ANDROPOZ


Kadınlardaki menopoz gibi erkekte de belli bir yaştan sonra hormon seviyelerinde bir değişiklik meydana gelmektedir. 45-50 yaşından itibaren erkeklik hormonu olan testosteron yanında böbreküstü bezinden salgılanan aynı yapıdaki hormonlar devamlı bir düşüş gösteriyorlar ama hiç bir zaman bu seviye ileri yaşta bile sıfır olmuyor.


"Andropoz "olarak da adlandırılan bu durum cinsel fonksiyonun gerilemesi yanında cinsel arzu ve zihinsel fonksiyonlarda da düşmeye neden oluyor. Ayrıca yorgunluk hali ve uyku problemleri duygusal değişiklikler iktidarsızlık depresyon cinsel güç azalması osteoporoz meni kalitesi ve kaslarda olumsuz etkiler yine erkeklik/androjen hormonlarının eksikliği vücut yapısı değişikliğine sebep olarak bilhassa karında 10-15 kg yağ tutulmasına yol açıyor.


Ortalama yaşam süresi uzadığı için yaşlanmaya bağlı sorunların artacağı ve andropoza bağlı problemlerin artması geliştirilen tedavi yöntemleri dikkat çekiyor.


Türkiye de 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 52 sinde cinsel performansta ve istekte azalma olduğu ancak doktor başvurusunun azlığına bağlı bu rakamların gerçeğin oldukça altında kaldığı tahmin edilmektedir.


Tüm bu bulguları özetlersek erkeklerde ilerleyen yaşa bağlı görülen fiziksel ve zihinsel değişikliklerin androjen hormonlarının azalmasıyla birlikte bir klinik tabloya dönüşmesidir.


Bu klinik tablo şu belirtileri içerir:


1. Seksüel fonksiyon ve istek azalması özellikle sabah ereksiyonlarının kalitesinde düşme


2. Entelektüel kapasitede azalma konsantrasyon kaybı yorgunluk kızgınlık ve depresyon


3. Kas kitlesinde ve gücünde belirgin azalma


4. Kemik mineral yoğunluğunda azalma (osteoporoz)


5. Organ yağlanmasında artış.


Andropoz terimi yaygın kullanımına rağmen çok doğru bir tanımlama değildir. Kadınlarda menopozla birlikte üreme özellikleri tamamen ve akut olarak bitmesine karşınerkeklerde üreme kapasitesi ilerleyen yaşa rağmen devam edebilir. Bu bağlamda "yaşlanan erkeklerde androjen eksikliği andropoz a göre daha doğru bir tanımdır.


39- 70 yaşları arasındaki erkeklerde serum serbest testosteron seviyelerinin yılda yaklaşık %.1.2 oranında düştüğü gösterilmiştir.


65 yaş üstü erkeklerin yaklaşık %25-50 sinde biyo-yararlanılabilir testosteron düzeylerinde düşüş gerçekleşmekte ve androjen replasman (eksik hormonun yerine dışarıdan yapay olanı verme) tedavisi gerektirecek belirtiler ortaya çıkmaktadır. Elbette yaştan bağımsız olarak genetik bozukluklar şişmanlık çeşitli hormonal dengesizlikler (büyüme hormonu tiroid hormonları insülin) alkol stres ve kronik hastalıklar da kan testosteron düzeylerinde düşmeye sebep olabilmektedir.


BALANIT


Balanit glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Sünnet olmamış erkeklerde özellikle sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür.

Belirtiler : Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş.

Balanitin birçok çeşidi vardır. Nedenlerinden bazıları; böbrek yolları enfeksiyonu penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon olabilir. Şeker hastası erkeklerde idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle balanitis çok sık görülür. Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

Teşhis

Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmak gereklidir. Doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanit teşhisi konursa da şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

Tedavi

Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.ÇALIŞAN ERKEK UZUN YAŞIYOR


Yapılan araştırmada 1769 erkek ve 1913 kadın 10 yıl süreyle çalışma koşulları ve kalp hastalıkları ile Gelir eğitim çocuk sayısı meslek iş değiştirme oranı terfilerev işi evdeki stres ve istenilen ücret gibi etkenleri de analiz eden bilim adamları 10 yıllık araştırmalarında çalışmayan ev erkekleri nde ölüm oranının çalışan hemcinslerine göre daha yüksek olduğunu tespit ettiler.


