50 yaşındayım. İlk evliliğimden 23 yaşında bir kızım ve 20 yaşında bir oğlum var. İlk eşimle boşandıktan sonra 2 sene önce tekrar evlendim. 2. Eşim 28 yaşında ilk evliliği olduğu ve çocuğu olmadığı için anne olmak istiyor. 2 senedir deniyoruz fakat çocuğumuz olmuyor. Eşim 2 farklı doktora gitti ve doktorlar anne olmasına engel bir neden göremediklerini benim de bir takım testlerden geçmem gerektiğini söylemişler. Bunun üzerine içime büyük bir kuşku düştü ilk eşimle durumu paylaştım çocukların benden olduğu konusunda ısrar ve yemin ediyor. 23 senedir bağrıma bastığım evlatlarımın benden olmaması düşüncesi beni deli ediyor. Henüz çocuklarıma konuyu açmadım DNA testi mi yaptırmalıyım ne yapmalıyım bilemiyorum.

Henüz hiçbir ispatı olmayan netleşmemiş kuşkulardan yola çıkarak konuyu çocuklarınızla paylaşmamanız onların psikolojisi ve aranızdaki sağlıklı iletişimin korunması açısından doğru bir karar. İlk eşinizle de konuyu paylaşmadan önce uzman bir Üroloji doktoruna giderek gerekli test ve tetkikleri yaptırmanız interfilite (kısırlık) söz konusu olup olmadığını netleştirmeniz daha doğru olurdu. Interfilite (kısırlık) tespit edilmesi dahi çocukların sizden olmadığı ve ilk eşinizin sizi aldattığı anlamına gelmez. Bir iki çocuğu olup da sperm sayı ve hareketlerinde azalma yapısında bozulma sebebiyle sonradan interfilite (kısırlık) görülen vakalar söz konusu. Bunda da varikosel kemo ve radyo terapi ağır sistemik enfeksiyonlar testis ve meni yollarının iltihapları radyasyon ya da yüksek ısıya maruz kalma prostat ameliyatları rol oynar. Bir an önce bir Üroloji uzmanına başvurarak şikayetlerinizi ve konuyu paylaşmanızı öneririm. Ayrıca bu dönemde bir uzmandan psikolojik destek almanız yararlı olacaktır.13 aylık oğluma inmemiş testis teşhisi konuldu. Doktor ameliyat önerdi daha çok küçük değil mi bir anne olarak ameliyat beni çok korkutuyor biraz daha büyüyünce yaptırsak daha iyi olmaz mı?

İnmemiş testis vakalarında ileri yaşlarda yapılan müdahalenin yok denecek kadar az faydası olur. Tıbben çocuk 2 yaşına gelene kadar tedavi edilmesi önerilmektedir. Bir anne olarak üzülmeniz çok doğal endişelerinizi anlıyorum fakat inmemiş testis ileri yaşlarda kısırlığa yol açtığı gibi kanser riski de yaratmaktadır. Tedaviyi gereken dönemde yaptırmazsanız oğlunuz büyüdüğünde daha büyük korku ve üzüntülerle birlikte pişmanlıkları da göğüslemek zorunda kalabilirsiniz.63 yaşındayım ve yaklaşık 4 - 5 aydır ereksiyon problemi yaşıyorum. Artık yaşlandığımı ve cinsel hayatımın bittiğini kabul etmeli cinsellikten elimi ayağımı çekmeli miyim diye düşünüyorum.

Tıptaki gelişmeler teşhis tanı ve tedavi aşamasındaki yenilikler ve imkanlar sayesinde günümüzde erkekler cinselliklerini ileri yaşlarda da yaşayabiliyor. 63 yaşında olduğunuzu belirtmişsiniz 63 yaş cinsellikten uzaklaşmayı düşünmenizi gerektiren bir yaş değil. Öncelikli olarak uzman bir üroloji doktoruna başvurmalısınız. Şikayetinizin neden kaynaklı olduğunu saptandıktan sonra doktorunuz uygun tedavi konusunda sizi yönlendirecektir.52 yaşında bir beyim. Özellikle son 6 aydan beri gece yarısı sık sık uyanarak küçük tuvalete çıkıyorum idrarımın tamamının bitmesi için ise uzunca bir süre beklemem gerekiyor bu durum beni çok rahatsız etmeye başladı.

