Öncelikle DEEP WEB nedir?
İnternet aleminin görünmeyen yüzü

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

0. Seviye Internet Bildiğimiz internet ve içindeki her işe yarar/yaramaz bilgi.
1.Seviye Internet
Namı diğer Surface Web (Yüzey Ağı). Internetle vasatın üstünde haşır neşir olan insanların bulabildiği kullandığı bilgi ve servisler. Örnek olarak hostingler kullan-at e-posta servisleri üniversite ağları vb. diyebiliriz.
2.Seviye Internet
Namı diğer Bergie Web (Bergie Ağı). Eğer ftp server kullanmayı biliyorsanız kilitlenmiş Google sonuçlarına ulaşabiliyorsanız 4chan’dan Freehive’den RSC’den haberiniz varsa siz aynı zamanda bir Bergie Ağı kullanıcısısınız. Bergie ağı DNS üzerinde döner ve buradaki websiteleri hala indexlenmiştir.
3.Seviye İnternet
Namı diğer Deep Web. Deep Web Anonim Ağları bilen proxy kullanmaya alışkın tor gibi servislerden haberdar kullanıcılar için. Genellikle ulaşılması zor ve gizli kısımlara işaret eder. Bunu ve Charter Web’i uzun uzun anlatacağım için burada kısa keseceğim.
4.Seviye Internet
Namı diğer Charter Web (Charter Ağı). Deep Web’in devamı niteliğinde artık buraya DarkNet diyebiliriz çünkü websitelerinin DNS kullanmadığı bir evrede. Deep Web ve Charter Web’de bol bol illegal içerik ve hizmeti bulabilirsiniz.
5.Seviye Internet
Namı diğer Marianas Web (Mariana Ağı). Adını dünya üsündeki en derin çukurdan almış bu katman sadece adı konmuş bir efsane gibi. Oraya giden bir daha dönmedi tarzı yorumlar dışında hakkında pek bilgi yok. Rivayet o ki closed shell network ile ve polymeric falcighol derivation adlı bir hesaplama yardımıyla ulaşılabiliyormuş. Bu seviyeyle ilgili bilgim bundan ibaret.


DNS ve Proxy
Gelelim DNS’i ve proxy’i tanımaya…
DNS: Özet geçeyim sıkmasın. Domain Name System’ın (Alan Adı Sistemi) kısaltmasıdır. Adres çubuğuna bir websitesinin adını yazdığımızda o siteyi görüntüleyebilmemizden sorumlu temel servistir. DNS’te internet ağına dahil olan her makinenin bir IPsi olması gerekir. Örneğin adres çubuğuna google.com yazdığımızda biz bu sistemde artık bir IP olarak var oluruz ve google.com’a karşılık gelen IP ile aramızda iletişim kurulur.
Proxy: Bir kapıdır adı itibariyle elçi vekil anlamına gelir. Bizdeki IP’nin değişik görünmesini sağlar. Üç temel çeşidi vardır transparan proxy anonim proxy ve elit proxy.

*Transparent Proxy dediğimiz şey bizim anonim olarak kalmamızı sağlamaz. Duruma göre ülkeye/alana verilen bant genişliğini aşarak internette daha hızlı dolaşmamıza vb. yardımcı olur.

*Anonymous Proxy ise bize rastgele bir IP atar ya da kendi IPsini kullanmamızı sağlar. Yine daha hızlı bağlanmaya yarayabileceği gibi transparent proxy’e göre göreceli olarak gizlilik sağlar. Fakat birinin Anonymous Proxy kullandığı anlaşılabilir ve Proxy sunucusundan bizim IPmiz elde edilebilir.

*Elite Proxy bu üçünün içinde gizliliğin en çok sağlandığıdır. Bizi proxy’ymişiz gibi gösterir.