DÜŞÜK GELİRİN ETKİSİ


Ayrıca yıllık gelirleri düşük olan erkeklerin de daha erken öldüğünü ve kalp hastalıklarına daha sık yakalandığını belirtiliyor. Araştırma çerçevesinde dul ya da eşlerinden ayrı yaşayan erkeklerin ölüm riskinin evli erkeklere göre daha yüksek olduğu da belirlendi. Uzmanlar Evlilik daha uzun yaşamak isteyen erkekler için vazgeçilmezdir diyorlar.COUVADE SENDROMU: ERKEKLERDE GEBELİK BELİRTİLERİ


Couvade Sendromu na yakalanan erkekler eşleri hamile kaldıktan kısa bir süre sonra gebelik semptomları yaşıyor.


Couvade Sendromu denilen hastalık eşleri gebe kalan erkeklerin kısa bir süre sonra gebelik semptomları yaşaması anlamına geliyor. Bu semptomlar arasında midebağırsak sistemi rahatsızlıkları karın büyümesi iştahta değişme kokuya hassasiyet sırt ağrıları bacak krampları halsizlik uyku yakınmaları diş ağrısı deride isilikbayılma ve kilo alma yer alıyor. Couvade Sendromu yaşayan baba adaylarına yaşadıkları bu semptomların hastalıktan daha çok ebeveynlik konusundaki yetersiz bilgilenmelerinden kaynaklandığının açıklanması gerekiyor. Uzmanlar bu sendromu yaşayan baba adayının kaygıları ile başa çıkamaması durumunda destekleyici psikoterapi tedavisi görmesi konusunda uyarıyorlar.


Semptomlar gebeliğin ilk üç ayının sonunda başlayıp ikinci üç ayında artarak ve doğum gerçekleşene kadar sürüyor. Uzmanların 267 çift üzerinde yaptıkları çalışmada erkeklerin yüzde 22.5 inin Couvade Sendromu yaşadıkları belirlendi. Ayrıca Couvade Sendromu yaşayan ve yaşamayan erkekler arasında davranışsal olarak anlamlı farklar bulundu. Gebelik öncesi gebelik esnası ve sonrasında yapılan ziyaretlerde Couvade Sendromu yaşamayan erkeklerde sabit bir düzey bulunmasına rağmensendromu yaşayan erkeklerde her ziyarette semptomların iki kat arttığı gözlendi.


Türkiye de 2002 yılında 150 çift üzerinde yapılan araştırmalarda ise eşlerinin gebelikleri sırasında baba adaylarının yarısından fazlasının endişe hali yaşadıklarıyaklaşık üçte birinin kendisini normalden daha iyi hissettikleri bunlar içerisinde yüzde 28 inin yorgunluk ve çabuk yorulma yüzde 26 sının diş ya da diş eti ağrısıyüzde 23 ünün sık idrada çıkma yüzde 20 sinin normalden daha az aktif oldukları saptandı.


Uzmanlar baba adayı olmayı bekleyenlerde yaşanan semptomların hamileliğe hissi olarak katılmaya önceki çocuk sayısına dini inanca yaşadıkları strese ve hamilelik döneminden önceki sağlık durumlarına bağlı olarak ortaya çıkacağını belirtti.EPIDIDIMIT


Her bir testisin gerisinde spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı bir boru bulunur. Bu boruya epididim denir. Epididimit bu borunun iltihaplanmasıdır. Dokunulduğunda şişen bölgenin sıcak ve sosis gibi gergin olduğu hissedilir. Epididimit e genellikle bakteriler neden olur. Bazen bakteriler olmaksızın bilinmeyen nedenlerden de ortaya çıkabilir.

Belirtiler

- Skrotumda genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı;

- Ateş;

- şişme.

Teşhis

Testislerde birkaç saat içinde yavaş yavaş artan ağrı ateş de varsa epididimiti akla getirir. Genellikle tek testis etkilenmiştir. Doktor enfeksiyonu meydana getiren organizmaları saptayabilmek için idrar ve prostat bezi salgısı alabilir.

Epididimit genellikle cinsel organlara bir zarar vermeden ilaçla tedavi edilebilen akut bir rahatsızlıktır. Çok daha ender olarak ortaya çıkan kronik epididimitiyileşebilmek için cerrahi müdahaleyi gerektirebilir.

İlaç Tedavisi

Bakteri kökenli epididimiti geçirmek için genellikle antibiyotikler kullanılır. Aynı bakterinin bulaşmış olma ihtimaline karşı eşin de tedavisi gerekli olabilir.

Diğer Tedaviler

Epididimit in tedavisi için ayrıca yatak istirahati skrotuma buz torbası koymak skrotu mu kaldırmak ve ağrıya karşı da ağrı kesici kullanmak gereklidir.ERKEKLER İÇİN HORMON TEDAVİSİ


Erkeklik hormonu testosteron tedavisini erkek menopozu olarak kabul edilen hırcınlık ve mukavemet gücü kaybını önleyebileceği saptandı.


