördü. Sherlock dizisiyle büyük ilgi gördü. Dizide Sherlock Holmes karakterini canlandırmaktadır.Dr. John Watson / Martin Freeman


Dr. Watson bu kurgudaki en önemli yere sahiptir çünkü yazarın okuyucuya anlatmak istedikleri onun Holmes'e sorduğu sorular sayesinde ortaya çıkar. Holmes hem onu kıskanan hem de ona hayranlık duyan ve asla olay çözmeyi beceremeyen Scotland Yard dedektifleri tarafından ya da Baker Sokak'taki evine gelen müşteriler tarafından yardıma çağırılır.


Martin John C. Freeman (d. 8 Eylül 1971) BAFTA ödülü sahibi İngiliz aktör. Aşk Her Yerde'deki John BBC'nin Altın Küre ödüllü komedi dizisi The Office'deki Tim Canterbury Douglas Adams'ın romanından uyarlanan Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi filmindeki Arthur Dent Sherlock'taki Doktor Watson ve Nativity!'deki Mr. Madden rolleriyle bilinir. Peter Jackson'ın Hobbit filminde Bilbo Baggins rolü için seçilmiştir.


James Moriarty / Andrew Scott


Her kahraman gibi Sherlock Holmes'un da bir ezeli düşmanı vardır. James Moriarty varlıklı bir ailenin üstün matematik zekasına sahip oğludur. "Astreoid Dinamikleri" üzerine yazdığı tez o kadar saf bir matematik zekasıyla kaleme alınmıştır ki Avrupa'da yazıyı eleştirecek kapasitede bir eleştirmen bulunmadığı söylenir. Ancak Moriarty'nin kanında onu suça çeken birşeyler vardır. Tüm İngiltere'yi kapsayan bir suç ağının başında olduğu söylenir. Holmes onun için "Suçun Napolyonu" tabirini kullanır. Holmes ayrıca gündelik ilişkisiz görünen suçlarda Moriarty'nin izlerini bulur. Moriarty Sherlock Holmes efsanesinin Arthur Conan Doyle'u tamamen sardığı bir dönemde oluşmuştur. Doyle Moriarty'yi Holmes'un kötü bir versiyonu olarak tasarlamış ve Holmes'un yenmek için kendini feda edeceği bir düşman olarak öne sürmüştür. "Son Dava" hikâyesinde Holmes Moriarty'yi yenecek olursa artık hiçbir suçun hiçbir suçlunun ilgisini çekmeyeceğini Moriarty'nin karşılaşabileceği en büyük rakip olduğunu söyler. Bu yolla Doyle Holmes'un Reichenbach'daki ölümünü haklı bir tür fedakarlık ve tek amacı olan bir yaşamın gururlu sonu olarak resmetmenin yolunu hazırlamıştır.


Mycroft Holmes / Mark Gatiss


Sherlock Holmes'un kendisinden yedi yaş büyük erkek kardeşi Mycroft İngiliz hükümetinin vazgeçilmez adamıdır. Kardeşi gibi üstün bir zekası ve gözlem kabiliyeti olan Mycroft Sherlock'un enerji ve dinamizminden yoksundur. Çoğu zaman haklı olduğunu bile kanıtlamaya üşenen bir karakter olan Mycroft bunu huyunu Bruce Partington Planları hikâyesinde kardeşine şöyle anlatır: "Sen bana elde ettiğin sonuçları getirirsin ve ben de rahat bir koltukta oturup çözüm üretirim." Mycroft Londra'nın "en sosyalleşmeyecek adamlarının sosyalleştiği" Diogenes Club'ın kurucu üyelerindendir. Yabancılar Odası olarak tabir edilen kabul salonu haricinde konuşmanın neredeyse yasak olduğu bu kulüp Mycroft evi ve ofisi dışındaki tüm vaktini geçirdiği bir mekandır. Mycroft Holmes'un kardeşini bile aşan gözlem kabiliyeti ilk kez bu kulüpte okuyucuya gözükür. Yunan Tercüman öyküsünde Sherlock Holmes ve John Watson Mycroft'un konukları olarak kulüpte ağırlanırken iki kardeş pencerenin önünden geçen insanları analiz ederler. Bu noktada büyük kardeşin son derece keskin ve belirgin biçimde üstün yetenekleri ortaya çıkar.


Lestrade / Rupert Graves


Holmes'un şöhreti bir anlamda Watson'ın kaleme aldığı günlükler ile ortaya çıkmıştır. Bundan öncesinde Holmes çözdüğü davalar Scotland Yard tarafından üstlenilirdi. Scotland Yard müfettişi Lestrade ise bu ödünç şöhretle polis kuvvetinin en tanınmış ve yetenekli adamı olur. Holmes'a karşı başlarda düşmanca ve alaycı yaklaşsa da sonraları "Scotland Yard'da en genç memurdan en yaşlı müfettişe kadar elinizi sıkmaktan şeref duymayacak birini bulamazsınız." diyecek kadar büyük bir saygı duymaya başlamıştır. Lestrade Holmes'a göra üstün bir detektif değildir. Onu bulunduğu noktaya getirenin "buldog inadı" ve görev duygusu olarak belirtilir. Holmes'un Lestrade'a karşı görüşü hikâyelerde bir tutarsızlık gösterir. Yayınlanan ilk hikâyelerde yetenekli olarak tanımlanan müfettişi Holmes daha sonraları bir embesil olarak nitelemiştir. Lestrade aynı zamanda Scotland Yard'daki bir başka müfettiş olan Tobias Gregson'la da ezeli bir rekabet sürdüdür. Bu rekabet "Kızıl Dosya" romanında belirgin şekilde göze çarpar.


Irene Adler / Lara Pulver


Hikayelerinde genel olarak kadınlara ilgi ve güven duymayan Holmes'un takdir ve hayranlık duyduğu tek kadın Irene Adler'dır. New Jersey doğumlu bir opera sanatçısı olan Adler ilk olarak "Bohemya'da Skandal" öyküsünde karşımıza çıkar. Oldukça zeki ve kurnaz bir dişi imgesi çizen Irene Adler Holmes'u altedebilen tek kadındır. Watson Adler'ı anlatırken onun Holmes'un zihnindeki "tek" kadın olduğunu vurgular. Bu tanım okuyucular ve takipçi yazarlar tarafından çoğu zaman romantik bir ilgi olarak algılanır. Ancak yine Watson'ın bir sözü Holmes'un kadınlara olan ilgisizliğini ortaya koyar. "Holmes Babbage'ın hesap makinesi kadar insandışı ve aşık olmaya da aynı oranda uzaktır."Bayan Hudson / Una Stubbs


Sally Donovan / Vinette Robinson


Molly Hooper / Loo Brealey