20 gün önce check up amaçlı olarak hastaneye gittim ve bana prostat kanseri teşhisi kondu ve ameliyat olmam söylendi. Hiçbir şikayetim yoktu. Teşhiste bir yanlışlık söz konusu olabilir mi?

Ürolojik bazı rahatsızlıkların genellikle seyri yavaştır ve zaman içerisinde ortaya çıkar. Prostat kanseri klinik hiçbir belirti vermeden gelişebilir ve sadece PSA (Prostat Spesifik Antijen) baktırmakla fizik muayeneyle ve ultrasonla tespit edilebilir. Ne yazık ki klinik belirti verdiği dönemde çoğu zaman ameliyat safhasını geçmiş olur. Her hangi bir şikayetleri olmasa da ben her erkeğin yılda bir kez bir Üroloji uzmanına giderek muayene olmalarını öneririm. Özellikle 40 yaş üzeri erkeklerin hiç olmazsa senede bir total ve serbest PSA baktırmaları muayene olmaları ultrasonografi yaptırmaları gereklidir.

27 yaşındayım 3 senelik bir ilişkim var ve kız arkadaşımla düzenli bir cinsel hayatımız var. Bende ereksiyon problemi yok fakat erken boşalma yaşadığımı düşünüyorum kız arkadaşıma bunu birkaç kez dile getirerek memnun olup olmadığını sorduğumda o son derece keyif aldığını söyledi. Normal bir ilişki kaç dakika olmalıdır bende erken boşalma olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Maalesef ki toplumumuzda cinsel ilişkinin ne kadar uzun sürerse o kadar başarılı olduğuna dair bir kanat var. Sizin yönelttiğiniz gibi bana en çok sorulan sorulardan biri de ideal ilişkinin ne kadar süreli olması konusunda. Oysa ideal ilişki süresi çiftlerin tatmin süresiyle paraleldir. Erkeğin cinsel birlikteliği uzatması kadının daha fazla tatmin olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla cinsel ilişkinin süresi ile ilgili bir zaman dilimi vermek çok da doğru değildir. Her çift için ideal süre farklılaşabilir. Önemli olan çiftlerin birbirlerini tanımasıdır ki bu da beklenti ve taleplerin paylaşılması ile söz konusu olur. Partneriniz keyif aldığını belirtmesine rağmen halen kafanızda soru işaretlerinin oluşması partnerinizin samimiyetine inanmadığınızı düşündürüyor. Öncelikle bir üroloji uzmanına başvurmanızı ürolojik muayeneden geçerek organik kaynaklı bir sağlık probleminiz olup olmadığı konusunda bilgi edinmenizi öneririm. Halen kuşkularınız devam ediyorsa partnerinizle birlikte bir uzmandan psikolojik danışmanlık almanız yararlı olabilir.

22 yaşında erkeğim cinsel ilişki sırasında ağrı oluşuyor ve boşalırken öylesine kuvvetli bir yanma hissi oluşuyor ki cinsellikten soğudum. Neden kaynaklı olabilir ne yapmalıyım?

Prostatit yani prostat bezinin iltihaplanması söz konusu olabilir. Prostatit özellikle gençlerde görülür. Prostat iltihapları ağrılı cinsel ilişkiye erken boşalmaya boşalma sırasında yanma hissine yol açabilir. Bu nedenle de aynı zamanda cinsel isteksizliğe de neden olabilir. Geç teşhisi ve tedavisi kronikleşmesine yol açabilir dolayısıyla kesin teşhis ve tanı için uzman bir doktora başvurmanızı öneririm.

31 yaşında ev hanımıyım. 4 senedir evliyim ve eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdik. 1 senelik uğraşlarımız neticesinde hamile kalamamam üzerine eşim doktora gitmem konusunda beni yönlendirdi. 3 farklı doktora gittim ve 3’ü de gebe kalmama engel olacak bir etken olmadığını eşimden kaynaklı bir problem olabileceğini söylediler. Eşimi doktora gitmeye bir türlü ikna edemiyorum ne zaman ona doktora gitmesi gerektiğini söylesem konuşmanın sonunda kavga ediyoruz eşim sinirleniyor ve bağırıyor. Çok mutsuzum ne yapmam gerekir? Eşimi nasıl ikna edebilirim?