Menopoz rahatsızlıkları olan kadılara ateşlenme osteoporosis nedeniyle verilen hormon tedavisinin erkeklerde tartışmalı olduğuna değinen uzmanlar testosteron tedavisinin erkeklerde menopoz rahatsızlıklarını indirebildiğine değindi.


Testosteronun enjekte edilebileceği gibi jöle şeklinde hazırlanacak parcalarla deriden veya ağızdan alınabileceği bu konuda bazı firmaların yeni uygulamalara girdiği belirtildi.


Sheffield Üniversitesinde yapılan bir araştırmada kronik kalp rahatsızlığı olan 20 erkek üzerinde testosteron tedavisi uygulandı. Testosteron tedavisinin bu deneklerde yürüme gücünü yüzde 34 artırdığı saptandı.


TESTOSTERON KASLARI GÜÇLENDİREBİLİYOR


Kalp rahatsızlığı olan erkeklerde testosteron oranının düşük olduğu bu gruptaki erkeklerde soluma rahatsızlığı kas güçsüzlüğü ve depresyon görülebildiği biliniyor. Araştırmada testosteron terapisinin kalp fonksiyonunu yükseltici özellik ortaya koymadığı fakat kasları güçlendirebildiği gözlendi. Bazı uzmanlar erkeklerde görülen ve andropoz olarak adlandırılan rahatsızlıkların yaşlılık nedeniyle oluştuğunu ancak bunda testosteron oranının azılmasının da etkili bulunduğunu düşünüyor.


Deneysel bir testosteron jölesinin 98 erkekte denendiği ve 24 saat içinde testosteron oranını yüzde 85 normale çevirdiği gözlendi. Uygulamada yan etki olarak bazı hastaların ağızlarında hafif tahrişler meydana geldiği belirlendi. Güney California Üniversitesinde denenen sentetik testosteron hapının ise 60-87 yaş grubunda kasları geliştirdiği kas gücünü ve fiziksel işlevi artırdığı gözlendi. 12 hafta süren denemelerin ilk altı haftasında tedavinin yeterli etki sağladığı görüldü.


RİSKLERİ DE VAR


Araştırmacılar testosteron tedavisinin yaşlı erkeklerde fiziksel gücü artırabileceğini kaydetti. Hormon tedavisinin kadınlarda meme kanseri riskini artırdığı yüksek testosteron oranının ise erkeklerde prostat kanseri riskini artırabildiği biliniyor.


Ağızdan alınan erkeklik hormonu haplarının ise karaciğerde toksin meydana getirebileceği belirtildi. Araştırma raporu San Franciscoda başlayan Endokrin Kuruluşunun genel kurulunda açıklandı.ERKEKLERDE ORTA YAŞ KRİZİ


Doğmak ve büyümek kadar doğal bir süreç olan yaş dönümünü en az hasarla atlatmak içinse anlayışlı olmak gerek.


Hanımlar kocanızdaki değişimler sizi korkutmasın. Ona destek olun ve sorunu birlikte çözün Yakada ruj lekesi cekette saç teli. Aşırı para harcamak ve yeni bir spor araba almak. Bu sıkıntının adı orta yaş krizi ve evliliğinizin devamı için yapacağınız çok şey var.


ONU CİDDİYE ALIN


Eskiden işinden memnundu ve mutlu gözüküyordu. Fakat birdenbire hayatının ne kadar sıkıcı olduğundan bahsetmeye başladı. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi orta yaş sendromuna girmiştir. Ya da şimdiye kadar istediği her şeyi başarmıştır. Uzmanlara göre erkeklerin bu durumlarını ciddiye almak gerekir. Onları dinlemeli ve dertlerini paylaşmak en doğru harekettir.


İHANET İHTİMALİ


Son zamanlarda onu dışarıda gördüğü her kadına bakarken mi yakalıyorsunuz? Evi yabancı kadınlar mı arıyor? Bu soruların cevabı evet"se o zaman sizi aldatma ihtimali büyük. Uzmanlara göre orta yaşlarını yaşayan erkekler etrafa alıcı gözle bakarlar.


ARABA TUTKUSU


Eşiniz son zamanlarda kariyeriyle yakından ilgilenmiyor ve parasını istediği gibi harcamaya başladı. Örneğin her zaman hayalini kurduğu spor arabayı almaya karar verdi. Bu kesinlikle bir orta yaş krizidir. Fakat bu sorunun çözümü diğerlerine göre daha kolaydır.


