Özel Çağıner Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanı Dr. Ömer Aksu’dan yaptırılacak rutin Check- Up kontrollerinin önemini öğrendik.
Check- up sayesinde yapılan tahlil ve tetkiklerle kişiler hastalıklarını rahatlıkla öğrenebilirler. Yaptırılan bu uygulama sayesinde vücuttaki değerlerin değişimini erkenden tespit etmek mümkündür.
Ortalama 1 buçuk saat süren kan alımı röntgen çekimi kalp testleri ultrasonografik görüntüleme ve idrar testleri gibi işlemler sayesinde kişi hakkında doktora fikir verebilecek tüm değerler rahatlıkla tespit edilebilir.
Bu sayede karşılaşılabilecek herhangi bir soruna karşın erken tanı konulabilmesi kişinin aynı şekilde erkenden tedbir alabilmesini sağlar.
Uzun yıllarca sigara kullanmış veya kullanmaya devam edenlerin kilo sorunu yaşayanların kronik bir rahatsızlığı olanların veya genetik olarak belirli hastalıkları olanların mutlaka rutin kontrollerini ve check- up tetkiklerini ihmal etmemesi gerekmektedir.

Özellikle 40 yaş üstü herkesin doktorunun uygun gördüğü aralıklarla (senede 1 veya 2 kez) yaptırması gereken bu tetkikler hemen her hastanede yapılabilir. Buna rağmen yorumlayacak doktorun tecrübesi çok önemlidir. Check- up uygulamasında kılavuz olan her tetkik özenle incelenmeli ve doğru yere götürecek bulgular tanınmalıdır.