Çocuğu olmayan çiftlerde yapılan araştırmalarda interfilite (kısırlık) nedenlerinin % 50’si kadında % 50’si erkekte tespit edilmiştir. Bazen hem erkekte hem de kadında sorun vardır. Fakat toplumumuzun sosyo – kültürel yapısından dolayı interfilite (kısırlık) şüphesi taşıyan çiftlerde siz ve eşinizde söz konusu olduğu gibi öncelikle tanı için kadın doktora yönlendiriliyor. Oysaki erkeklerde kısırlık teşhisi daha kolaydır. Anlattıklarınızdan yola çıkarsak; eşiniz kendisinde interfilite (kısırlık) olabileceği ihtimaline tahamül edemiyor. Doktora gitmesini ikna etseniz ve kendisine interfilite (kısırlık) teşhisi konsa dahi muhtemelen konulan teşhisi yine kabul etmeyecektir. Öncelikle psikolojik destek almak için bir uzmana danışmanızı hatta ikna edebilirseniz eşinizle birlikte gitmenizi ve eşiniz psikolojik olarak hazır olduğu noktada doktorunuzun yönlendirmesiyle teşhis için bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

51 yaşındayım. Yaklaşık 15 gün sonra prostat büyümesinden dolayı ameliyat olacağım. Geçireceğim ameliyat sonrasında cinsel hayatım olumsuz etkilenirse diye kaygılarım var.

Prostat büyümesi ameliyatları genellikle erkeklerin cinsel fonksiyonlarını fazla etkilemez. Prostat büyümesi ameliyatı olanlarda sperm ilişkide idrar kesesine kaçar Bu durumun olumsuz bir sonucu yoktur idrar kesesinden ilk idrarla birlikte atılır. Prostat büyümesi ameliyatları sonrası cinsel güçte azalma pek görülmez ve kişinin orgazm olması (ilişkiden keyif almasında) üzerinde etkisi fazla görülmez.

8 aylık hamileyim. Bir erkek bebek bekliyoruz. Eşim 11 yaşında sünnet olmuş ve kendisi çok korktuğu için bebeğimiz doğar doğmaz sünnet ettirmek istiyor. Kararsızım.

Doğumdan kısa bir süre sonra sünnet yaptırırsanız geçireceği operasyona dair bilinçli bir hatırlama söz konusu olmayacağı için ileride oğlunuzda eşinizde olduğu gibi psikolojik bir etki yaratmayacaktır. Yenidoğan sünneti idrar yolu enfeksiyonları riskini azalttığı için yararlıdır. Ayrıca bebek hızlı bir gelişim sürecinde olacağı için iyileşme süreci hızlı olacaktır. Fakat her operasyonda olduğu gibi kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyon riski de vardır. Ayrıca penisi örten derinin gereğinden fazla ya da az bırakılmaması gerekir. Sünnetin ne zaman yapılacağının kararı anne ve babanın ortak kararı olmalıdır.

47 yaşındayım ve şeker hastasıyım. Ereksiyon olamama problemim var. Şeker hastalığına bağlı olabilir mi?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları psikolojik ya da organik nedenlerle oluşur. Organik nedenlerin başında şeker hastalığı yüksek kolesterol yüksek tansiyon bir takım nörolojik bozukluklar kalp ve koroner yetmezlik gibi nedenler gelir. Şeker hastası olduğunuzu belirtmişsiniz bununla ilgili olarak doktorunuzun bir tedavi planı çizdiğini ve sizinde bu tedaviyi uyguladığınızı ve düzenli olarak doktorunuza kontrole gittiğinizi umut ediyorum. Doktorunuza kontrol için gittiğinizde yaşadığınız ereksiyon probleminde de bahsetmenizi ve bir Üroloji uzmanına da danışmanızı öneririm.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]