Erkeklerin sağlıklı zayıflayabilmeleri için öneriler

Vücutlarında kadınlardan yüzde 20 oranında daha az yağ bulunan erkekler günlük beslenme alışkanlıklarında küçük değişiklikler yaparak kısa sürede kilo verebilirler Diyetisyen E. Yasemin Sancak erkeklere sağlıklı beslenme tüyoları vererek uyarıyor: “Light ürünler tüketerek kalori alımını azaltın. Özellikle de bel çevrenize dikkat etmelisiniz”

Erkekler için diyetin anlamı yemeklerin miktarını azaltmak ya da ekmek yemeyi kısa bir süreliğine bırakmaktır. Dengeli beslenmeye ise ya bir sağlık sorunu ile karşılaştıklarında ya da partnerleri ‘göbeklerinden iyice şikayet ettiğinde’ başlarlar... Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’nden Diyetisyen E. Yasemin Sancak kilo alma ve verme konusunda anatomik olarak kadınlardan daha avantajlı olan erkeklere sağlıklı zayıflama tavsiyelerinde bulundu.

KÖTÜ BESLENENLER ÇABUK YAŞLANIYOR
Erkekler ve kadınların farklı vücut tipleri ve farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Ortalama 10 yaşına kadar erkekler ve kızlar için kalori ihtiyaçları aynıyken ergenliğe geçiş ile değişiklikler başlar.

Yetişkin erkek vücudunda kadınlardan yüzde 10-20 oranında daha fazla kas ve daha az yağ bulunur. Erkeklerin enerji ihtiyaçlarının ve iştahının daha fazla olmasının nedeni de budur. İyi beslenen erkek genç ve dinamik görünürken kötü beslenen daha çabuk yaşlanır.

BELİNİZ 94 SANTİMETREYİ GEÇERSE RİSK BAŞLAR
Erkekler ve kadınların kilo aldıkları bölgeler de farklıdır. Kadınlar bacak-basen bölgesinden; erkekler ise bel bölgesinden kilo alır. Bu durum erkeklik hormonu testesteron nedeniyle gerçekleşir. Erkeklerde bel çevresinin 94 santimetrenin üzerinde olması ise sağlık açısından risklidir.

Yoğun şekilde bel bölgesinden kilo alımı organ çevresi yağlanmasına neden olarak; diyabet bazı kanser türleri hipertansiyon uyku apnesi hafıza ve bilişsel problemlerin gelişme riskini artırabilir.

Ancak tüketilen kaloriden azının alınması halinde vücut enerji harcaması için ilk önce bel bölgesindeki yağları kullanır. Bu da erkekler açısından sakıncalı olan bel bölgesi yağları ile ilgili iyi bir haberdir.

KIRMIZI ETİ HAFTADA İKİDEN FAZLA YEMEYİN
Erkekler daha fazla kasa sahip olduklarından ve protein ihtiyaçları daha fazla olduğu için et tüketimini daha fazla severler. Özellikle de kırmızı ete düşkündürler.

Kilo vermek isteyen beyler ise haftada iki kez 100 gram et ve yanında sebze ya da salata ile yetinmelidir. Erkeklerde aşırı et tüketimi kalp hastalıkları ve kolon kanseri riskini artırabilir!

EKMEKSİZ DOYMAYAN POSALI GIDA TÜKETSİN
“Ekmek yemeden doymuyorum” diyorsanız günde en az 5-6 porsiyon tam tahıllı karbonhidrat tüketin. Kilo kontrolünü sağlamak için rafine tahıllar yerine tam tahıllı ekmek kepekli makarnabulgur pilavı esmer pirinç pilavı ve yulaf tercih edin.

GENÇLERİN ŞİŞMANLAMA NEDENİ DÜZENSİZ HAYAT!
Genç erkekler genelde beslenme düzenlerine pek dikkat etmezler. Hayatta pek çok farklı öncelikleri vardır ve bu yüzden genellikle öğün atlama fast-food tüketimi aşırı aburcubur ve alkol tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklara sahiptirler. Bu alışkanlıklar nedeniyle de kilo alır ve enerji düşüklüğü yaşarlar.

