FBI ajanı Audrey Parker'ın küçük bir kasaba olan Haven'e bir suç vakasından dolayı gelmesi ve kafasını kurcalayan olayları araştırmak amacıyla burada kalmaya karar vermesinin ardından kasabanın gizemli sırlarını keşfetmeye başlaması ile birlikte gelişen olayları konu edinen doğaüstü temalı dizi Haven için beklenen karar çıktı! Yayıncı kanal Syfy'dan başkan Mark Stern imzasıyla yapılan yazılı basın açıklaması ile Haven'a 4. sezon onayı verildiği duyuruldu.


Stephen King'in The Colorado Kid romanına dayanarak Sam Ernst ve Jim Dunn ikilisi tarafından senaryosu kaleme alınan Haven'ın dördüncü sezonu için 13 bölümlük sipariş verildi. Dizinin ilk üç sezonu da 13 bölümden oluşuyor.


Yeni sezon bölümleri 2013 senesi içinde Syfy ekranlarına gelmeye başlayacak. Dördüncü sezonun prömiyer tarihi henüz netleşmiş değil. İlk iki sezonun yaz döneminde (Temmuz) devam etmekte olan üçüncü sezonun ise sonbahar döneminde (Eylül) başladığını belirtelim.


21 Eylül'de başlayan üçüncü sezonunda yedi bölümünü (301 Stay The Farmer Over My Head Double Jeopardy Real Estate Magic Hour Part 1 Magic Hour Part 2) geride bırakan Haven elde ettiği izlenme oranları ile kanalın beklentilerini karşılamış görünüyor. Dizi Cuma akşamları ekranlara geldiği zaman dilimi (10-11 pm) göz önüne alındığında kablolu kanallar içinde 18-49 ve 25-54 yaş aralıklarındaki izleyici kitlesinin en çok takip ettiği dizi olma başarısını sürdürüyor.


Devam etmekte olan üçüncü sezonun şimdiye kadarki izlenme oranları ortalaması ise şöyle: DVR rakamları ile birlikte bölüm başına 2.4 milyon toplam izleyici 18-49 yetişkin yaş aralığında 942000 izleyici ve şimdiye kadarki en iyi rakamları bu sezon elde ettiği aralık olan 25-54 yaş aralığında ise 1.2 milyon izleyici. Dizinin üçüncü sezon prömiyerinde elde ettiği 2.8 milyon izleyici sayısı ikinci sezon prömiyerine göre yüzde 10'luk bir artış göstermiş ve sezonun başarılı geçeceğinin ilk sinyallerini vermişti.


Yeni sezon onayı hakkında değerlendirmelerde bulunan Syfy başkanı Mark Stern şu ifadeleri kullandı: ''Audrey Parker'ın hikayesinin devamını göreceğimiz ve ürpertici tuhaf kasaba Haven'da gelecek sene yaşanacaklara tanık olacağımız için sanırım bundan daha fazla mutlu olamazdık. Yetenekli prodüksiyon ekibinin Emily Rose Eric Balfour ve Lucas Bryant liderliğindeki renkli karakterleri dördüncü sezonda nereye götüreceğini görmek için oldukça heyecanlıyız.''


Entertainment One & Big Motion Pictures yapımcılığında hazırlanan; Lucas Bryant (The Vow Queer as Folk) Eric Balfour (Skyline 24) ve Emily Rose (E.R. Brothers and Sisters) gibi isimleri oyuncu kadrosunda bulunduran Haven Cuma akşamları Syfy ekranlarına gelmeye devam ediyor. Dizi önümüzdeki hafta 16 Kasım Cuma akşamı (10 p.m.) Nora Zuckerman & Lilla Zuckerman ikilisinin senaryosunu kaleme aldığı sezonun dokuzuncu bölümü 'Sarah' ile kaldığı yerden devam edecek.