Afrika’da yapılan bir araştırmada sünnetli erkeklerde HIV enfeksiyonuna yakalanma oranının sünnetsiz erkeklere kıyasla %53 oranında daha düşük olduğu belirlendi.

The Lancet Dergisinin 24 Şubat 2007 tarihli sayısında yayınlanan araştırmada uzmanlar 18-24 yaşları arasındaki HIV negatif ve sünnetsiz 2784 erkeği takip ettiler.

Bu kişiler erkeklerin geleneksel olarak sünnet edilmediği ve 25 yaş itibarı ile sünnetsiz erkeklerin %26’sının HIV enfeksiyonuna yakalandığı Kenya’nın Kisumu kentinde yaşıyorlardı. Bu erkeklerin yarısı gönüllü sünnet operasyonuna tabii tutuldu ve diğer yarısı araştırma boyunca sünnet olmadı.

Tüm katılımcılara HIV testi yapıldı ve araştırma boyunca düzenli olarak danışmanlık tıbbi bakım cinsel yoldan bulaşan hastalıklar konusunda test ve tedavi kondom ve riskli davranışlar konusunda bilgiler sunuldu.


İki yıllık araştırma dönemi içersinde sünnetsiz 1391 erkekten kırk yedisi 1393 sünnetli erkekten ise yirmi ikisi HIV enfeksiyonuna yakalandı.

Ancak araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar araştırma sonuçlarının yanlış yorumlanmaması ve sünnetli erkeklerin kendilerini AİDS’e karşı korumalı hissetmemeleri gerektiğini vurgulayarak sünnetin kesinlikle doğal kondom anlamına gelmediğini belirttiler.

Buna karşın diğer önleyici sağlık hizmetleri ile bütünleştirilmesi halinde sünnetin AIDS virüsünün yayılmasını önlemede yardımcı olabileceği bildirildi.