Şekerli meşrubat meyve suyu gibi içecekler erkeklerde gut hastalığı riskini arttırıyor.

Amerikalı ve Kanadalı uzmanlarca yapılan bir araştırmada şekerli meşrubat meyve suyu gibi içeceklerin erkeklerde gut hastalığı riskini arttırdığı ortaya çıktı.

Şekere dikkat!
Günde iki veya daha fazla ölçü şekerli içecek tüketen erkeklerin ayda birden az içenlerden yüzde 85 daha fazla gut hastalığına yakalanma riskinin bulunduğunun belirlendiği araştırmanın sonuçları İngiliz British Medical Journal dergisinde yayınlandı.

Gut hastalığının da sebebi şeker
ABD'de son yıllarda gut hastalığı vakalarının büyük artış gösterdiğini ve bunun sorumlusunun bir tip şeker olan fruktoz olabileceğini belirten araştırmacılar gut hastalığına yakalananlara derhal şekerli içecekleri kesmeleri önerisinde bulunuyorlar.

Belirtiler muhtelif
Gut hastalığının belirtilerinin daha çok bacak eklemlerinde görülen ağrılı şişkinlikler olduğunu ve buna kandaki ürik asit kristallerinin eklemlere yığılmasının yol açtığını belirten uzmanlar gut hastalığı vakalarındaki artışla şekerli içeceklerin tüketimindeki artışın birbiriyle uyumlu olduğuna dikkati çektiler.

Araştırmalarında 40 yaş ve üzeri geçmişlerinde hiç gut hastalığına yakalanmamış 46 bin erkeği 12 yıl boyunca inceleyen araştırmacılar deneklere beslenme şekilleri konusunda düzenli sorular sordular ve bu süre içinde 755 yeni gut vakası tespit ettiler.

Azı karar fazlası zarar
Haftada 5 ila 6 bardak şekerli içecek tüketenlerin gut hastalığına yakalanma risklerinin belirgin şekilde yüksek olduğunu gören araştırmacılar yapay tatlandırıcı kullanılan diyet içeceklerin gut riskini arttırmadığını ancak meyve suyu ve elma ile portakal gibi fruktoz açısından zengin meyvelerin de yüksek risk gösterdiğini belirlediler.

Doktorlar gut hastalığı riskini azaltmak için ürik asit açısından zengin kırmızı et ve bira gibi gıdalardan uzak durulmasını öneriyorlar.