Debian üzerine ISPConfig Kurmak

(nginx BIND Dovecot ISPConfig 3)

Bu yazıda ISPConfig 3 nasıl kurulur ISPConfig kurulumu adım adım ISPConfig kurmak digitalocean üstüne ücretsiz ispconfig paneli kurmak debian üstünde ispconfig çalıştırmak gibi soruları yanıtlayacağız.

ISPConfig cPanel gibi kullanımı kolay ve ücretsiz bir yönetim panelidir. VPS sunuculara kurmak için idealdir. Ücretsiz ve açık kaynaklı oluşu büyük bir avantajdır.

ISPConfig resmi sitesinde işletim sistemi olarak Debian öneriliyor. Bu yüzden Debian üzerine ISPConfig 3 kuracağız. Bugün en kötü hostinglerin bile ayda 3-5$’dan hizmet verdiğini göz önünde bulundurursak aylık ödemeli bir VPS’e 5$ ödeyerek sahip olmak ve bunun üstüne ücretsiz bir web yöneticisi olan ISPConfig kurarak web yönetim işlerimizi kolaylaştırmak gayet mantıklı bir çözüm olarak görünüyor…

DigitalOcean’da Hesap Oluşturma ve Droplet Ayarları

İşlemlerimizi digitalocean’dan alacağımız en düşük vps paketi ile yürüteceğiz. Bunun için önce digitalocean’a üye olmak ve kredi kartı yada paypal bilgileri girmek gerekiyor. Aylık ödemeli olan bu sitenin en düşük vps paket için ücreti 5$. Gereksinimlerinize göre paket yükseltmesi yapabilirsiniz.

Digitalocean’da yeni temiz bir droplet oluşturuyoruz. 1 dakika içinde bize hemen oluşturulan bu sunucunun bilgileri mail olarak geliyor. İşlemlerimizi SSH üzerinden yapacağız. Bunun için de Putty kullanacağız.

Bölge olarak Türkiye’ye en yakın olan yeri seçersek avantajımıza olur. Ping oranları diğerlerine göre daha iyi olacaktır. Bu yüzden Amsterdam’ı tercih etmenizi öneririz.

İşletim sistemi olarak IspConfig resmi sitesinin önerdiği Debian 7.0’ı tercih edeceğiz.

Tercihlerimiz resimdeki gibi olmalı:

Create Droplet butonuna bastıktan sonra 1 dakika içinde sunucumuz hazır. Maile gönderilen sunucu bilgilerini alıp kaydediyoruz.

Droplet’imiz oluşturuldu ve kullanıma hazır.