Sakal kıran da genel olarak bir baş tineasıdır. Erişkinlerde daha çok sakal dökülmesi biçiminde ortaya çıktığı için bu adla anılır. İltihaplı bir hastalıktır. Başlıca etkeni genellikle at köpek sığır gibi çeşitli evcil hayvanlarda görülen Trichophyton gipseum'äax. Enfeksiyon meslek olarak bu hayvanlarla uğraşan çiftçi kasap mandıracı gibi kişilere kolaylıkla bulaşabilir. Hastalığın ortaya çıkmasında temizlik kurallarına uyulmaması ya da organizmanın kendisinden kaynaklanan hazırlayıcı etkenler de önem taşır. Mantar kıl keseciği ağzına tutunur ve keseciğe girer. Ürettiği triko-fitin denen zehirli maddelerle kıl keseciği ve çevresinde iltihap tepkisine yol açar. Böylece deri yüzeyinde kabartı oluşturan kırmızımsı kabukla ya da kanamalı kabukla kaplanmış lezyonlar belirir. Kıl keseciği yıkıma uğradığından kıllar yok olmuştur

Suna Dumankaya saçkıran ve sakal kıran için ardıç katranı kullanarak çok etkili olduğunu açıkladığı bir karışım hazırladı.

Malzemeler
-yarım çorba kaşığı ardıç katranı
-yarım limon suyu
-1tatlı kaşıı vazalin

Hazırlanışı
Bütün malzemeleri karıştırın ve cam kavanoza koyun. Saç kıranın yada sakal kıranın olduğu bölgeye sarımsağı ikiye bölerek sarımsakla iyice masaj yaparak sarımsağı o bölgeye yedirin. Daha sonra hazırladığımız karışımı sürün ve 2 saat bekletin 7-8 gün boyunca aynı uygulamayı tekrarlayın. Faydasını göreceksiniz.