Dil Öğrenmek İçin Verilebilecek En İyi 10 Tavsiye
1. Kesin Karar Verin

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Dil öğrenmeye başlarken ciddi bir karar vermeniz ve neden dil öğrenmek istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu nedenler başka ülkelere yerleşmek çalışmak ve gezmek olabilir. Başka dilde okumak yazmak izlemek için olabilir. Her ne olursa olsun siz kesin kararınızı verin ve öğrenmeye öyle başlayın. Karar verirken de yabancı dili okumak yazmak konuşmak ya da hepsini yapmak için mi öğreneceğinizi de netleştirin.


2. Programlı Olun
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Dil öğrenirken kendinizi kandırmayın. 3 ayda dil öğrenmek için 24 saat dille yatıp kalkmalısınız. Öğrenciysen memursan çalışansan ev hanımıysan patronsan neticede önce işini yapıp okuluna gidip sonra dil öğreneceksin. O yüzden makul ve mantıklı bir zaman programı yapın. Örneğin şöyle bir program olabilir: 6 ayda okuma 10 ayda yazma 12 ayda konuşma. 24 ayda çeviri yapma. Bu yeni bir dil öğrenen kişiler için oldukça uygun bir programdır.

3. Programınıza Mutlaka Uyun
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Her öğrenci için en zor olan şey yaptığı programa uymaktır. Çünkü çoğu zaman engeller çıkar ve programımızı bozar. Bu konuda rahat olun. Bir gün çalışamadınız mı akşam uyumadan önce 5-10 dakika öğrendiğiniz dilde cümleler kurmaya çalışarak uyuyun. Küçük ufacık öğrenme fırsatlarını bile kaçırmayın. Duş alırken yemek yaparken yürürken spor yaparken…Bazen elinizde olmayan nedenlerden dolayı programınız 1-2 aylık uzun süreler sarkabilir. O zaman kesinlikle bırakmayın ara verdiğiniz süreyi zaman takviminize ilave edin ve programınıza devam edin.

4. Düzenli Öğrenmeyin
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Sıradan giderek gramer bilgilerini en basit cümlelerden başlayarak konuşmaya çalışma egzersizleri yapmayın. Bir gün çok basit bir konu diğer gün hiç duymadığınız ağır bilgiler içeren başka bir konu çalışın. Grameri oradan buradan çalışın. Bir kitaba bağlı çalışıyorsanız bazen başlardan bazen ortalardan bazen sonlardan çalışın. Unutmayın çocukken konuştuğumuz dili öğrenirken ne gramer biliyorduk ne de dil bilgisi. Yeni dili de böyle düşünün. Her şeyden bir şeyler çalışın dinleyin ve konuşun.

5. Ezber Yapmayın
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Yabancı dil öğrenirken ezber yapmaya gerek yoktur. Çünkü hayattaki iletişimler ezberle yaşanmaz o an gelişigüzel yaşanır. Yeni tanıştığınız birine adın ne nerelisin ne kadar süredir buradasın neleri seviyorsun gibi soruları peş peşe soruyor muyuz? Hayır sohbet bizi o sorulara zaten götürüyor. Ezberlemek yerine kelimeleri ve cümleleri bol bol kullanın.


6. Sesli Tekrar Yapın

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bilinçaltınız sesi çok sever. Film seyrederken kitap okurken müzik dinlerken sesli olarak tekrarlayın. Bu tekrarların sayısı artıkça ve zaman geçtikçe size ne kadar çok yararı olduğunu kendiniz göreceksiniz. Öğrendiğiniz dilin kelimeleri ve cümleleri kendiliğinden aklınıza gelecek. Kursa gidiyorsanız kurstan verilenleri ya da internetten bulduğunuz dokümanları bol bol okuyun. Aynı konuları başka kaynaklardan çalışın dinleyin. Bu konuda bir kitapevine gittiğinizde ve internette o kadar çok yardımcı kaynak var ki hiçbir zaman sıkıntı çekmezsiniz.

7. Arkadaş Edinin
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Dünyanın küçük bir köye döndüğü bu ortamda öğrendiğiniz dili konuşan arkadaş bulmak o kadar kolay ki. Facebook Twitter gibi sosyal ortamlardan ve yabancı dil arkadaşlığı için kurulan birçok siteden yararlanabilirsiniz. Buralardan bulacağınız bir arkadaş sizi dil öğrenirken heveslendirecektir.
8. Altyazısız Film Seyredin
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Yabancı dil öğrenirken herkes filmlerden yararlanır. Ama çoğumuz altyazılı şekilde seyrederiz ki bir taraftan filmi anlayalım diye. Bunu kafanızdan silin. Filmlerde altyazı kullanmayın. Kullanacaksanız da öğrendiğiniz dilin altyazısı olsun. Seyredin seyredin. Zaten 5-10 filimden sonra ne kadar çok geliştiğinizi ve filmleri anlayabildiğinizi görünce siz de şaşıracaksınız.


9. Günlük Tutun
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Bu madde için kendi dilimizde tutmuyoruz ki yabancı dilde tutalım diyebilirsiniz. Benim demek istediğim öğrenme günlüğü tutun. Bugün şu dersi çalıştım. Şu kelimeleri öğrendim. Şu anlama geliyorlar şeklinde bilgileri yazın. Sonra onları okuyun. Zaman geçtikçe ne kadar çok bilgi öğrendiğinizi size gösteren ve sizi cesaretlendiren dostunuz olacak o günlükler.

10. Yanlış Yapmaktan Korkmayın
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Dil öğrenmenin en kolay yolu bol bol hata yapmaktır. Eğer bir başkasıyla konuşurken yazışıyorken yapıyorsanız doğal olarak size bunun doğrusunu öğretmek isteyecektir. Kendi kendinize yaparsanız da doğrusuyla karşılaştığınızda bilinçaltınız sizi doğrusuna yönlendirecektir. Çünkü yanlışı belki bir kez yapacaksınız ama doğrular birçok yerde karşınıza çıkacak. Bilinçaltı her zaman çoğulun tarafındadır. Yaptığınız yanlışlar öğrenirken her zaman bilinçaltınızı tetikleyecektir. .