AYNALARA BAĞLI


Hayatınızdaki erkeğe son günlerde birşey oldu. Artık onu tanıyamıyorsunuz. Görünüşü o kadar değişti ki! Eğer aynanın önünden ayrılmıyor ve kendine sürekli farklı kıyafetler satın alıyorsa bu da orta yaş krizine girdiğinin güçlü bir göstergesidir. Eğer dış görünüşüyle ilgili size de danışıyorsa kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ama eğer size karşı kibirliyse başka bir kadın olabilir.


İLGİSİZ KALMAYIN


Artık sizinle sürekli birlikte vakit geçirmek istemiyor. Hatta seks hayatınız bile eskisi gibi değil. Onda meydana gelen büyük değişikliklere ilgisiz kalmayın ve sürekli onunla konuşun. Uzmanlar orta yaş krizindeki erkeklerle iletişim kurmanın evliliği sağlam tutan en büyük faktör olduğunu düşünüyorHIDROSEL


Hidrosel terimi Yunanca hydro: su ve cele: tümör kelimelerinden gelir. Testiste hidrosel testisi saran kılıfta sıvı toplanmasıyla oluşur. Normal olarak kılıfta sadece testisi kayganlaştıracak kadar sıvı bulunur. Bu miktarın artmasının nedeni vücudun ya çok fazla sıvı üretmesi veya yeterince sıvıyı emmemesidir.

Belirtiler : Skrotumda yumuşak genellikle ağrısız şişkinlik.

Hidroseller skrotumda çok görülen kitlelerdendir tek veya her iki testisde de görülebilir. Her yaşta görülebilirse de yaşlı erkeklerde daha yaygındır.

Teşhis

Hidroseli tümör veya diğer şişliklerden ayrılabilmek için doktor şiş bölgeyi dikkatle inceler ve büyük ihtimalle skrotuma bir ışık tutar. şişkinlik sebebi hidrosel ise ışığı geçirir. Ağrısız bir ultrasonografi muayenesi de uygulanabilir.

Hidrosel tehlikeli değildir. Skrotumun çok şişmesi nedeniyle fazla rahatsızlık vermiyorsa tedavi gerektirmez.

Tedavi-Ameliyat

Hidrosel tedavi gerektiriyorsa ameliyat gereklidir. Sıvı bir iğne ve şırınga ile de çekilebilir (aspire etmek). Bu yöntem çok basittir ama sıvı yeniden birikeceği için çok ender uygulanır. Ayrıca iğne ile boşaltma enfeksiyon bulaştırmak tehlikesi nedeniyle risklidir. Aspirasyon sadece ameliyatın tehlike oluşturduğu hastalara uygulanır.INMEMIS TESTIS


Doğumdan önce testisler erkek bebeğin karnında gelişir. Genellikle skrotum içindeki yerlerine doğumdan bir ay önce inerler. Erkek bebeklerin küçük bir yüzdesi bir veya her iki testisi skrotuma inmemiş olarak doğar.

Belirtiler : Skrotum içinde iki yerine tek testis bulunması.

Bu bebeklerin çoğunda testisler birkaç yıl içinde hiçbir tıbbi müdahale olmaksızın kendiliklerinden skrotumun içine inerler. Bazı yakalarda ise ilaç veya ameliyat gerekebilir. 5 yaşına kadar inmemiş olan testis ilerideki hayatında kısır hale gelir.

Teşhis için geniş bir çalışma gerektiren daha az rastlanan bir takım nedenler de olabilir. Bazen her iki tesis de aşağıda olduğu halde biri diğerinden daha küçüktür.


Teşhis

Doktor skrotumu muayene ederek testisin eksikliğini veya iyi gelişmemiş olduğunu anlayabilir. Durumu düzeltmek için gerekenleri yapmadan önce başka testler de gerekebilir.

Bir testisin eksikliği önemli değildir. Bebeklerde veya küçük çocuklarda sorun ya kendi kendine düzelir ya da tıbbi müdahale ile çözülür. Ancak 5 yaşından sonra bu durum kısırlığa yol açabilir. İnmemiş bir testis kendisi de inse ameliyatla da düzeltilmiş olsa normal bir testise kıyasla kanser olmaya daha yatkındır.

İlaç Tedavisi

İnmemiş bir testisi skrotum içine indirebilmek için çoğunlukla hormon verilir.

Ameliyat

Hayatın başlangıcında inmemiş ve hormonlara da cevap vermeyen testisler gelecekte kısırlık sorunuyla karşılaşmamak ve testis kanserine yatkınlığı azaltmak için ameliyat edilirler. Bunun için en uygun zaman 1-1.5 yaştır.