Windows ortamında HTML etiketlerini kendiniz vererek HTML dosyası oluşturmak ya da bir HTML dosyasında değişiklikler ve düzeltmeler yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en uygun program Not Defteri´dir (NotePad). Macintosh´da ise SimpleText´i veya Textedit´ikullanabilirsiniz. HTML kodunuzu Microsoft Word Corel WordPerfect veya beğendiğiniz herhangi bir kelime işlemcisi ile oluşturduğunuz taktirde Dosya menüsünden Adıyla Kaydet (Save as) maddesini seçin ve Biçim olarak Düz Yazı Olarak ASCII Metin gibi bir biçimi seçin. HTML dosyalarının adlarının uzantısı ".htm" veya ".html" olabilir.

İlerde yaygın kelime işlem programlarının HTML yeteneklerinden ve yapacağınız sayfaların HTML kodunu otomatik olarak oluşturacak programlardan söz edeceğiz. Ama şimdi herhangi bir kelime işlem programını açın ve aşağıdaki örneği birlikte yapalım:

HTML için markup (işaretleme) dili dediğimizi hatırlıyor olmalısınız. Yani bir HTML dosyasında Internet alanımızı ziyaret edecek kişinin bilgisayar ekranında belirlemesini istediğimiz metinlerimiz grafik unsurlarımız ve diğerleri ile bunların nasıl belirmesini istiyorsak onu belirten işaretlerimiz. Bu işaretlere HTML etiketi dediğimizi de hatırlıyor olmalısınız. HTML dosyası oluştururken aslında yaptığımız iş belirli metnin önüne o metnin tarayıcı tarafından tanınacak ve gereği yapılacak bir etiket koymaktan ibaret. Tarayıcıya etiketle gerçek metni birbirinden ayırt etmesi için etiketlerimizi ´küçüktür´ (<) ve ´büyüktür´ (>) dediğimiz iki işaretin arasına alırız. Bu işaretlere kimi İngilizce kaynaklardan doğrudan çevirerek ´köşeli parantez´ dendiğine de tanık oluyoruz. Oysa köşeli parantez adını ´[´ve ´]´ işaretleri için kullanmak daha doğrudur.

Sadece Web tarayıcınız değil HTML dilini anlayan her program bu işaretlerin arasındaki kelime veya kelimelerin ekranda gösterilmek üzere değil gereği icra edilmek üzere verildiğini anlayacaktır. HTML´i geliştiren uzmanların etiket olarak üzerinde anlaştıkları kelimelerin büyük harfle veya küçük harfle yazılması arasında fark yoktur.

Bir etiket kelimeyi büyük harfle de yazsanız küçük harfle de yazsanız hatta büyük harflerle küçük harfleri gelişi-güzel bile kullansanız tarayıcı tarafından anlaşılacaktır. Bir başka deyişle tarayıcı için "OKU" ile "Oku" "oKu" "okU" ve "oku" aynı emirlerdir.

Bir kaç istisnası dışında bütün HTML etiketlerinin kapsadığı alanın bittiği aynı kelimenin önüne bölü işareti (/) konularak oluşturulan ikinci etiketle belirtilir.

Yani diyelim ki <Oku> komutuyla başlattığınız işi </Oku> komutuyla bitirirsiniz.