Yaşam süresinin uzamasıyla birçok sağlık probleminin görülme sıklığı da artıyor. Şeker hastalığı yüksek tansiyon kolesterol problemi kadar adı geçmese de cinsel sorunlar da yaşlıların hayat kalitesini düşürüyor. Toplumdaki yanlış inanışlar şehir efsaneleri ile ilerleyen yaşla birlikte gelen psikolojik değişimler de yaşlıların cinselliklerini ifade etmelerini zorlaştırıyor. Oysa cinselliğin sadece gençlere özgü olmadığını bilmelisiniz.


Gerçekten de ilerleyen yaşla birlikte tüm vücutta olduğu gibi cinsel fonksiyonlarda da birtakım değişiklikler meydana gelir. Kadınlarda östrojen erkeklerde ise testosteron hormonunun düşmesi cinsel istek ve performansta azalmaya sebep olabilir. Bu fiziksel değişikliklerin cinsel hayatın bittiğine dair bir işaret olarak algılanması da cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca kalp sorunları eklem hastalıkları şeker yüksek tansiyon gibi diğer sağlık problemleri de cinsel hayatınız konusunda sizi endişelendirebilir.

Araştırmalar kadınlarda sık görülen lübrikasyon ve orgazm sorunları ile erkeklerde meydana gelen sertleşme ve boşalma problemlerinin yaşla birlikte arttığını gösteriyor. Yani ilerleyen yaşla birlikte meydana gelen fiziksel değişimlere bir de sıklaşan cinsel sorunlar ekleniyor.


Ancak tüm bu değişiklikler cinsel hayatınızın bittiği anlamına gelmiyor. Burada önemli olan eşiniz veya partnerinizle doğru bir iletişimde bulunmanız ve cinsel bir probleminiz varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanızdır. Doktorunuz sorununuzun fiziksel mi yoksa psikolojik bir neden mi kaynaklandığını araştıracak ve size en uygun tedavi planını oluşturacaktır.


Dr. Ece Hattat