Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Andropoz

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Andropoz

  Kadınlardaki menopoz gibi erkekte de belli bir yaştan sonra hormon seviyelerinde bir değişiklik meydana gelmektedir. 45-50 yaşından itibaren erkeklik hormonu olan testosteron yanında böbreküstü bezinden salgılanan aynı yapıdaki hormonlar devamlı bir düşüş gösteriyorlar ama hiç bir zaman bu seviye ileri yaşta bile sıfır olmuyor.


  "Andropoz "olarak da adlandırılan bu durum cinsel fonksiyonun gerilemesi yanında cinsel arzu ve zihinsel fonksiyonlarda da düşmeye neden oluyor. Ayrıca yorgunluk hali ve uyku problemleri duygusal değişiklikler iktidarsızlık depresyon cinsel güç azalması osteoporoz meni kalitesi ve kaslarda olumsuz etkiler yine erkeklik/androjen hormonlarının eksikliği vücut yapısı değişikliğine sebep olarak bilhassa karında 10-15 kg yağ tutulmasına yol açıyor.


  Ortalama yaşam süresi uzadığı için yaşlanmaya bağlı sorunların artacağı ve andropoza bağlı problemlerin artması geliştirilen tedavi yöntemleri dikkat çekiyor.


  Türkiye de 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 52 sinde cinsel performansta ve istekte azalma olduğu ancak doktor başvurusunun azlığına bağlı bu rakamların gerçeğin oldukça altında kaldığı tahmin edilmektedir.


  Tüm bu bulguları özetlersek erkeklerde ilerleyen yaşa bağlı görülen fiziksel ve zihinsel değişikliklerin androjen hormonlarının azalmasıyla birlikte bir klinik tabloya dönüşmesidir.


  Bu klinik tablo şu belirtileri içerir:


  1. :-):-):-):-)üel fonksiyon ve istek azalması özellikle sabah ereksiyonlarının kalitesinde düşme


  2. Entelektüel kapasitede azalma konsantrasyon kaybı yorgunluk kızgınlık ve depresyon


  3. Kas kitlesinde ve gücünde belirgin azalma


  4. Kemik mineral yoğunluğunda azalma (osteoporoz)


  5. Organ yağlanmasında artış.


  Andropoz terimi yaygın kullanımına rağmen çok doğru bir tanımlama değildir. Kadınlarda menopozla birlikte üreme özellikleri tamamen ve akut olarak bitmesine karşın erkeklerde üreme kapasitesi ilerleyen yaşa rağmen devam edebilir. Bu bağlamda "yaşlanan erkeklerde androjen eksikliği andropoz a göre daha doğru bir tanımdır.


  39- 70 yaşları arasındaki erkeklerde serum serbest testosteron seviyelerinin yılda yaklaşık %.1.2 oranında düştüğü gösterilmiştir.


  65 yaş üstü erkeklerin yaklaşık %25-50 sinde biyo-yararlanılabilir testosteron düzeylerinde düşüş gerçekleşmekte ve androjen replasman (eksik hormonun yerine dışarıdan yapay olanı verme) tedavisi gerektirecek belirtiler ortaya çıkmaktadır. Elbette yaştan bağımsız olarak genetik bozukluklar şişmanlık çeşitli hormonal dengesizlikler (büyüme hormonu tiroid hormonları insülin) alkol stres ve kronik hastalıklar da kan testosteron düzeylerinde düşmeye sebep olabilmektedir.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kadınların menopoz öncesi ve sonrasındaki dönemlerde yaşadıkları hakkında herkes bir şeyler bilir. Andropozdan ise pek söz edilmez. Yılların yavaş yavaş tırmanan etkilerini ve sonuçlarını erkekler kendi aralarında bile pek konuşmazlar. Gerçi kadınlarda adetten kesilme kesin bir eşiktir. Erkeklerde ise böyle keskin bir çizgiden bahsedemeyiz. Ama yine de bu konunun pek gündeme gelmemesinin nedenleri arasında sanırım biraz ‘erkeklik gururu’ var. Erkeklerin çoğunluğu 30 ile 45 yaşları arasında vücutlarında bazı değişiklikler olduğunu fark ederler. Bu belirtiler yaşlanma başlangıcı veya ‘olgunlaşma’ belirtileri gibi görülerek pek önemsenmez. Oysa sayısız araştırmaya konu olan bu değişimlerin altında hormon dengesinin giderek bozulması yatar. Bu 45 yaşından sonra da artarak devam eder. İşte bazı belirtiler Testislerde küçülme ve sertleşme ( testosteron azalmaz ) Ereksi yonda güçlük olduğunda uzama Yavaş ve güçsüz meni çıkarma Bu değişimleri etkileyen en önemli faktörler ise söyle sıralanabilir ; Vücut değişimleri kas gücünde azalma çabuk yorulma Kalp-damar hastalıkları Solunum sistemi hastalıkları Seker hastalığı Dejeneratif eklem hastalıkları Prostat hastalıkları operasyonlar Kullanılan bazı ilaçlar ( tansiyon depresyon vb.) Alkol sigara Basarisizlik korkusu Cinsel ilişki sırasında ölme korkusu Monotonluk Beklentilerin azalması Toplumun yaslı cinselliğini yok farz etmesi Kendine ait bir mekana sahip olamama Sosyo-ekonomik güçlükler Hanımlarda olduğu gibi hormon tedavisine gerek yoktur çünkü üretim azalmamıştır. Ancak genel sağlık sorunlarının yanında özellikle damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen sertleşme problemi ve prostat büyümesine bağlı idrar sıkıntıları nedeniyle düzenli hekim kontrolleri gereklidir. Eğer sertleşme olamıyorsa günümüzde çok çeşitli ve güvenli penim protezler (mutluluk çubuğu) basit operasyonlar ile uygulanabilmektedir. Prostat büyümesi önemlidir çünkü idrar yolunu tıkayarak çok rahatsız eder. Bu durumda kolay ancak dikkatle gerçekleştirilen operasyonlar basari ile yapılmaktadır. Bu operasyonlardan sonra sertleşme biraz güçleşmekte meni çıkarma işlevi son bulmaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş