Üriner inkontinans kişinin isteği dışında idrar kaçırması demektir. Ciddi boyutta idrar kaçırma her on kadından birini etkileyen bir sorundur.

İNKONTİNANS TİPLERİ
Urge İnkontinans: Kişi idrar hissi geldiğinde tuvalete yetişemez. Aniden idrarı gelir ve bunu geciktiremez hemen tuvalete yetişmek isterken kaçırır.
Stres İnkontinans: Öksürmek hapşırmak gülmek gibi karıniçi basıncının arttırılması sonucunda idrar kaçırmanın oluştuğu durumlara stress inkontinans adı verilmektedir.Genellikle kadınlarda geçirilen doğumlara veya yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Aşırı kilo da burada etkili bir faktör olabilmektedir.
Hastalar hem stres hem de urge tipi idrar kaçırma şikayetlerine sahip olabilirler.
Geçici inkontinans: Yaşlılarda sık olarak karşımıza çıkabilen bunama enfeksiyon ilaç kullanımı hareketsizlik kabızlıkve bunlar gibi birçok nedene bağlı olabilen durumlardır.
Taşma inkontinansı: Mesanenin kapasitesinin üzerinde dolarak taşması sonucunda oluşmaktadır.
Devamlı idrar kaçırma: Sıklıkla idrar yollarının bir bölümü ve vajina arasında oluşan normal dışı bir açıklık (fistül) nedeniyle oluşan sürekli idrar kaçırmadır.


Nedenleri:
Şişmanlık
Yaşlanma / Menopoz
Birden fazla sayıda doğum yapmak
Kronik öksürükle seyreden akciğer hastalığı / Diyabet
Mesane boynu kısalığı (3.5- 4cm)
İdrar söktürücü ilaç kullanımı
Çay ve asitli içecekler
Dirençli idrar yolu infeksiyonları
Nörolojik hastalıklar
Şeker hastalığı

Bebeğin başı doğum kanalına yerleşmeden önce yapılan sezaryen idrar kaçırma riskini azaltmaktadır. Fakat 3 veya daha fazla sezaryen geçirenlerde risk normal doğum ile benzerdir.

Tedavi:
İnkontinansın tedavisi neden olan inkontinans tipine göre planlanır. Enfeksiyon gibi basit nedenler kolayca tedavi edilebilir. Urge inkontinans davranışsal terapi ile veya ilaç tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Stres tipi idrar kaçırma özel egzersizler ilaçlar veya çeşitli ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir.
Kegel egzersizi çoğu hastalarda faydalı olur.
Pelvik taban egzersizleri ile birlikte kullanılan yardımcı yöntemler de vardır Vajinal koniler geri beslemeli yöntemler elektrik uyarımı manyetik sandalye bunlardan birkaçıdır. Yine vajina içine yerleştirilen halkalar (Pesserler) ve üretra tıkayıcı cihazlar (Femsoft) bu amaçla kullanılan yöntemlerdendir.Yaşam tarzı değişiklikleri: Şişman olguların kilo vermesi kabızlıktan kaçınmak idrar kaçırmaya yol açan aktivitelerden kaçınmak çay kahve kola gibi içeceklerin tüketimini azaltmak kronik öksürüğe yol açan hastalıkları tedavi ettirmek sigarayı bırakmak gibi tedbirler şikayetleri azaltabilir.