Bilim adamları Erkeklerin sperm sayısında düşüş şimdiki hızla devam ederse 60 yıl sonra tüm erkekler kısır olacak diyor...

Bugüne kadar bu konuda birçok araştırma yapıldı ve dünya genelinde erkek nüfusunun kadın nüfusuna göre düşüşe geçtiği belirlendi. Dahası erkeklerin sağlikli sperm miktarında azalma olduğu belirlendi.

Son olarak İspanya'nın ünlü tüp bebek merkezlaeinden Barcelona'daki CEFER Kliniği'nin uzman ekibi Dr. Fernando Malina başkanlığında yürütülen araştırmaların sonucu erkekler için "kötü haber" niteliğinde çıktı...

Dr. Molina ve ekibi tarafından hazırlanan raporda "30 yıl önce erkeklerin sağlıklı sperm oranı yüzde 63 idi. 2008 itibarıyla bu oran yüzde 42'ye gerilemiştir. Buna göre sağlıklı sperm sayısındaki düşüşün bu hızla devam etmesi 60 yıl sonra tüm erkeklerin kısır olacağı anlamına geliyor" denildi.

Raporda sağlıklı sperm sayısındaki bu dramatik düşüşün çevre kirliliğiyle doğrudan bağlantılı olduğu vurgulandı. Bu durumda ise sperm kalitesini bozan başlıca etkenlerin kullanılan plastik ürünler et ve tarım ilaçlarından insan bedenine geçen toksik maddeler in olduğo belirtildi.

ALINTIDIR