Sağlıksız tuzaklardan kurtulmak genç-aktif zihin ve bedene sahip olmak için anahtar kelime ise dengedir. Ağır bir öğünün yanında tüketilecek sebze/salata veya sonrasında bu besinleri içeren sağlıklı bir öğün dengenin anahtarıdır.


İKİ ŞEKER AZALTINCA YILDA 1.5 KİLO GİDER
Her gün çaya eksik atılan iki küp şeker fark etmeden yılda 1.5 kilo vermenizi sağlar... Bu basit bir değişikliğin sağladığı çok önemli bir gelişmedir.

Tam yağlı süt ürünleri yerine yağsız veya yarım yağlıları tüketin.

Kızarmışyağlı tatlılar yerine az yağlı sütle yapılmış tatlılar meyveli tatlılar ya da dondurma yiyin.

Haftada en az iki-üç kez balık tüketin.

Etten tam yağlı peynir ve süt ürünlerinden ve kızarmış besinlerden alınan yağları azaltın.

Sebze meyve ve yağsız süt ürünlerinin tüketilmesi sadece kilo vermeyi değil kan basıncının dengelenmesini de sağlar. Obezitenin hipertansiyon riskini sekiz kat artırdığını unutmayın.

BOL BOL SU İÇİN
Atıkların vücuttan atılması ve vücut ısısının dengelenmesi için günde yaklaşık 2.5 litre su için.

Özellikle dışarıda yemek yerken porsiyon kontrolüne dikkat edin.

Maç izleme dışarda yemek yeme gibi sosyal ortamlarda kendinizi frenleyin.

HAFTADA EN AZ BİR KEZ DOMATES
Tüm besin gruplarından dengeli porsiyonlarda tüketerek sağlıklı beslenin. Karbonhidrat ve protein gibi besin gruplarını ayırarak diyet yapmak bilimsel değildir.

PROSTAT SAĞLIĞI İÇİN
Özellikle mevsime uygun sebze ve meyvelerden günde en az beş porsiyon yenmelidir Her renk besinin farklı faydaları olduğundan çeşitliliğe önem verin. Günde en az üç porsiyon meyve-sebze tüketin.

Amerikan Diyetisyenler Derneği’ne göre; haftada bir kez domatatesli bir besin (domates çorbası domates soslu kepekli makarna vb.) tüketen erkekler prostat sağlığını koruma altına alabiliyor. Posalı besinler de prostat ve kolon kanserinden koruyucu özellikler taşır.

TATLI İSTEĞİNE TARÇINLI FREN
Stres atıştırma ihtiyacı yaratarak tatlı çikolata kuruyemiş ve alkol tüketimini artırabilir. Canınız tatlı veya atıştırmalık bir şeyler istediğinde önce büyük bir bardak su için.

STRESİ SPORLA YENİN
Tatlı isteğini bastırmak için 10-15 dakika bile olsa yürümeye çalışın. Hâlâ canınız tatlı istiyorsa süte veya yoğurda kan şekerini dengeleyen tarçın ekleyerek tüketin. n Leblebi yağsız patlamış mısır dondurma kalorisi düşük tatlılar veya şekersiz çikolata da masum atıştırmalar olabilir. Düzenli egzersiz de endorfin salınımını artırdığı için stresin etkilerinin azaltılmasında çok önemli rol oynar.

BESİN DESTEĞİNE BEL BAĞLAMAYIN
Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamak en doğru yöntem dengeli beslenmektir. Vitamin ve mineralleri ise doktor önerisiyle kullanmak gerekir.

SORUN ÇIKARABİLİRLER
Piyasadaki çok çeşitli besin desteklerinin güvenilirliği ile ilgili maalesef yeterli çalışma yok! n Bu tür ürünlerin kullanımı ilerleyen yıllarda sağlık sorunları doğurabilir. Kas gelişimi için toz protein ve tablet kullanımında da dikkatli olunmalıdır.