Genital herpes ya da diğer adı ile cinsel uçuk genital uçuk cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup hem kadınlarda hem de erkeklerde 2 türdür.

Herpes hsv 1 (herpes simplex virus tip 1): genellikle ağız yüz ve dudakları etkilemektedir.

Hsv 2 herpes: genital bölgeyi makat kalça bölgesini perianal bölgeyi etkilemektedir.

Herpes genital bölgede ülser (yara şeklinde lezyon) ile belirti verir. Herpes Simpleks enfeksiyonu genital bölgede uçuk ile seyreden bir virüs hastalığıdır görüntü olarak dudak çevresinde görülen uçuğa benzer.

Virüs bir kez vücuda alındığında belirli sinir hücrelerine yerleşir ve bu enfeksiyonu geçiren kişilerin önemli bir kısmında yaşamları boyunca zaman zaman belirtilerin tekrarlamasına neden olur.

Ağrı kaşıntı yanma hissi genital bölgede uçuk benzeri döküntülerle kendini gösterir. Özellikle vücut direnci düştüğü anda yakınmalar başlar.

İlk atak genelde 2-3 hafta sürer. Daha sonra tekrarlayan ataklar 3-5 günde kendiliğinden geçer. Etkili tedavi yoktur. Hayat boyu ataklar yapar. Uçuk oluştuğunda bu virüse etkili krem ilaç tedavisi kullanılarak yakınmalar azaltılabilir. Bazı kişiler uzun süreli virüse etkili ilaç tedavisinden fayda görür.

Kadına geçiş olduğunda doğum sırasında bebeğe bulaşarak ciddi problemlere neden olabilir. Prezervatif korunmada yetersizdir.


Genital Herpesin (cinsel uçuk genital aft) en sık görülen belirtileri nelerdir?

Kas ağrıları spazm
Karın ağrısı bacaklarda ağrı sancı spazm
Baş ağrısı halsizlik isteksizlik ve kendini kötü hissetme hali.
Döküntü yerinde ödem şişme kabarmaçatlaklar
Kaşıntı batma ve huzursuzluk hissi
Cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken ağrı hatta cinsel ilişkiye girememeağrılı seks
1 - 6 hafta süren cilt ağrısı ciltte yanma hissi
Lenf bezlerinde şişme lenfadenopati
Sıvı dolu kabarcık büller kabarıklık ve döküntü öbekleri. Uçuk tarzı bu döküntüler vajina dış genital organlar ve rahim ağzında da çıkmaktadır.

Korunma şekli:

Virüs kapma ihtimaline karşı prezervatif kullanılmalıdır. Prezervatifler arasında lateks yapılı olanlar ve spermisit içerenler tercih edilmelidir (spermisitler aynı zamanda mikroorganizmaları etkisiz hale getirebilme özelliği de taşırlar). Prezervatif bir kez kullanılmalıdır ve ilişki sonrası çıkartıldıktan sonra bir poşete konularak atılmalı eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Cinsel ilişki ile geçen bu hastalığın tedavisi için değişik ilaçlar mevcuttur ancak bu ilaçlar kesin tedaviyi sağlanamamaktadır. Genital herpes tedavisi ile hastalığına neden olan virüs tam olarak yok edilememektedir. Antibiyotikler sebep virüs olduğu için hiç etki etmezler ve tedavide yerleri yoktur. Lokal antibiyotikli kremler de etki etmez. Antiviral ilaçlar sadece ilk atağın şiddetini azaltmakta ve süresini kısaltmaktadır. İlaçlar ağrı ve yanma hissi için akut dönem geçene kadar rahatlık sağlamaktadır.

İlaçlar ağızdan hap şeklinde ve lokal antiviral ilaç içeren krem şeklinde verilmektedir. Tedavi sırasında lokal antiseptik temizleyicilerin de kullanılması yardımcı olmaktadır. Dış cinsel organın temiz ve kuru tutulması pamuklu iç çamaşırlar giyilmesi ve bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılması tedaviyi hızlandırmaktadır.

Uçuk olan bölgeye dokunmamak ya da dokunduktan sonra hemen elleri yıkamak son derece önemlidir. Son yıllarda bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar da tedavi esnasında yardımcı olmaları için kullanılmaktadır.

Doğru ve etkin tedavi için yapılması gereken zaman kaybetmeden hekime başvurmaktır. Günümüzde yeni nesil antiviral ilaçlar ile genital herpes tedavisi artık çok daha kısa sürede sona ulaşmaktadır. İlaçların etkisini göstermesi genellikle 2-3 günü bulur.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]