1990’ların başında gazeteler erkeklerin sperm sayısının 60 yılda yüzde 40 oranında düştüğünden bahsediyordu. Hatta Esquire dergisi “İş sperm konusuna gelirse büyükbabanın yarısı kadar erkek sayılırsın” başlığını atmıştı. Daha sonra her şeyin yolunda gittiğini normal bir boşalmanın 60 yıl önce olduğu gibi 100 milyon sperm taşıdığını gösteren araştırma raporları yayınlandı. Fakat bir yandan da araştırmalar devam etti. Sonunda böcek ilaçları ve kirliliğe uzun bir süre maruz kalan erkeklerde sperm sayısının düşmesi gibi birtakım etkiler görülmeye başlandı.

Kısır dünya’ya doğru!

Bu araştırmalardan biri Dr. James Duke’ün ‘Yeşil Eczane’ adlı kitabında şöyle anlatılıyor: “1988’de Florida Opopka gölüne büyük oranda östrojenik böcek ilacı sızıntısı olmuştu. Sonuçta erkek timsahlarda anormal derecede küçük penisler üreme yeteneğinde zayıflama ve dişilerdekine eşit hormon seviyeleri gözlemlendi. Yıllarca östrojenik DDT maddesine maruz kalan Florida panterlerinde de alışılmadık sperm anomalileri görülmüştür. Sayıları her gün artan bilim insanları bu nedenle kimyasalların kontrol altına alınması çağrısı yapıyor.”


KISIRLIKLA SAVAŞAN BİTKİLER
KarnıBahar (Brassica oleracea):


B6 vitamini içeren tüm besinler kısırlığa karşı kullanılabilir. Bu vitaminin en çok bulunduğu kaynaklar karnabahar su teresi ıspanak muz bamya soğan brokoli kabak kara lahana yer lahanası Brüksel lahanası bezelye ve turptur.Ginseng (Panax ginseng):


Herbalist Kathi Keville fiziksel yapılarını güçlendirmek için ginseng ve cüce palmiye kullanmaya başlayan erkeklerle ilgili bir hikaye anlatır. Bu adamların eşleri bir süre sonra hamile kalırmış. Bu hikayeden etkilendiğimi söyleyemesem de ginseng’in Asya’da yüzyıllardır erkeklerde cinsel gücü artıran ve yaşam süresini uzatan bir ilaç olarak kullanıldığını biliyorum.


Guava (Psidium):


Sperm anomalililerinden kaynaklanan kısırlığın tedavisinde C vitamini desteğinin en az bazı doğurganlık artırıcı ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlandı. Dr. Melvyn Werbach günde 1000 mg C vitamini alınmasını öneriyor. C vitamini zengini diğer kaynaklar arasında karpuz kuşburnu acı ve dolmalık kırmızıbiber ile su teresini sayabiliriz.


Ispanak (Spinacia oleracea):


Bazı araştırmalar çinko eksikliğinin erkeklerde üretkenliği ve sperm kalitesini düşürebildiğini göstermiştir. Çinko bakımından zengin kaynaklar arasında ıspanak maydanoz Brüksel lahanası salatalık taze fasulye hindiba börülce kuru erik ve kuşkonmazı sayabiliriz. Bu bitkilerden bulabildiklerinizi büyük bir tencerede kaynatırsanız çinko bakımından zengin bir çorba elde edersiniz.


Ayçiçeği (Helianthus annuus):


Doğal şifacılar sperm sayısı düşük erkeklere genellikle ‘arginin’ takviyesi önerir. Günde 4 gram arginin almak için 50 gram ayçiçeği yeterlidir. Besinler arasında kuru ağırlığının yüzde 8.2’si arginin olan ayçiçeği başta gelir. Bu hayati besini yüksek oranlarda içeren diğer bitkiler de sırasıyla keçi boynuzu ak ceviz acı bakla yer fıstığı susam soya fasulyesi su teresi çemen hardal badem Brezilya kestanesi Frenk soğanı bakla ve mercimektir.


Yulaf (Avena sativa):


Çok eskiden beri erkekler için seksüel doping olarak kabul edilir. Erkeklerde üretkenliği artırdığı da iddia edilir. Marketlerdeki yulaf ezmelerinden ucuz bir şekilde temin edebilir; daha pahalı olan yulaf özütlerini de doğal gıda ve şifalı bitki dükkanlarından bulabilirsiniz.


BU FORMÜLLER İÇİN UZMAN YARDIMI ALIN


ERKEKLERE ÖZEL:
En önemli formüllerden biri 4’er gr cangzhu astragalus ve ginseng 3 gr Japon melekotu 2’şer gr hünnap ve Japonya’ya özgü bir narenciye türü olan unshiu kabuğu 1.5 gr Çin meyan kökü 1 gr siyah koho ve yarım gram zencefilden oluşuyor. Bu formülün üç ayda spermlerin sayısını ve hareketliliğini önemli ölçüde artırdığı belirlendi.

KADINLARA ÖZEL:
Herbalist Deb Soule kadınlar için birkaç formül sunuyor. En çok önerdiği formül şu: Her birinden 2’şer yemek kaşığı hayıt meyvesi false unicorn ve Çin melekotu ile 1 çay kaşığı kutsal diken otunu 1 litre kaynar suda 15 dakika demlenmeye bırakın. Soule bu çayı haftada 4-5 gün günde 3-4 bardak içmenizi tavsiye ediyor.

ALINTIDIR