Belirttiğiniz şikayetler prostat büyümesinin belirtileri olabilir. Prostat büyümesinde sık sık kesik kesik idrar yapma idrar sonunun damla damla gelmesi gece idrara kalkma idrar yaparken bekleme ıkınarak idrar yapma idrar çapının incelmesi uzağa idrar yapamama gibi şikayetler söz konusu olur. Kesin teşhis ve tedavi için bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.Ereksiyon problemim var bir arkadaşımın önerisi üzerine Eczane’den bir ilaç aldım fakat eşim doktora sormadan kullanmamam konusunda ısrar ediyor sakıncası olur mu?

Eşiniz haklı öncelikle uzman bir doktora görünmeniz doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi uygulamanız gerekir. Aynı şikayet dolayısıyla dahi arkadaşınızda faydalı olan bir ilaç sizde faydalı olmayabileceği gibi hayati risk faktörü de oluşturabilir. Özellikle hastalıklar nedeniyle koroner açıcı ilaç kullananlar anti hipertansif ilaç kullananlarda kulaktan duyma tedavi yöntemleri uyguladıklarında hayati tehlikeler görülmektedir.Orta yaş üzerindeyim. Erken boşalma problemim var neden kaynaklı olabilir ne yapmalıyım?

Erkeklerde Cinsel fonksiyon bozuklukları organik ya da psikolojik kaynaklı oluşabilir. Orta yaş ve ileri yaşlarda cinsel fonksiyon bozukluklarını genellikle organik nedenler etkiliyor. Bir takım nörolojik bozukluklar şeker hastalığı kolesterol yüksek tansiyon kalp ve kroner yetmezlik gibi etkenler sizdeki erken boşalma problemine neden olmuş olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurursanız öncelikle neden olan etken ya da etkenler saptanacaktır. Erken boşalma probleminizle eş zamanlı olarak neden olan etkenlere yönelik bir tedavi uygulanmalıdır.Ben 32 yaşında bir beyim ve eşim 24 yaşında. 3 seneden beri evliyiz ve çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz fakat olmuyor. Bu normal bir durum mu ne yapmalıyız. Maddi yetersizliğimiz var. Teşekkürler…

Benzer şikayetlerle İnterfilite(kısırlık) şüphesi taşıyan tüm çiftlere önerdiğim gibi size de öncelikle ilgili uzman doktorlara başvurmanızı öneririm. Interfilite şüphesi taşıyan çiftlerde çiftlerin birlikte başvurmalarını fakat öncelikle erkeğin tetkiklerinin yapılması çıkacak sonuçlara göre kadının yönlendirilmesinde yarar var. Kadında kısırlık araştırılması için kadın üreme organlarının hormonal durumun yumurtlamanın değerlendirilmesi ve bir çok farklı tetkik yapılması gerekiyor oysa ki erkeklerde interfilite tanısı daha kolay.Ben 32 yaşında bir beyim ve eşim 24 yaşında. 3 seneden beri evliyiz ve çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz fakat olmuyor. Bu normal bir durum mu ne yapmalıyız. Maddi yetersizliğimiz var. Teşekkürler…

Benzer şikayetlerle İnterfilite(kısırlık) şüphesi taşıyan tüm çiftlere önerdiğim gibi size de öncelikle ilgili uzman doktorlara başvurmanızı öneririm. Interfilite şüphesi taşıyan çiftlerde çiftlerin birlikte başvurmalarını fakat öncelikle erkeğin tetkiklerinin yapılması çıkacak sonuçlara göre kadının yönlendirilmesinde yarar var. Kadında kısırlık araştırılması için kadın üreme organlarının hormonal durumun yumurtlamanın değerlendirilmesi ve bir çok farklı tetkik yapılması gerekiyor oysa ki erkeklerde interfilite tanısı daha kolay.

ON KLİNİKZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]