Jinekomastinin tedavisi mümkün

Erkeklerde görülen meme dokusunun olduğundan fazla belirginleşmesi yani 'jinekomasti'nin tedavisi artık mümkün.
Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun olduğundan fazla belirginleşmesi olarak tanımlanıyor erkeklerde ergenlik sürecinde yüzde 65 oranında görülürken yetişkinlik de ise yüzde 8’e kadar düşüyor. Özellikle yaz aylarında erkeklerin sosyal hayatını oldukça etkileyen bu durum denize girerken spor yaparken ya da yazlık kıyafetler giydiklerinde sorun haline gelmeye başlıyor.
Yapılan araştırmalara göre 14-18 yaş arası erkeklerin yüzde 65’inde görülen ‘Jinekomasti’ artık erkeklerin en büyük derdi olmaktan çıkıyor. Erkekler de meme dokusunun olduğundan fazla belirginleşmesi sonucu oluşan Jinekomasti'nin tedavisi artık mümkün. Kısa süren bir operasyon sonucu giderilebilen bu tedavi yöntemini Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu anlattı.
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu; ergenlik çağında fizyolojik olarak gelişen bu durum ergenlik sonrası normal koşullarda gerilediğini ancak gerilemediği durumlarda ‘Jinekomasti’nin ortaya çıkmış olduğunu belirtiyor.
Burhanoğlu; Jinekomasti’nin nedeni tam olarak bilinmese de dolaşımdaki hormonların doku üzerindeki etkilerinden kaynakladığını belirterek bu durumun sıklıkla ergenlik çağı ve sonrası erkek için topluluk ve sosyal duruşunda sıkıntılar yaşatabileceğini vurguluyor.
Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır

Burhanoğlu; Ultrasound enerjisi kullanılarak (ses dalgaları) yağın seçili olarak parçalandığı daha sonra vakum yardımı ile emildiği bir yöntem kullanıldığını ve bu yöntemin yeni bir gelişme olduğundan bahsediyor. Bu yöntem ile klasik liposuctiondan farklı olarak yağ hücresi özellikle seçildiği için etraf dokulara yani damarsal yapılara daha az tramva uygulanmış olup kılcal damarlardan kan sızmasına bağlı gelişen morluklar daha az oluyor.
Yaklaşık 25 dakika süren bu operasyon ile kişi 10 gün içerisinde sosyal hayatına geri dönebiliyor.