WordPress Kurulumu Cpanel Quick Install


Hostgator Cpanel de yer alan Quick Install ile WordPress kurulumunu kolayca yapabilirsiniz. Veri tabanı açma kurulum dosyalarını yükleme gibi işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir.Cpanel kullanımı yazılarımızda Cpanele giriş Cpanel özellikleri ve Cpanelin Türkçeleştirilmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Cpanelinizde Programlar / Servisler bölümünde Quick Install’a ulaşabilirsiniz.

Quick Install ile WordPress gibi 75 den fazla yazılımı hemen kurabilirsiniz. Blog Software de yer alan WordPress’e tıklayın. En son versiyon WordPress yazılımı gelecektir. Continue butonuna tıklayın.Kurulumu yapacağınız sitenizi seçin e-mail kullanıcı adı blog başlığı ad soy ad bilgilerinizi yazın. Install Now butonuna tıklayın.
Kurulum otomatik olarak gerçekleşir. WordPress admin panele giriş linki username (kullanıcı adı) ve password (şifre) bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Mail adresinize de giriş bilgileriniz gelecektir.

WordPress admin panelinize giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifrenizi yazınız. Daha sonra wordpress panelde şifrenizi değiştirebilirsiniz.


Quick Install ile otomatik olarak en çok kullanılan eklentilerden Jetpack de hazır olarak gelmektedir. Jetpack eklentisi ayrı ayrı eklemeniz gereken bir çok eklenttiyi tek bir eklenti ile kullanmanızı sağlamakta ve wordpress sitenize bir çok ek özellik kazandırmaktadır. Jetpack ile site istatistiği yorum eklentisi Abonelik oluşturma carousel (resim galeri eklentisi) sosyal medya paylaşma gramer güvenlik gravatar contact form (iletişim formu) kısa kod gömme ( youtube vimeo dan sitenize video ekleme) matematik formülleri ekleyebilme extra sidebar widgets ( bileşenler) eklentisi enhanced distribution ( yazıların arama motorlarına otomatik gönderimi)Admin panelde eklentiler bölümünde Jetpack aktif edildikten sonra wordpress.com ile bağlantı kurup eklenti özelliklerinin aktifleştirilmesini isteyecektir. Bunun için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] da hesabınız olması yada yeni hesap açmanız gerekmektedir. Yönetim panelinizde eklentinin özelliklerini kullanabilirsiniz.

Quick Install ile admin panel ingilizce olarak yüklenmektdir. Paneli Türkçe ye çevirmeniz için Türkçe dil dosyası yüklemeniz gerekmektedir. Güncel wordpress yazılımı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] dan indirebilirsiniz. Türkçe dil dosyası wp-content klasöründe languages dosyasınından bulabilirsiniz.Dosyayı winzip veya winrar ile sıkıştırmanız gerekmektedir. Bu dosyayı Cpanel de yer alan Dosya yönetimi bölümünden yükleyebilirsiniz.Türkçe dil dosyası yükleme bilgilerine WordPress Türkiye » WordPress Dil Dosyası den de ulaşabilirsiniz.

Dosya yöneticisine tıklayın belge kök den wordpress kurulumu yaptığınız sitenizi seçin.

Yüklü dosyalarınızı dosya yönetim panelinden görebilirsiniz.

Wp-content dosyasını açıp yüklemeyi buraya yapacağız.


İndir butonuna tıklayıp açılan ekrandan Gözat tıklayın bilgisayarınızdan sıkıştırma işlemi yaptığınız languages dosyasını yükleyin. Yüklemi işlemi bittikten sonra Dosya yöneticisini açıp yenileme yapın.
Languages dosyasını zip den çıkarmak için ‘Çıkar’ butonuna tıklayın languages dosya halinde olacaktır. Zipli dosyayı daha sonra siliniz.


WordPress panelinin Türkçeleşmesi için bir işlem daha gerekmektedir. Kurulum dosyası olan wp-config.php belgesini seçip sağ tuş yapıp edit tıklıyorsunuz. Çıkan ekranda edit butona tıklayın. Belge içinde define (‘WPLANG’ ); yazan kısmı; define (‘WPLANG’ ‘tr_TR’); şeklinde değiştirip kaydedin.


WordPress yönetim panelinize tekrar giriş yaptığınızda paneli Türkçe olarak kullanabilirsiniz.