Vbulletin Forumları bazen tek bir mysql kullanıcısının gelen istekleri karşılayamaması ve mysql max_user_connections ayarının düşüklüğü nedeniyle kısırdöngüye girip kilitlenebilirler.


Bunun en basit çözümü my.ini dosyasından max_user_connection değerini arttırmak olsa da bazen bu da çözüm sağlamaz.

Bunun için sizelere kendi sitemde kullandığım ve tüm vbulletin sürümlerinde (hatta diğer scriptlerde dahi) kullanabileceğiniz vbulletin configphp dosyasında yapılacak küçük bir değişiklikle vertabanına rastgele Bağlantı sağlayabilirsiniz.

1- Varolan mysql user yani mysql kullanıcılarına hosting panelinizden 2 tane daha ekleyin ve tam yetkilendirme sağlayın.

2- Vbulletin config.php dosyanızı açın ve

Mysql bilgilerinizin olduğu satırı bulun bulun :

Kod:
$config['MasterServer']['username'] = ‘uname’; $config['MasterServer']['password'] = ‘pass’;
Farzedelim ki zaten var olan mysql kullanıcı adınız mysqlkullanici1 şifreniz de şifre1 olsun siz 1.nolu maddede anlattığım gibi mysqlkullanici2 ve mysqlkullanici3 ü yaratıp yetki vermiştiniz. Şimdi rastgele Bağlantı koduna dikkat edin. (Bu 3 kullanıcılı Random Bağlantı yöntemi olup daha da arttırabilirsiniz):Yukarıdaki kodun yerine bilgileri kendinize göre düzelterek bunu yapıştırın:

Kod:
$dbusers = array( array('user' => 'mysqlkullanici1', 'password' => 'şifre1') // Birinci MySQL kullanıcı/şifre kombinasyonu , array('user' => 'mysqlkullanici2', 'password' => 'şifre2') // İkinci MySQL kullanıcı/şifre kombinasyonu  , array('user' => 'mysqlkullanici3', 'password' => 'şifre3') // Üçüncü MySQL kullanıcı/şifre kombinasyonu ); $mysql_user = $dbusers[rand(0, count($dbusers) - 1)]; $config['MasterServer']['username'] = $mysql_user['user']; $config['MasterServer']['password'] = $mysql_user['password'];
Böylelikle MYSQL'e Random Bağlantı sağlayıp üzerine aşırı yük binen kullanıcının yükünü diğerlerine aktararak forumu rahatlattık.


Yararlı olması dileklerimle.